25 askerin şehit olduğu olayda tutuklama talebi

Afyonkarahisar'da 25 askerin şehit, 8'i asker 11 kişinin yaralanması ile sonuçlanan mühimmat deposunda meydana gelen patlamanın ikinci duruşmasında askeri savcı sanıkların tutuklanmalarını talep etti.

25 askerin şehit olduğu olayda tutuklama talebi
25 askerin şehit olduğu olayda tutuklama talebi
GİRİŞ 31.07.2013 21:39 GÜNCELLEME 31.07.2013 21:39
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

1. Hava Kuvveti Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde gerçekleşen ikinci duruşmada mahkeme heyeti, tutuksuz sanık Üsteğmen Tuncay Aydın'ın savunmasının ardından diğer sanıklara söz hakkı tanıdı. Üsteğmen Aydın'ın savunması ile ilgili olarak tutuksuz sanık Albay Veysel Özbay, Üsteğmen Tuncay Aydın'ın olay günü istifleme ile ilgili olarak kendisine bilgi vermediğini söyledi.

Özbay, "Söylese vereceğim tepki çok aşikardır. Ben özellikle mühimmat depolarında saat 16.30'dan sonra çalışma yapılmasına kesinlikle izin vermedim. Bu herkese sorulabilir. Benim bu konudaki anlayışım bu şekildedir. Özellikle Tuncay Aydın benimle konuşurken yanımda bulunan Erdal Tanyel isimli şahsın dinlenmesini ve olayın gün yüzüne çıkmasını istiyorum. 29 yıllık subayım, eğer benim bu işlerden haberim olsaydı iki çocuk babası olarak gider kesinlikle durdururdum" dedi.

Savunmaların ardından askeri savcı, askeri savcı tarafından Binbaşı Ali Duran, Albay Veysel Özbay ve Üsteğmen Tuncay Aydın'ın delil karartma ihtimallerini göz önüne alarak tutuklanmaları talep etti. Bunun üzerine mahkeme heyeti, oy birliği ile sanıklar hakkındaki bu talebin mahkeme sonunda değerlendirilmesine karar verdi. Savcı, "Yargılama safahatı itibariyle tüm tanık ifadelerinin halen toplanmamış olması, henüz ifadeleri alınmayan birçok tanığın bulunması, sanıkların halen Afyonkarahisar garnizonuna yakın garnizonlarda görev yapmakta olması, bu bağlamda olay mahalline iş takibi, arkadaş ziyareti ve benzeri bahanelerle her zaman için giriş ve çıkış yapmak ile bu surette çok kolay şekilde delileri karartma imkanlarına sahip bulundukları, nitekim bu hususun önceki duruşmalarda Binbaşı Ali Duran tarafından (kovuşturma aşamasında) olay mahalline girilmek, yahut bir arkadaşına göndermek suretiyle örnek ve delil mahiyetindeki içi mühimmat sandıkları ile dolu bir cephaneliğin içinin ayrıntılı bir çok fotoğraflarını (muhtemelen cephaneliğin içinde düzenlemeler yapılarak) çekilmiş ya da çektirilmek suretiyle mahkemeye sunulmuş olması açıkça görüldüğü, bu itibarla sanıkların delilleri yok etme, gizleme veya değiştirme; tanık ya da başkaları üzerinde baskı yapılması girişiminde bulunmaları hususunda kuvvetli şüphenin mevcut bulunması, kanuni sebeplerden dolayı askeri savcılığımızca sanıklar Binbaşı Ali Duran, Albay Veyzel Özbay ve Üsteğmen Tuncay Aydın'ın CMK'nın 100'üncü maddesinin 2'nci fıkrası gereğince derhal tutuklanmalarına karar verilmesi kamu adına talep olunur'' diye belirtti.

Duruşmaya bir süre ara veren mahkeme heyeti, savcının tutuklama talebini duruşmanın sonunda değerlendirmeye alınacağına karar verdi. Mahkeme heyeti ayrıca, şehit ailesi avukatlarının tutuksuz sanık Üsteğmen Tuncay Aydın'ın nişanlısının, şehit eşi Döndü Dülger'e sözlü ve fiili saldırıda bulunduğu gerekçesiyle bir daha duruşmalara alınmamasına da karar verdi.

Olayla alakalı olarak ilerleyen duruşmalarda tanıkların dinleneceği ve konuyla alakalı detaylı belgelerin okunacağı öğrenilirken, duruşma yarına ertelendi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 1
  • Kamil 6 yıl önce Şikayet Et
    çok şey yazardım da. neyse ,zaten çoğu kişi bu tür olayların nasıl geliştiğini biliyor,belki hukuk delilsiz bir şey yapamaz ama vicdanlarda kalanlar nasıl yok edilir ?
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Yaralı asker tüyleri diken diken etti: Parkamı yere serin...
Ukrayna füzesi ile Rus yapımı SU-27 yan yana!