Mersin'de hayali ihracat operasyonu: 18 gözaltı

Mersin İl Emniyet Müdürlüğü ile Gümrük Muhafaza Müdürlüğü'nce Mersin merkezli 12 ili kapsayan 'hayali ihracat' operasyonunda, yurt dışına 'şekerleme' adı altında su ihraç ederek 4 milyon lira haksız kazanç elde ettikleri iddiasıyla 18 kişi gözaltına alındı.

Mersin'de hayali ihracat operasyonu: 18 gözaltı
Mersin'de hayali ihracat operasyonu: 18 gözaltı
GİRİŞ 26.04.2013 13:32 GÜNCELLEME 26.04.2013 15:12

Abdullah Biçer'in haberi

Mersin Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin yaklaşık 1 yıl süren projeli çalışmasının ardından, Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekipleriyle birlikte Mersin merkezli 12 ilde 'hayali ihracat' yapan kişilere yönelik operasyon için düğmeye basıldı. Ortaya çıkartılan şebekenin Sivas, Konya ve Mersin'de kurdukları şirketler aracılığı ile yurt dışına 'şeker ve lokum' ihraç ediyormuş gibi gösterip, su gönderdikleri ileri sürülen 32 kişi gözaltına alındı.

Şüphelilerle birlikte 5 ruhsatsız tabanca, Dış Ticaret Müsteşarlığı'na ait mühür, Gümrük Müdürlüğü'nde çalışan memurlara ait çok sayıda kaşe, şirket evrakı ve gümrük beyannamesi ele geçirildi. Şüphelilerden 14'ü ifadelerinin ardından serbest bırakılırken, aralarında şirket sahipleri, mali müşavirler ve gümrük müşavirlerinin bulunduğu 18 kişi , 'Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, örgütü yönetmek, örgüte üye olmak, hayali ihracat, resmi ve özel evrakta sahtecilik' suçlamasıyla adliyeye sevk edildi.

Olayla ilgili olarak yapılan çalışmalarda, suç örgütünün yurt dışına 'bonibon şekeri ve sade lokum' ihracatı yapmış gibi evrak düzenleyip, gerçekte su göndererek yaklaşık 4 milyon lira haksız KDV iadesi kazancı elde ettikleri ileri sürüldü. Bu şekilde 10 bin ton civarında hayali ihracat yaptığı iddia edilen şüphelilerin, ayrıca Türkiye Şeker Kurumu'ndan 'ihraç teşvikli' yüzde 50 oranında ucuza aldıkları 4 bin ton civarındaki şekeri de iç piyasaya sürdükleri öne sürüldü.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
90 yaşındaki ninenin duygulandıran Erdoğan sevgisi
HDP'den polise tehdit: Talimatlara uymayın!