Başbakan Erdoğan'dan 'Soma' talimatı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Soma'da yaşanan maden faciasında ölen maden işçileri için 'sivil şehit' talimatı verdi

Başbakan Erdoğan'dan 'Soma' talimatı
Başbakan Erdoğan'dan 'Soma' talimatı
GİRİŞ 18.05.2014 04:21 GÜNCELLEME 18.05.2014 04:43
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Terör saldırısında ölen vatandaşlar için getirilen ''sivil şehit'' uygulaması, Soma'da yaşamını yitiren madenciler için de geçerli olacak. Önümüzdeki hafta netleşmesi beklenen çalışmaya göre, Soma şehitlerinin yakınlarına maaş ve iş imkânı sağlanacak.

Reyhanlı'daki terör saldırısında ölen vatandaşlar için getirilen "sivil şehit" uygulamasının, Soma'dakimaden kazasında yaşamını yitirenmadenciler için de geçerli olması için çalışma başlatıldı. Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla başlatılan çalışmada, Soma şehitlerinin "ailelerine maaş ve yakınlarına iş" imkânı tanınması planlanıyor.

NASIL İFADE EDİLECEK? 

Daha önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın getirdiği yasal düzenlemeyle, terör saldırılarında yaşamını yitiren sivil vatandaşların da şehitlere tanınan haklardan yararlanmaları sağlanmıştı.

Reyhanlı, Güngören saldırıları ile Uludere'deki bombalama olayında yaşamını yitirenlere yönelik uygulamanın, kömür madenindeki kazada hayatını kaybeden işçiler için de uygulanması planlanıyor.

Düzenlemenin "genel" bir tanımla getirilmesi halinde bundan böyle yaşanabilecek her türlü kazada ölenlerin, "sivil şehit" sayılmasının önünün açılması söz konusu olabilecek. Çalışmada, böyle bir sonuca götürecek genel ifadelerden kaçınılması üzerinde duruluyor.

Ancak sadece Soma kayıplarını içerecek şekilde tanımlanması durumunda da Anayasa Mahkemesi'nin (AYM), "eşitlik" ilkesini gerekçe göstererek düzenlemeyi iptal edebileceği kaygısı yaşanıyor. Bu nedenle düzenlemenin, AYM tarafından iptal edilmeyecek şekilde Soma'yla sınırlı olması için formül aranıyor.

MAAŞ VE İŞ 

Önümüzdeki haftaya netleşmesi beklenen düzenlemenin çerçevesini, Soma'da hayatını kaybeden işçilerin ailelerinemaaş bağlanması ve aile bireylerinden birinin kamuda işe alınması oluşturacak.

Eğer formül bulunabilirse, evli olanmadencinin eşine, bekâr olanın da anne ya da babasınamaaş bağlanması söz konusu olabilecek. Ayrıca şehit yakınları ve gazilerin yararlandığı diğer haklardan da yararlanabilecekler.

YORUMLAR 6
 • Ahmet Tokkan 5 yıl önce Şikayet Et
  ASLANLAR ASLANI. iyiki sen varsın be başbakanım,bu zihniyeti bozuk solcu vede kalleşlikleri tesçillenmişlerin hakkından ancak sen gelirsin,köşkte buluşmak dileğiyle allah yolunuzu açık etsin ve sizi korusun.
  Cevapla
 • EYYÜPKESEBİR 5 yıl önce Şikayet Et
  eyyp1978. mazlum şehitleri diye biliriz
  Cevapla
 • cesur malatyalı 5 yıl önce Şikayet Et
  somanın katili alp gürkandır... Sayın Başbakanım bazen Haber 7 okuduğunu bildiğimden böyle yazdığımı belirtip neden bunun cezasını devlet çekiyor Alp gürkanmıdır ne karın ağrısıdır onun malına mülküne el koyup ölenlerin ailelerine tazminat olarak dağıt bakalım bir daha iş kazası oluyormu.. her hatanın faturası devlete çıkarsa terör bitti derken şimdide holdink baronlarının faturaları ülkeye mal olacak..bu işide beğenmedim sayın başbakanım.. hatır başka ülke yönetmek başka.
  Cevapla
 • şevket keklik 5 yıl önce Şikayet Et
  teşekkürler başbakanım. siz olmazsanız neler getirecekler başımıza düşünmesi bile korkunç.Allah sizi bu milletin başından eksik etmesin türkiye tam rayına girene kadar bizi,bu milleti yalnız bırakmayın lütfen.Eziyeti başımızdan eksik etmezler gerektiğinde tüm şer odakları çok süratli bir şekilde birleşebiliyorlar milletçe gaflet uykusundan uyanmalıyız.Allah yar ve yardımcınız olsun sayın başbakanım.
  Cevapla
 • Temiz Bey 5 yıl önce Şikayet Et
  Rabbim seni eceline kadar başımızdan eksik etmesin !. Erdoğanın alternatifi varmı, yoch, bu yüzden ona canla başla bakalım, koruyalım ! her yaptığı milletimizin faydasına !!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
F.Bahçe'de kadro dışı kaldı! Real Madrid istiyor
KKTC için yeni dönem: Monaco Modeli fiilen hayata geçti