Gaziantep

Eski Diyanet İşleri Başkanı Görmez:

14:53 15 Aralık 2017
Eski Diyanet İşleri Başkanı Görmez:

Eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Kudüs haremeynsiz, haremeyn Kudüssüz olmaz. Kudüs'e sırtını çevirenler haremeyne sahip de olamazlar, hadim de olamazlar." dedi.

Görmez, Şahinbey Belediyesi tarafından yaptırılarak adının verildiği imam hatip ortaokulunun açılışında yaptığı konuşmada, bu okulların önemine değindi.

İmam hatip lisesi vurgusunun zaman zaman bazı kişileri rahatsız ettiğini dile getiren Görmez, "Bu yanlış anlaşılmadan kaynaklanıyor çünkü imam hatip lisesi sadece bir okul değil, bu topraklarda milletimizi millet yapan değerlerle birlikte, bize tarih sahnesinde süreklilik kazandıran müesseseler olması itibarıyla çok önemlidir. İmam hatip liseleri aynı zamanda bütün dünyaya acılar içerisinde kıvranan coğrafyalara örnek model olmasından dolayı çok önemlidir. Allah'ın kainata yazdığı ayetlerle, kitapla gönderdiği ayetleri birleştiren müesseseler olması itibarıyla çok önemlidir." ifadelerini kullandı.

Görmez, Kudüs'ün gerçek anlamda özgürlüğe kavuşmasını dileyerek, şunları söyledi:

"Kudüs bilinci, bir mabet, bir kutsal mekan bilinci değildir. Kudüs bilinci bir medeniyet bilinci, bir tarih bilinci, bir miraç bilinci, bir yükseliş bilincidir. Kudüs bilinci aynı zamanda bütün insanlık için bir barış bilincidir. Kudüs haremeynsiz, haremeyn Kudüssüz olmaz. Kudüs'e sırtını çevirenler haremeyne sahip de olamazlar, hadim de olamazlar. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetinin Kudüs meselesine verdiği önemden dolayı bu topraklarda yaşayan her mümin gibi onurlandığımızı ifade etmek istiyorum. Cenabı Hakk hiçbir zaman bizi, Kudüsümüzü unutanlardan eylemesin."

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz da Türkiye'de 3 bin 162 imam hatip ortaokulu ve bin 630 imam hatip lisesi olduğunu kaydederek, bu okullarda da 1 milyon 300 binden fazla öğrencinin eğitim gördüğünü bildirdi.

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya da belediyelere, eğitime verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.

Programa, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ile öğrenciler de katıldı.

Görmez ve beraberindekiler, daha sonra Adil Hoca Özberk Camisi'nin açılışını gerçekleştirdi.

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.