Belçika'da uyarı grevi

Belçika'da çalışanlar, merkez sağ koalisyon hükümetinin kemer sıkma önlemlerine karşı birçok kentte uyarı grevi yapıyor.

Belçika'da uyarı grevi
Belçika'da uyarı grevi
GİRİŞ 24.11.2014 15:51 GÜNCELLEME 24.11.2014 15:51

Sendikaların çağrısıyla Anvers, Limburg, Hainaut ve Lüksemburg illerinde iş bırakan eylemciler, ülke genelinde tren ve otobüs seferlerinin aksamasına ve karayollarında uzun kuyruklara neden oldu.

Anvers Limanı'nı ve bölgedeki önemli sanayi tesislerininde faaliyete ara verdiren grev nedeniyle maddi zararın onlarca milyon avroyu bulduğu bildirildi.

Flaman işverenler örgütü VOKA, bu yıl planlanan diğer grevlerle birlikte toplam zararın 2 milyar avroya ulaşacağı tahmininde bulundu.

Belçika'da Valon ve Flaman liberaller ile Flaman milliyetçiler ve Hristiyan demokratların oluşturduğu merkez sağ koalisyonun, ücretlerin enflasyona endekslenmesini askıya alması ve emeklilik yaşını 2030'a kadar 67'ye yükseltme kararı, çalışanları sokaklara dökmüş, Brüksel'de 6 Kasım'da düzenlenen gösteriye 120 bin kişi katılmıştı.

Sendikalar öncülüğündeki grevlerin 1 Aralık'ta Doğu ve Batı Flaman ile Namur ve Liege illerinde, 8 Aralık'ta Flaman ve Valon Brabant ile Brüksel'de ve 15 Aralık'ta ülke genelinde yapılması planlanıyor.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Yunanistan şikayet etmişti! BM'den Türkiye-Libya mutabakatı açıklaması
Son dakika: 'Çakar' düzenlemesi veto edilecek mi? İlk açıklama!