Özel hastanelerde muayene farkı ücretleri

SGK, özel hastanelerin 2013 yılında alabilecekleri ilave ücret tavan oranlarını açıkladı. Yüzde 90 oranında ilave ücret alacak hastane sayısı arttı. Buna göre, 275 hastane yüzde 90, 136 hastane yüzde 75 ilave ücret alacak.

Özel hastanelerde muayene farkı ücretleri
Özel hastanelerde muayene farkı ücretleri
GİRİŞ 06.01.2013 13:24 GÜNCELLEME 07.01.2013 13:25

Nesrullah Sonay'ın haberi

Sosyal Güvenlik Kurulu (SGK) yayımladığı yönergeyle özel hastanelerin 2013 yılında alabilecekleri ilave ücret tavan oranlarını güncelledi.

"Özel Hastanelerin Puanlandırılması ve İlave Ücret Alınması Hakkında Yönerge" gereği oluşturulan komisyon, 1 Ocak 2013 itibariyle tüm branşlarda sözleşmesi bulunan özel hastanelerin, alabilecekleri en fazla ilave ücretleri belirlendi.

Özel hastaneler, çeşitli kriterlerden aldığı puanların toplanması sonucu toplam 1000 puan üzerinden değerlendirmeye tabi tutuldu.

Hastanenin her bir faktörden aldığı puanların toplamı ile esas puanı hesaplandı. Buna göre geçen yıl olduğu gibi, 0-200 puan arası hastaneler yüzde 30, 201-300 puan arası hastaneler yüzde 45, 301-400 puan arası hastaneler yüzde 60, 401-600 puan arası hastaneler yüzde 75, 601- 1000 puan arası hastaneler yüzde 90'a kadar oranlarda ilave ücret alabilecek.

23 HASTANE DEĞİŞMEDİ

Puan aralıkları ve alınacak tavan ücretler değişmezken, yüzde 90 oranında ilave ücret alan özel hastane sayısı arttı.

Geçen yıl, 244 hastane yüzde 90'a kadar ilave ücret alabiliyorken bu yıl 275'e çıktı. Ayrıca 136 hastane yüzde 75, 46 hastane yüzde 60, 12 hastane yüzde 45 ve 3 hastane de yüzde 30'a kadar ilave ücret alabilecek.

Kısmi branş sözleşmesi bulunan 23 hastanenin de tıpkı geçen yıl olduğu gibi 2013 yılında da ilave ücret tavan oranı yüzde 30 olarak uygulanacak.

Yönerge kapsamında yer almayan vakıf üniversite hastaneleri için 2013 yılı ilave ücret tavan oranı yüzde 90 olarak uygulanacak. Özel hastaneler, toplam puanlarını ve puan ayrıntılarını MEDULA ekranlarından görebilecek.

Günlük maaşının 1,5 katı

Hasta Hakları Aktivistleri Derneği Genel Başkanı Orhan Demir, yeni hesaplamaya göre asgari ücretle çalışan bir kişinin özel hastanede muayene olduğunda günlük maaşının 1,5 katı kadar muayene ücret ödediğini kaydetti.

Bunun asgari ücretle çalışan biri için çok yüksek bir meblağ olduğunu belirten Demir, "Dolayısıyla fark ücretleri daha da artırılsın talebi vatandaşlar açısında ciddi sıkıntılar doğuracak" dedi.

EN FAZLA NE KADAR ÜCRET ALINABiLiR?

A sınıfı (yüzde 90) bir özel hastanede kardiyoloji muayenesi olan bir vatandaş için Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) uyarınca SGK'dan 34 lira, vatandaştan en fazla 42.60 lira alma hakkına sahip.

A sınıfı dışındaki hastanelerin vatandaştan alabileceği en fazla ücretler ise şöyle sıralandı.

B sınıfı (yüzde 75) 37,50 TL
C sınıfı (yüzde 60) 32,40 TL
D sınıfı (yüzde 45) 27,30 TL
E sınıfı (yüzde 30) 22,20 TL

Hastalar kötü muameleden şikayetçi

Hasta Hakları Aktivistleri Derneği, son 3 yılda Türkiye genelindeki kendisine gelen başvuruları değerlendirdi. Dernek merkezine bu süre zarfında, toplam bin 900 şikayet başvurusu geldi.

Şikâyetlerde ilk sırayı yüzde 42 ile "sağlık kuruluşlarındaki kötü muamele ve hizmetten faydalanamama" aldı. 2. sırada yüzde 29'la fazla fark ücretleri bulunuyor. Bunu "bilgilendirme hakkının ihlali, özel hayatın gizliliğine dikkat edilmemesi" izliyor.

YORUMLAR 5
 • Şemseddin Ay 5 yıl önce Şikayet Et
  hangi %90?. a sınıfı bir hastanenin en fazla 42.60 tl fark alabileceği belirtilmiş. sgk'lı olarak gittiğimizde 75 tl fark alan hastaneler hangi sınıfa giriyor peki?
  Cevapla
 • yolcu46 5 yıl önce Şikayet Et
  deli dumrul. hastane fark ücreti istiyor alıyor, belge istiyorsun, hemen fiş kesip veriyor. hangi hastane ne kadar alacak bir tarifesi yok mu bunun, tutturabildiğinden alıyorlar işte. serbest piyasa ekonomisi...
  Cevapla
 • hacı murat 5 yıl önce Şikayet Et
  enflasyon yükselmiyor ise bu artışlar neden acaba..... sayın başbakan ve kurmayları enflasyonun yükselmediği hatta düştüğünü söylemeleri ile buradaki durum çok ters orantılı. eğer enflasyon düşüyorsa bu farklardaki artışlar neyin nesi. düşmüyorsa neden düşüyor diye halk kandırılıyor. bence birileri vatandaşı iyi uyutuyor ama hayırlısı......
  Cevapla
 • ŞAHİN AVCI 5 yıl önce Şikayet Et
  bunlar biraz hikaye galiba. en özel özel hastanelerden birine kardiyoloji muayenesi için gittik dediler sgk lıysanız muayene için anca 1 /2 ay sonrasına gün verebiliriz ama muayene ücretini öderseniz hemen muayene olabilirsiniz. kısacası biz devletin uygulamalarını tanımıyoruz kardeşim bizim kuralımız bu işinize gelrise diyorlar.
  Cevapla
 • egemen doğan 5 yıl önce Şikayet Et
  nereye kadar. devlet vatandaşına sahip çıkmadıkça özel hastaneler vatandaşı bu şekilde sömürmeye devam edecektir.devlet hastanelerinde tecrübeli doktorlar görmek istiyoruz.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Kocaman: Kan yok kardeşim, kan yok!
İşte AK Parti'nin tek başına oy oranı