Kral Necaşi'nin ülkesine Anadolu'nun vefası

Habeşistan'a hicret eden ilk Müslümanlara sahip çıkan Kral Necaşi'nin torunlarına Anadolu sahip çıkıyor.

Kral Necaşi'nin ülkesine Anadolu'nun vefası
Kral Necaşi'nin ülkesine Anadolu'nun vefası
GİRİŞ 20.03.2013 12:05 GÜNCELLEME 20.03.2013 12:05

Cansuyu Derneği, Etiyopya'nın Güney Milletler Bölgesi, Silte Şehri'nde 5 yeni su kuyusu daha açtı. 10 Bin civarında susuz insana hitap edecek olan su kuyularının tamamı hayırseverler tarafından yaptırıldı.

Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Etiyopya'nın Güney Milletler Bölgesi, Silte Şehri'nde 5 yeni su kuyusu daha açtı. Açılışlarını yaptıkları su kuyularının bulunduğu bölgenin Başkent Addis Ababa'ya 150 kilometre uzaklıkta olduğunu söyleyen Cansuyu Derneği Dış İlişkiler Koordinatörü Yunus Emre; “Bölgede kamu hizmetlerinin sunumunda büyük sıkıntılar olduğunu gözledik. Bölgede sağlık ve eğitim sorunları başta olmak üzere temiz ve ulaşılabilir su sorunu önemli bir sorundur. Gündelik yaşamda insanların kullanmak zorunda kaldıkları sular tamamıyla yüzeydeki açık alan sularıdır. Hayvan ve çocukların içinde oynadığı bu sular aynı zamanda içme suyu olarak kullanılmaktadır” şeklinde konuştu.

NİTELİKLİ, SAF VE TEMİZ SU
Bölge ziyareti ve yapılan görüşmeler neticesinde bölgenin doğru seçildiğini ifade eden Cansuyu Derneği Etiyopya Koordinatörü İsmail Mansur Özdemir ise “Özellikle mekan seçiminde işlevsel mekanlara açılan kuyularımız genellikle ulaşılabilir nitelikte ve işlevsel mekanlar olan cami, okul ve sağlık ocağı gibi sosyal donatıların yakınındadır. Bu durumun bölgedeki bölgesel idarecilerde de olumlu bir algıya imkân sağladığı gözlenmiştir. Kuyularda 14-16 metre arasında çıkan nitelikli, temiz ve saf su akmaktadır.Tadı kokusu ve akışkanlığı test edilmiş olup özellikle kuyuların teknik sebeplerle kullanım dışı kalması sorununa karşı bazı tedbirlerin bölge yöneticileri tarafından alınmış olması da sevindiricidir ve Afrika'daki kuyu çalışmaları içinde ümitlendiricidir” dedi.

YENİ AÇILAN SU KUYULARI

-Zeynep Ebrar İntaş Hayratı:  Güney Milletler Bölgesi, Silte Şehri / SADAGORA Köyü. Köyde dağınık formda yaklaşık 400-500 ev mevcuttur, bu kuyudan takribi olarak 3600-4000 insanın istifadesi öngörülmüştür.

-FATİH KUMRU HAYRATI Etiyopya/ Güney Milletler Bölgesi, Silte Şehri / Silte / BOZE Köyü

-KERİM METİN HAYRATI Etiyopya/ Güney Milletler Bölgesi, Silte Şehri / Silte / GOFLALA

-SP KARAMÜRSEL HZ.MUHAMMED (S.A.V) HAYRATI Silte Şehri / DOBBENA BATİ Köyü 1

-CANSUYU Gönüllüleri Hayratı, Silte Şehri / DOBBENA BATİ Köyü 2

ETİKETLER
habeşistan
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi! Menbiç'e operasyon başladı
Barış Pınarı Harekatı için Putin'in tavrı ne olacak?