Doktordan hastalara 'temiz değiller' suçlaması

Konya'da normal doğum yapmak için hastaneye yatan ancak sezaryan olan hasta enfeksiyon nedeniyle tekrar hastaneye yattı. Ameliyetı yapan doktor hastayı suçlayarak 'odalar ahır gibi kokuyor' dedi.

Doktordan hastalara 'temiz değiller' suçlaması
Doktordan hastalara 'temiz değiller' suçlaması
GİRİŞ 18.02.2011 11:39 GÜNCELLEME 18.02.2011 11:39

Konya Dr. Faruk Sükan Doğum Ve Çocuk Hastanesine 12 gün önce normal doğum yapmak üzere yatırılan ancak ameliyata alındığı sırada sezaryan doğum gerçekleştirilen Yasemin Oğuz taburcu olduktan 3 gün sonra yüksek ateş şikayetiyle kaldırıldığı hastanede enfeksiyon kaptığını öğrendi. Ameliyatı yapan doktor kendilerinin bir suçu olmadığını söylerken hastaların temizliklerine dikkat etmediğini şu cümlelerle savundu; “Odalar ahır gibi kokuyor.”

SEZARYAN SONRASI ENFEKSİYON KAPTI

Hastanede mağdur olduğunu ve bebeğini göremediğini belirten Yasemin Oğuz, “ Doğum için hastaneye geldiğimde hiçbir şikâyetim ve sağlık sorunum yoktu. Bana doğumumun normal olacağı söylenildi ancak doğuma alındıktan sonra bebeğimin kalbinin durduğunu ve doğumun sezeryan olarak yapılacağı belirtildi. Ben doğumumdan 3 gün sonra taburcu olarak eve geldim. Daha sonra evimde ateşlendim 40 dereceyi bulan ateşimle beraber tansiyonum 6’ya düştü. Tekrar hastaneye kaldırıldım ama ne ateşim düştü ne de tansiyonum normale döndü. Ben doğum esnasında ameliyathanelerinde enfeksiyon kaptım. Odamda konuşulurken hastalığımın ölümcül bir enfeksiyon olduğunu duydum. Bu söz beni korkuttu. Başka bir hastanın odama alınmaması gerektiğini söylediler. Hastane de mağdur oldum ve verdikleri antibiyotik ilaçların hiçbir faydası olmadı vücudum tedaviye cevap vermedi. Antibiyotik ilaçlar cevap vermeyince bana ağır ilaçlar uygulamaya başladılar. Bu ilaçlar sütüme geçtiği için ben çocuğumu sütten kesmek zorunda kaldım. Şu anda sütü veremediğimden dolayı süt sağma makinesiyle sütümü sağıp lavaboya döküyorum.  Ben bir yanda, çocuğum bir yanda mağdur olduk ve bebeğim mamalarla besleniyor. Ben hastaneden şikâyetçiyim ve dava açacağım” dedi. 

Hamilelik dönemimde hiçbir rahatsızlığım yoktu

Yasemin Oğuz, hamilelik döneminde hiçbir rahatsızlığının olmadığını ve aylık kontrollerini yaptırdığını söyledi.

BAŞHEKİM: DURUM NORMAL

Konuyla ilgili açıklama yapan Konya Dr. Faruk Sükan Doğum Ve Çocuk Hastanesi başhekimi Dr. Adnan Tekin, “ Sezaryanla doğum yapan hastamızın taburcu olduktan sonra yara yerinde meydana gelen enfeksiyondan dolayı kaynaklanan bir enfeksiyondur. Ve bu enfeksiyonun tespitinden sonra uygulanan tedavililerle hastamız iyileşme sürecinde olup durumu rahat ve stabil durumdadır. Hastamızı inceleme altında tutmaktayız ve enfeksiyonun sebebinin ne olduğunu incelemekteyiz. Hastamızın genel durumu gayet iyidir ve ateşi düşmüş durumdadır.” dedi  

Şu anda hastanede bulunan Yasemin Oğuz’un kullandığı ilaçlardan dolayı bebeğini emziremediğini dile getiren Tekin sözlerini şöyle sürdürdü.

“Hastanemizin kadın doğum bölümü oldukça rahat ve her hasta rahatça odalarda kalıyor. Bunun özel bir nedeni yok. Korkulacak hiç bir şey yok. Tek sıkıntı kullandığı ilaçlar. Eğer süt verirse bebeğin dişlerinde kalıcı izler bırakabilir. Şu anda hastanın durumu son derece iyi ve ilacı kestiği anda bebeğini tekrar emzirebilir”

“ÖLÜMCÜL DEĞİL”

Yasemin Oğuz’un doğumundan 1 hafta sonra yüksek ateş şikâyeti ile başvurduğu hastanenin doktorlarından Ayfer Bala, ölümcül enfeksiyon iddialara yanıt verdi.

Oğuz’un ölümcül hastalık kapmadığını dile getiren Bala, “Hastamız bize ameliyatından 1 hafta kadar sonra geldi. Kötü kokulu akıntı ve ateşlinden dolayı bize başvurdu. Biz de enfeksiyon olabileceğinden dolayı hastaneye yatırdık. Testlerimizi yaptık. Testlerin geç çıkabileceğinden dolayı hemen tedavi ye başladık. Antibiyotik verdik hastaya. Hafta sonundan itibaren kötü kokulu akıntısı kayboldu. Ancak ateşi istediğimiz derece de düşmedi. Enfeksiyon tedavisine tam anlamıyla cevap vermedi. Tedavimizi enfeksiyon uzmanımızla beraber yeniden düzenledik. Tedavimizi yeni çıkan sonuçlara göre farklı bir şekilde devam ediyoruz. Bu dönemde kesi yerinden kötü kokulu akıntısı azaldı. Tedaviye cevap vermeye başladı. En son bu sabah yapılan tedavisinde sonuçlar normale çok yakın çıktı. Kesi yerinde sorun bittiği zaman taburcu edeceğiz” dedi.

“ODALAR AHIR GİBİ KOKUYOR”

Doktor Tansel Çakır ise kendini savundu. Kameralar konuşmak istemeyen Çakır, bu durumdan hastanenin sorumlu olmadığını söyledi. Bu hastaneye gelen insanların ekonomik durumlarının bozuk olduğunu dile getiren Çakır, “Buraya gelen hastalar genelde ekonomik durumu bozuk olan insanlar. Hastanede nasıl davranacaklarını bilmiyorlar. Odaların camlarını bile açmıyorlar. Odalar ahır gibi kokuyor. Ameliyat yerlerinde dışkı bulduğumuz bile oldu. Böyle olunca da biz nasıl koruyacağız hastayı. Bunları da biz mi öğretelim hastalara” dedi.

ZEDHABER -KONYA

YORUMLAR 8
 • buket 2 yıl önce Şikayet Et
  Ben tansel cakirin 2yillik hastasiydim butun suclamalari reddediyorum bence tanidigom en iyi doktor su an tekrar hamileyim suan keske gorevinde olsaydi tekrar hastasi olmak isterdim tansel cakirin soyledigi yorumda cok dogu
  Cevapla
 • Berke Hürses 7 yıl önce Şikayet Et
  Doktor kesinlikle hakli.... Hastalar taburcu olduktan sonra onerilere genellikle uymuyorlar. Bir de hastaneye gelirken eskiden hastalar tertemiz giyinirlermis, simdilerde hic temizliklerine dikkat etmiyorlar...
  Cevapla
 • Cengiz Sahin 7 yıl önce Şikayet Et
  Nedir bu boyle Doktora olan destek ..!!?. Meslektas dayanismasi mi yoksa!?Hastanelerin tamizlik ve hijyeninden ne zamandan beri hastalar sorumlu olmaya basladi Allahasen!!Ameliyathanede diski bulunmusmus da,odalarin camlari acilmiyormus da..Ayip valla cok ayip.Birakin o zaman doktorlugu, hastane yonetimini de onlari da hastalar yapsin madem!
  Cevapla
 • adem memiş 7 yıl önce Şikayet Et
  kesinlikle doğru. Millet olarak hastalandığımızda herşeyden vazgeçiyoruz. Bu da öncelikle temizlikten başlıyor. çoğu kez hasta odasına girdiğiniz zaman içerisinin kokusu insanı bayıltacak türden. doktorum kesinlikle haklı
  Cevapla
 • leigonella 7 yıl önce Şikayet Et
  doktor kesinlikle haklı. hemen gelir seviyesi yayagarası yapmayın temizlikle gelirin alakası yok.. ben de doktorum ultra zengin olup pislikten kokanını da gördüm yiyecek ekmek bulamayıp ak ve pak olan bir sürü insan da gordum.. pisliğe bahanae arayanların yazık misafirlerine..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Adaylık açıklamaları CHP'yi karıştırdı
Terör örgütünün beyin takımına ağır darbe...