İnalcık: Rusya'nın Kırım hamlesi Türkiye'ye tehdit

Hocaların hocası Halil İnalcık Rusya'nın Kırım konusunda planlarını açıkladı.

İnalcık: Rusya'nın Kırım hamlesi Türkiye'ye tehdit
İnalcık: Rusya'nın Kırım hamlesi Türkiye'ye tehdit
GİRİŞ 08.03.2014 09:30 GÜNCELLEME 08.03.2014 17:38
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Dünyaca ünlü Türk tarihçi Halil İnalcık, Kırım'ın Rusya için Anadolu'yu, Boğazları, İstanbul'u tehdit etme noktasında bir atlama eşiği olduğunu belirterek, "Kırım, Türkiye'yi tehdit etmek için bir merkezdir. Bugün Sivastopol'da, Ukrayna'ya bağlı olmasına rağmen Rus hakimiyeti vardır. Bu neye yöneliktir? Türkiye'ye, Boğazlara ve İstanbul'a yönelik bir tehdittir" dedi.

KIRIM'IN ÖNEMİ

Aslen Kırım Türk'ü olan İnalcık, Ukrayna'da ortaya çıkan krizin ardından Rusya'nın Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde etkisini iyice artırması ve Kırım'da parlamentonun Rusya'ya bağlanma kararı almasına uzanan gelişmelerin tarihsel arka planını değerlendirdi.

Cambridge Uluslararası Biyografi Merkezi tarafından dünyada sosyal bilimler alanında sayılı 2 bin bilim adamı arasında gösterilen Prof. Dr. Halil İnalcık, Kırım'ın tarih sahnesindeki önemine işaret etti.

Kırım'ın 1475'te Fatih Sultan Mehmet döneminde Gedik Ahmet Paşa tarafından fethedildiğini hatırlatan İnalcık, Kırım Hanlığının Osmanlı Devleti ile birleşmesinin, Osmanlı İmparatorluğunun Doğu Avrupa'daki gelişmeleri kontrol etmesini temin ettiğini belirtti. İnalcık, Evliya Çelebi'nin de Kırım Hanlığını, kuzeyden gelen tehlikelere karşı bir "sedd-i sedid" (sağlam bir duvar) olarak gördüğünü söyledi.

TATAR YANLIŞ BİR TERİM, ASIL SÖYLENMESİ GEREKEN KIPÇAK TÜRKÜDÜR

Rusya İmparatorluğu'nun, Osmanlı denetimindeki Kırım Türklerini tarih boyunca değişik dönemlerde istila etme ve topraklarına katma girişimlerinde bulunduğuna vurgu yapan İnalcık, Kırım'daki Türkler için Tatar ifadesinin kullanılmasına tepki gösterdi. "Bir yanlışı düzeltmek istiyorum" diyen İnalcık, şöyle devam etti:

"Tatar ismi Moğolcadır. Doğu Avrupa'ya 1240'larda gelen Moğol ordularında Tatarlar vardı. Buradaki Kırım Hanlığını Osmanlı aldıktan sonra, diğer bölgeler Altınordu Moğol Hanlığına tabiydiler. Moğol devletinin tebası olarak bunlara Tatar denildi. Tatar yanlış bir terimdir, asıl söylenmesi gereken Kıpçak Türkü'dür. Kıpçak Türkü'nün lugatı neşredilmiştir, Kıpçak lehçesi vardır. Tatarlık iddiasında bulunmak Moğolluk iddiasında bulunmaktır. Rusya bunu bildiği için kendi nüfuzunu kurmak istediği bütün Türk illerinde Tatar unvanını kullanır. Bugün Azerilere bile Tatar der, oysa ki Azeriler Anadolu Türkü'dür."

TÜRKİYE İLE RUSYA ARASINDA KIRIM MÜCADELESİ

Son Moskova knezi ve ilk Rus çarı "korkunç" lakaplı 4. İvan'ın, Kazan'ı ve bugünkü Polonya'nın bir kısmını alarak Doğu Avrupa'ya hakim olduğunu belirten İnalcık, "Rus İmparatorluğunun bundan sonra bütün hedefi Kırım Hanlığını da alıp Karadeniz'e girmekti. Kırım Hanlığı, güçlenen Moskova İmparatorluğuna karşı Osmanlı'yı koruyan bir setti. Buna karşın Rus Çarlığı, Kazak denilen grupları Astrahan'dan, Kafkasya'dan, Terek Irmağından gelen, Don Kazaklarını, Terek Kazaklarını, kendi ön kuvvetlerinde kullanarak Osmanlı'nın nüfuz ettiği bölgelere karşı seferlere başladı. Türkiye ile Rusya arasındaki Kırım mücadelesi böyle başlamıştır" diye konuştu.

RUSLAR BİZANS'IN VARİSİ İDDİASIYLA İSTANBUL'U İSTEDİ

İnalcık, 1774'te sonuçlanan Osmanlı-Rus Savaşı'ndan sonra Rusların Kırım'ı tekrarlanan akınlarla istila etme girişimlerinin olduğunu ve Küçük Kaynarca Anlaşması ile Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmek için bağımsız hale getirdiğini, 1783'te nüfusunun çoğunluğunun Kıpçak Türklerinin oluşturduğu Kırım'ı işgal ettiğini anlattı.

Ünlü tarih profesörü İnalcık, "Kafkasya dahil olmak üzere bütün Karadeniz sahili Rusya'nın hakimiyeti altına girdi. Rusya, bütün Karadeniz'i hakimiyeti altına alınca eski Bizans'ın varisi olmak iddiası ile İstanbul üzerinde hak iddia etmeye başladı. Böylelikle Karadeniz kuzeyinde de Rusları yerleştirmek, Kırım'ı Rus vilayeti haline getirmek için nüfus politikası güttüler" değerlendirmesini yaptı.

KATİL STALİN TÜRKLERİ SÜRGÜNE GÖNDERDİ

Sovyetler Birliği zamanında Stalin döneminde de bu uygulamanın devam ettiğini belirten İnalcık, "Stalin, bir gece Rus kuvvetlerini gönderip, bölgedeki 300 bin Kırım Türkünü, Türk nüfusunu bertaraf etmek için hayvan vagonlarına doldurup Orta Asya'ya, Urallara sürdü" dedi.

KIRIM, TÜRKİYE'Yİ TEHDİT ETMEK İÇİN RUSLAŞTIRILDI

Kırım'ın Rusya için Anadolu'yu, Boğazları, İstanbul'u tehdit etme noktasında bir atlama eşiği olduğunu ifade eden İnalcık, "Kırım, Türkiye'yi tehdit etmek için bir merkezdir. Bugün Sivastopol'da, Ukrayna'ya bağlı olmasına rağmen, Rus hakimiyeti vardır. Bu neye yöneliktir? Türkiye'ye, Boğazlara ve İstanbul'a yönelik bir tehdittir" dedi.

Halil İnalcık, Türkiye'nin bu durumu önlemek için Batı ülkeleri ile ve üyesi olduğu NATO gibi uluslararası kuruluşlarla işbirliğini devam ettirmesi gerektiğini belirtti.

Rusların Kırım'da toplam nüfusun yaklaşık yüzde 60'ını teşkil ettiğine dikkati çeken İnalcık, şunları kaydetti:

"Kırım, Türkiye'yi tehdit etmek için Ruslaştırılmıştır. Bu hakikati bilmemiz lazım. Sürgünden kaçıp gelen zavallı Kırım Türkleri nispeten çok daha az durumdadırlar. Bizim vatanımızı zorla elimizden alıp Türkiye'yi tehdit etmek için Kırım'ı Ruslaştırmıştır. Bu hakikati bilmemiz lazım. Putin bugün askerini Kırım'a getiriyor ve diyor ki 'Kırım Rus'tur, bizim tebaamızdır'. Bütün hikaye bundan ibarettir."

NEO-AVRASYACILIK TÜRKİYE İÇİN TEHLİKEDİR

İnalcık, "Neo-Avrasyacılık" diye tanımladığı Rusya'nın bugünkü amacına, Kırım'ı kendi kontrolü altına alarak ulaşmaya çalıştığına vurgu yaptı.

"Putin'in tekrar bir Çarlık imparatorluğu kurma teorisi var" diyen İnalcık, şunları söyledi:

"Rus politikasının bugünkü temeli, Avrasyacılık'tır. Bunu 'Neo-Avrasyacılık' diye daha yumuşak hale getirmiştir. Rusya, 'Polonya'dan, Orta Asya'ya kadar olan milletlerin bulunduğu bölge, kültür bakımından Ruslara bağlı idi asırlarca, bunu ihya etmek lazımdır' düşüncesindedir. Avrasyacılık anlayışı, biz kardeşiz, sizi Rusya olarak Avrupa'da ve Asya'da sizi koruyoruz, kültürümüzü yayıyoruz anlayışı Gorbaçov döneminde bitti. Kırgızistan, Türkmenistan, Ukrayna gibi milletler bağımsızlıklarına kavuştu. Putin'in bütün gayreti Avrasyacılık teorisiyle, Rusya hakimiyetini yine bu bölgelerde ihya etmektir. Rus boyunduruğu altında bu milletleri toplamaktır. Neo-Avrasyacılığın neticesi Türkiye için tehlikedir. Putin'in bugün Kırım'a ordularını gönderme sebebi Çarlık Rusya'sını ihya etmektir".

ETİKETLER
halil inalcık
YAZDIR
YORUMLAR 21
 • cafer mutlu 5 yıl önce Şikayet Et
  eray akilim sadece Amerikanin degil butun dunyanin korkulu ruyasi. insanligin '''korkulu ruyasi'' dedigin silahlarin cahil ilmi eksik insanlarin eline gecmesidir.Yani Rusya gibi aya bile cikmayi beceremeyen Esed gibi halkini somurup ezenlerdir.Sadece Avrupa birligin 1,2 devleti bile koca Rusyayi bitirecek silahlari var.daha cok daha korkunc silah yapmayinan evet kabadayilik satabilirsin ama adam olmak ayri bisey.Muslumanin kesinlikle ilmi eksik olanlardan ilim alamaz.
  Cevapla
 • idris bitlisli 5 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye'nin tehdidi, byük olma iddiamızın ve büyük olma devlet olma fikrimizin olmayışıdır. . Prof İnalcık "Putin'in tekrar bir Çarlık imparatorluğu kurma teorisi var" demiş. Ancak yanlış demiş. Rusya Çarlık döneminde de olduğu gibi hep büyük devlet olmuştur ve o iddiasından hiçbir zaman vazgeçmemiştir. Dağılma süreci geçirdiği dönemlerde de,( ki dağılma süreci dediğimiz dönem dahi büyük olma iddiasının gereğidir ), büyük devlet olma iddiası hep varolageldiği için toparlanmasını bilmiştir. Türkiye'ye tehdit, büyük devlet olma iddimızdan vazgeçişimizdir ve hala büyük devlet olma iddiamızın ve fikrimizin olamayışıdır.
  Cevapla
 • suleyman d 5 yıl önce Şikayet Et
  "KIRIM BAŞKALARININ OLSUN BİZE SURİYE YETER" Mİ DİYORSUNUZ YANİ !. Yandaş yorumlardan anlaşılan aynen bu!
  Cevapla
 • Veysel Elmas 5 yıl önce Şikayet Et
  Ben bir Kıpçak Türkü olarak. Hocamızın dikkat çektiği Tatar değil KIPÇAK Türkleridir görüşü tamamen doğrudur.
  Cevapla
 • eray akalın 5 yıl önce Şikayet Et
  amerikanın korkulu rüyası. rusyadaki 10000 km menzile sahip 10 tane atom başlığı taşıyan ve aynı zamanda amerika ve natonun vüze kalkanına yakalanmayan topol vüzeleri amerika ve avrupayı dağıtır amerikanın tek ses çıkaramadığı ülke rusyadır iran ve suriyenin arkasında durup onlara amerikanın askeri müdahale bulunmasını önlemiştir bütün televizyon kanallarınıda bunu söylemiştir ırakta ve libyada rusyanın çıkarı yoktu .ayrıca amerika oraya askeri müdahale için çok iyi sebeb uydurmuştu o yüzden rusya ses çıkarmamıştı o müdahalelere şimdi rusya ağırlığını koyuyo diye zoruna gidiyosa en azından trt haber izle orda rusyanın silahlarına değiniyorlar arasıra bilgi sahibi olursun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ruslar ve Türkler 20 yıl kazdı ve buldu! Türk tarihini değiştirecek
Türkiye'nin elindeki tarihi hamle! Trilyonlarca para kazanacak... Buna heyecanlanmayacak Türk yoktur