Soma Kömür İşletmeleri'nden açıklama

245 madencinin hayatını kaybettiği Soma faciasının ardından Soma Kömür İşletmeleri'nden şu açıklama geldi.

Soma Kömür İşletmeleri'nden açıklama
Soma Kömür İşletmeleri'nden açıklama
GİRİŞ 14.05.2014 19:03 GÜNCELLEME 14.05.2014 19:27
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'ye ait olan Soma Eynez mevkiinde bulunan kömür madeninde dün saat 15.00 sularında yaşanan elim yangınla ilgili kurtarma ekiplerinin yaptığı çalışmalar devam etmektedir. Madende kalan çalışanlarımızın tahliyesi ve kurtarılması için ilk andan itibaren kurumumuzun yanı sıra Başbakanlık, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı başta olmak üzere devletin tüm kurumları; Türk Kızılay'ı, afad, TTK, TKİ yangınla ilgili bütün birimlerini harekete geçirmiştir.Yangın gerçekleştiği andan itibaren ocaktaki, söndürme çalışmalarına eş zamanlı olarak içerideki karbondioksit, karbonmonoksit gazının tahliye edilmesine ve temiz hava verilme çalışmalarına başlanmıştır. Bu çalışma hala devam etmektedir. bugün itibariyle 238 çalışanımızı kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Ani kurtarma müdahalesi sayesinde 450'ye yakın çalışanımız kurtarılmış, içlerinden 80 çalışanımızın tedavileri Soma, Manisa, İzmir ve Balıkesir'deki hastanelerde sürmektedir.

Yangının nasıl gerçekleştiğine dair inceleme ve araştırmalar devam etmektedir. Bu araştırmalar sonuçlandığında detaylarla ilgili sağlıklı bilgiler kamuoyu ile en kısa sürede paylaşılacaktır. Madende çıkan yangının sebebi henüz tespit edilememiştir. Yangın tamamen kontrol altına alındıktan sonra sebebiyle ilgili açıklama yapılabilecektir.

Maden ocağında öncelikle bilinmeyen bir nedenden dolayı yangın ortaya çıkmıştır. Ardından hızla artan karbonmonoksit gazı ne yazık ki kayıpların yaşanmasına sebep olmuştur.

Yangının gerçekleştiği andan itibaren dile getirilen asılsız iddialar hakkında açıklama yapılması ihtiyacı doğmuştur;

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. bünyesinde çalışan tüm işçilerimizin sigortalı olduğunu, hiçbir şekilde kayıt dışı veya yasada öngörülen yaş sınırının altında çalışanımız bulunmadığını, tüm çalışanlarımızın bordromuzda ve gerçek ücretleriyle istihdam edildiğini, tamamının sendikalı olduğunu  devam eden iddialara karşın altını çizerek belirtmek isteriz. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'de taşeron çalışma sistemi uygulanmamaktadır.

Yangının sebebi henüz belirlenememişken; spekülatif olarak yangına sebebiyet verdiği iddia edilen trafoyla birlikte, tüm malzeme ve ekipmanlar teknik olarak en üst düzeydedir.

Maden ocağımız her 6 ayda bir düzenli olarak devletin ilgili kurum ve kuruluşları tarafından denetlenmektedir. Son denetim Mart ayında gerçekleşmiş olup, usule aykırı bir durum tespit edilmemiştir. Geçmiş dönemlere ait herhangi bir kapatılma cezası alınmamış, ciddi bir kaza yaşanmamıştır.

Soma Kömür İşletmeleri, 30 yıldır işçi sağlığı ve iş güvenliği yönüyle de örnek bir şirket olarak faaliyetlerini yürütmektedir. Bu bağlamda, tüm çalışanların periyodik kontrolleri aksatılmadan sürdürülmekte, iş güvenliği ve sağlığı, branş eğitimlerine de büyük önem verilmektedir. Türkiye'nin dört bir yanında toplam 7500 kişiye istihdam sağlayan Soma Kömür İşletmeleri olarak yaşadığımız bu elim yangın sonucu üzüntülerimizi bir kez daha dile getirmek isteriz.

Çalışanlarımızdan her biri ailemizin bir parçasıdır. Her bir kayıpla ailemizden bir can kopmuştur. Bir kez daha vefat eden çalışanlarımıza Allah'tan rahmet, milletimize ve ailelerine başsağlığı, sabır, yaralılarımıza acil şifalar dilerken çalışanlarımızın ve ailelerinin, maddi ve manevi yanında olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz. Milletimizin başı sağ olsun.

KAYNAK: DHA
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • mert mert 5 yıl önce Şikayet Et
  Murat Diniz kardes. senin mantigindan bakacak olursak Japonya aklima geldi. Japonyada da nükleer enerji üreten sistemede cok güvenli dendi. eminim ordada denetimler yapiliyordu. ama ne oldu ?? hic ummadigin bir sebbepten ötürü patladi. o cok güclü ve delinmesinin imkani bile yok denilen kubbesi paramparca oldu. neden ?? ummadigin bir sebebpten ötürü. somada kim diyebilirdiki kömür madenlerinde daha önceden hic görülmemis bir trafonun patlayacagini ??! bu trafo neden patladi ?! bunun cevabi varmi ?! sonuclar beklenmeden neden tepki veriyorsunuz ?!
  Cevapla
 • HalitBinVelit 5 yıl önce Şikayet Et
  Murat diniz? ...arkadaşım bilgisizce konuşma?....O dediğin ülkelerde? (ABD,Fransa,Japonya Çin)... ...maden facialarında 100,lerce binlerce insan öldü? tarihe bak? tarihe?..Ama bizdeki bu şirket özel şirket ALLAH,ın izni ile Hükümet bu işin üstüne gidecek bakalım kazamı? yoksa sabotajmı?.
  Cevapla
 • Murat Diniz 5 yıl önce Şikayet Et
  Tüm önlemler tamam. Herşey en üst seviyede, hiç bir eksik yok, şirket örnek şirket ama nasıl olduysa 245 kişi öldü? Almanya'da 50 yılda 3 işçi öldü bizde hersene 1000 lerce ölüyor. Ne hikmetse hep önlemler tamam denetimler süper ama ölümlerin ardı arkası kesilmiyor. Saçmalamayı bırakıp Alman İngiliz Fransız ne yapıyorsa aynısını yapmamız lazım. B soma madenciliğe de devlet el koysun satsın gelen parayı patronlarından alıp işçilerine dağıtsın
  Cevapla
 • HalitBinVelit 5 yıl önce Şikayet Et
  Madem denetimler tam yapılmış hiç bir güvenlik açığı yok O kıvılcım neden çıktı!?.... .........Durup dururken kıvılcım çıkmaz!!!!!...şayet Arıza yoksa?..eğer kaza değilse kasıt varsa? Bunu yapanların ALLAH belasını versin!!!!!!!!!!!
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Tam 30 ton ve sınıfında en iyisi!
İran 30 milyar doların peşinde