Milli İstihbarata 'tek çatı' modeli

Güvenlik birimlerinin istihbarat paylaşımını tek çatı altında toplamayı amaçlayan 'Müşterek İstihbarat Koordinasyon Merkezi (MİKM)' çalışmalarına başladı.

Milli İstihbarata 'tek çatı' modeli
Milli İstihbarata 'tek çatı' modeli
GİRİŞ 08.09.2013 06:58 GÜNCELLEME 08.09.2013 06:58

Güvenlik birimlerinin istihbarat paylaşımını sağlamayı hedefleyen yeni birim, 'Müşterek İstihbarat Koordinasyon Merkezi (MİKM)' çalışmalarına başladı. Ana Merkezi Yenimahalle'deki MİT yerleşkesinde ve Müsteşar Hakan Fidan'a direk olarak bağlı olarak görev yapan birim Türkiye genelinde başta terör olmak üzere organize suçlar, çete, bölücü ve yıkıcı faaliyetler gibi olaylarla ilgilenecek. Birim strateji üretme yerine istihbarat kurumları arasında 'koordinatör' işlevi görecek. MİKM ile birlikte Emniyet, Jandarma ve MİT'in istihbarat bilgileri tek elden toplanacak. Reyhanlı'da yaşanan MİT ve Emniyet krizi de bir daha yaşanmayacak.

TEMELİNİ HAKAN FİDAN ATTI

MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın temellerini attığı MİKM ile ilgili yaklaşık 1 yıldır sürdürülen çalışmalarda son aşamaya gelindi. İllerde MİKM'den sorumlu vali yardımcıları, gelen istihbari bilgileri raporlaştırarak merkeze gönderecek. Terör faaliyetleri, çete oluşumları, insan ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi suçlara ilişkin emniyet, jandarma ve MİT mensuplarından gelen bilgiler MİKM'e gönderilirken, bu faaliyet yalnızca terör suçları ile sınırlı olmayacak. MİKM'in görev alanına asayiş, trafik ve adi suçlar haricinde toplumun genelini ilgilendiren tehditler de giriyor.

Genelkurmay da rapor iletecek

İllerden gelen bilgiler hızla değerlendirilmek üzere Ankara'da MİT yerleşkesinde kurulan MİKM'e gönderilecek. Ana Karargahtaki MİKM'de Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve MİT'in yanısıra Genelkurmay Başkanlığı temsil edilecek. Uludere'de 2011 yılının son gününde yaşanan elim hava saldırısı da dikkate alınarak Genelkurmay Başkanlığı'nın MİKM'de yer alması kararlaştırıldı. Genelkurmay Başkanlığı'nın MİKM'de yer almasının bir başka gerekçesi ise Adalet Bakanlığı ve AK Parti Genel Merkezi'ne yönelik bombalı saldırıları düzenleyen DHKP-C teröristi Hasan Biber'in bir teknede yakalanması denizlerden gelebilecek olası girişler ve saldırılarla ilgili bilgilerin de paylaşılmasının zorunluluğu oldu.

Reyhanlı olayı milat oldu

Mayıs ayında Reyhanlı'da 52 vatandaşın hayatını kaybettiği bombalı saldırılarla ilgili Emniyet, MİT ve Jandarma arasında istihbarat paylaşımı ve operasyonlar ile ilgili çeşitli spekülasyonlar çıkmıştı. MİT bünyesinde ve Müsteşar Fidan'a doğrudan bağlı olarak çalışacak merkez, istihbarat bilgilerinin elde edilmesi, bunların ivedilikle değerlendirilmesi ve ilgili mercilere iletilmesi görevlerini yürütecek.

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Ümit 4 yıl önce Şikayet Et
  Dış istihbaratta acemiyiz. Dış istihbaratta acemiliğimizin sebebi ise dış politikalar.Amacımız kısır.Örneğin uluslararası bir anlaşmaya gidileceğinde millet bizim diplomatları dinleyebiliyor.MİTin böyle bir dinlemeye tedbiri yoktu hazırlıksızdılar.Ama mevzu bu değil sizin niye dinleme politikanız yok! Düşman gerçek düşman gibi sürekli kendi vatandaşından şüphe duy buna yoğunlaş tüm enerjini buna vermek bana göre son derece yanlış.Tüm politika gözden geçirilmeli.Düşman dışarıda içeriye girmiş siz asayişe bakıyorsunuz.
  Cevapla
 • varla yok arası 4 yıl önce Şikayet Et
  çok geç kalıyoruz.. bu haber epey önce çıkmıştı. daha yeni mi yapıyorlar bu işleri?
  Cevapla
 • ne oluyor orada?.. 4 yıl önce Şikayet Et
  ergenekon balyoz 28 şubat davaları.... İstihbarat bilgilerini emniyet vermişti... Çok derin bir oyun ama bunu görebilene...Mit in başına geçecek kişi isterse bu istihbaratlarla bu ülkeyi kurtarabilir istersede ülkeyi uçuruma itebilir...
  Cevapla
 • Murat Diniz 4 yıl önce Şikayet Et
  Bu adam tahminen. Senede 365 gün günde 20 saat durmadan çalışıyordur. Allah razı olsun kolay değil işleri. Ben 1 saat uçak yolculuğuna dayanamıyorum başbakan ankara istanbul rusya arjantin 30 saat yol gidiyor ülkesi için. Elinden geleni yaptı olmadı 40 yaşında olimpiyat izleyecektik şimdi hayretler içinde chp lilerin olimiyatın kaybedilmesinden duydukları sevinci izliyoruz. Sosyal medyada şenlik yapıyorlar oh olsun AKP kaybetti sempatik japonlar kazandı yazmış biri bu nasıl nir akıl anlamak mümkün değil.
  Cevapla
 • muhterem al 4 yıl önce Şikayet Et
  bunun anlamı şu. Bunun anlamı şu. miti ele geçiren istediği gibi bu ilkede darbe yapıp dikta kurabilir. mit darbecilerin kontrolündeyken emniyet onları deşifre etmeseydi şu an ne Mısır'dık
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İngiliz sofraları Türk markasıyla donatılıyor
Kandil'de sıkışan PKK'lılardan kalleş taktik!