Gaziantep

Gaziantep'teki Naksan Holding davası

23:04 15 Mayıs 2018
Gaziantep'teki Naksan Holding davası

Gaziantep'te Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "para kasası" olduğu öne sürülen Naksan Holding'in eski yönetim kurulu başkanı tutuklu sanık Cahit Nakıboğlu'nun da aralarında bulunduğu 27 sanığın yargılanmasına devam edildi.

9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya 4'ü tutuklu 17 sanık ile avukatları katıldı.

Cumhuriyet Savcısı Cem Saklıca, esas hakkındaki mütalaasında, FETÖ'nün bölge yapılanmasının önemli finans kaynaklarından olan Naksan Holding'in, örgütün sermayesiyle ticari alanda faaliyette bulunmak için kurulduğunu belirtti.

Firmanın muhasebesinde legal ve illegal iki ayrı kayıt olduğunu, örgüte yüklü miktarda para transferi yapıldığını ifade eden Saklıca, tutuklu sanık Taner Nakıboğlu'nun, enerji sektöründe örgütün kilit isimleriyle birçok proje gerçekleştirdiğini, bu projelerden elde ettiği gelirlerin örgüte aktarıldığını, kendisinden "süper ağabey" olarak bahsedildiğini söyledi.

Saklıca, Cahit Nakıboğlu, oğulları Taner ve Emre Nakıboğlu ile Murat Zar ve Cihan Dağcı'nın "silahlı terör örgütü yönetmek" suçundan, tutuksuz sanıklar Ferhan ve İbrahim Nakıboğlu ile Mesut Çeven, Arif Çiftçi ve Emre Özkaya'nın "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan, Hasan Hüseyin Nakıboğlu'nun da "silahlı terör örgütüne yardım etmek" suçundan cezalandırılmasını istedi.

Tutuksuz sanıklar Ali Türkmen, Asım Çukadar, Cahit Aslanlı, Hakan Boynuyoğun, İmam Ali Barak, İsrafil Özemir, Kamil Abuşoğlu, Menderes Ulu, Ramazan Bulut, Sevda Budak, Yurdaer Billiç ve Mehmet Karatoprak hakkında yeterli delil bulunmadığından beraatlerine karar verilmesini isteyen Saklıca, firari sanıklar Mehmet Hilmi, Osman, Beyhan ve Bahaeddin Nakıboğlu'nun dosyalarının ayrılmasını, 51 şirketi bulunan Naksan Holding'in tüm mal varlıklarının müsaderesini talep etti.

Sanıklar da esas hakkındaki savunmalarında suçsuz olduklarını öne sürerek, beraatlerini istedi.

Mahkeme heyeti, savcının talebi doğrultusunda sanıklar Cahit, Taner, Bahaeddin, Emre, Mehmet Hilmi ve Osman Nakıboğlu ile Emre Özkaya hakkında "Vergi Usul Kanunu'na muhalefet" ve "suçtan kaynaklanan mal varlığını aklama" suçlarının dava dosyasından tefrik edilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.


YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.