İzmir'de 'Uçan Yol' için kamulaştırma tamam

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Yeşildere Caddesi'ni 'köprülü kavşak' ile aşarak Buca üzerinden Otogar'a bağlantı sağlayacak ekspres güzergahın uygulama projeleri tamamladı.

İzmir'de 'Uçan Yol' için kamulaştırma tamam
İzmir'de 'Uçan Yol' için kamulaştırma tamam
GİRİŞ 14.06.2011 20:55 GÜNCELLEME 14.06.2011 20:55

 İzmir Büyükşehir Belediyesi, Yeşildere Caddesi'ni 'köprülü kavşak' ile aşarak Buca üzerinden Otogar'a bağlantı sağlayacak 7,5 kilometrelik ekspres güzergahın Onat Caddesi'ne kadar olan 1350 metrelik bölümü için uygulama projelerini tamamladı. Yapım ihalesi hazırlıklarının da tamamlanmak üzere olduğu bu projenin kente kazandırılması için şimdiye kadar toplam 13 milyon 390 bin 626 lira kamulaştırma bedeli ödendi.

Halk arasında viyadük yüksekliği nedeniyle 'uçan yol' olarak adlandırılan projeye göre, Yeşildere Caddesi ile paralelindeki Meles Çayı ve raylı sistem, Menderes Caddesi'nden Onat Caddesi'ne kadar köprülü kavşak ile aşılarak kesintisiz ulaşım sağlanacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi, köprülü kavşak ve söz konusu güzergahın düzenlenerek yapılması için uygulama projelerini tamamladı. Yapım ihalesi hazırlıkları ise son aşamaya getirildi. Otogar'a kadar uzanacak diğer bölümler ise etaplar halinde ele alınarak çalışmalar sürdürülüyor. Yeşildere Caddesi üzerinden Onat Caddesi'ne kadar oluşturulacak köprülü kavşak ile hem Buca'ya giriş yapılıp üst bölgelerine gidilebilecek hem de Buca'dan Yeşildere Caddesi yoluyla Konak, Karabağlar ve Gaziemir istikametine ulaşılabilecek.

Buca ilçesinin yıllardır özlemini çektiği alternatif yol, bu çalışma sayesinde yaşama geçirilmiş olacak.

Yeni yolun İzmirliler'e kazandıracakları şöyle sıralanıyor:

Kent merkezi ile Bornova ve Karşıyaka yönünden Yeşildere Caddesi'ni kullanarak Buca'ya gitmek isteyenler, Mehmet Akif Caddesi'ndeki trafik yoğunluğuna girmeden "kestirmeden" Menderes Caddesi-Şirinyer-Gürçeşme-Ufuk ve İşçievleri üzerinden Evka-1 ve İZKENT'e ulaşabilecek.

Yine Buca'dan Bornova ve Karşıyaka ile kent merkezine ulaşmak isteyen vatandaşlar, açılacak yeni güzergah üzerinden Yeşildere Caddesi'ne çıkarak istedikleri istikamete gidebilecek.

Bu güzergah üzerinde bulunan Çamlık-Mehtap ve İsmet Paşa mahallelerine de ulaşım kolaylaşmış olacak.

Buca'ya giriş- çıkışı sağlayan Mehmet Akif ve Menderes caddelerindeki trafik yükü hafifleyecek.

Buca, Çamlıkule bağlantı yolundan sonra ikinci bir alternatif güzergah kazanmış olacak.

Buca-Şirinyer üzerinden Karabağlar ve Gaziemir istikametine gitmek isteyenler, Mehmet Akif Caddesi'ni kullanmak zorunda kalmadan, yeni yol üzerinden

Yeşildere Caddesi'ne çıkarak istedikleri yere gidebilecek.

7.5 kilometrelik güzergah tamamlandığında hem Buca'dan hem de Gürçeşme, Eşrefpaşa, Yeşilyurt, Bozyaka, Eskiizmir, Karabağlar, Yeşildere gibi semtlerden Otogar'a ulaşım kolaylaşmış olacak.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Fenerbahçe - Beşiktaş derbisi tatil edildi!
Türk girişimciler yaptı Elon Musk hayran kaldı!