Sakız çiğnemenin faydası var!

Çoğu zaman sakız çiğnemek toplumda ayıplansa da bir üniversite tarafından yapılan araştırmada sakız çiğnemenin bir faydası daha ortaya çıktı.

  • GİRİŞ08.03.2013 19:58
  • GÜNCELLEME08.03.2013 19:58
Sakız çiğnemenin faydası var!

Sakız çiğnemenin daha uzun süre odaklanmaya yardımcı olabileceği belirlendi.

İrlanda'daki Cardiff Üniversitesi'nden Kate Morgan ve ekibinin yaptığı, İngiliz Psikoloji Dergisi'nde yayımlanan araştırma, sakız çiğnemenin uzun süre dinleme gerektiren işlerle uğraşanların konsantrasyonunu artırabileceğini gösterdi.

Morgan, daha önce yapılan bir araştırmanın, sakız çiğnemenin bilişsel bazı alanlarda faydalı olabileceğini ortaya koyduğunu, bu araştırmada ise kısa süreli hafıza gerektiren işitsel bir alana yoğunlaştıklarını vurguladı.

Araştırmaya 38 kişi katıldı. Katılımcılar 2 gruba ayrıldı. Bir gruptan sakız çiğnemesini isteyen bilimadamları, her iki gruptakilere, rastgele okunan 1'den 9'a kadar bir takım sayı listelerini 30 dakika dinletti. Katılımcıların 7-2-1 gibi, tek, çift ve tek sayıların dizilimini ne kadar doğru ve çabuk hatırlayabildikleri incelendi.

Sakız çiğneyenlerin sayı dizilimlerini, özellikle deneyin sonunda, daha doğru ve daha çabuk hatırlayabildikleri görüldü.

Morgan, ilginç olarak sakız çiğnemeyenlerin deneyin başındaki başarılarının daha iyi olduğunu ancak sonlara doğru kötüleştiğini vurgulayarak, bu durumun sakız çiğnemenin uzun süre, devamlı dikkat gereken işlerde konsantrasyona yardımcı olabileceğini gösterdiğine dikkati çekti.

KAYNAKAA

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Etiketler

Yorumlar1

  • HalitBinVelit 4 yıl önce Şikayet Et
    sakız çiğnemenin sayısız faydaları var?.... ....diş ve diş etlerine masaj yapmasının yanı sıra Tüm yüze masaj yaparak hücrelerin canlı kalmasını sağlıyor,yüz felcini önlüyor.
    Cevapla Toplam 4 beğeni
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun