Filistin UCM'ye katılmaya kararlı

Filistin'in BM Daimi Gözlemcisi Mansur: - "Filistin halkı, işgalci İsrail'in işlediği savaş suçları ve insanlığa karşı suçların UCM'de yargılanmasını istiyor. Filistin belki Roma statüsüne taraf olan 123. ülke olabilir"

Filistin UCM'ye katılmaya kararlı
Filistin UCM'ye katılmaya kararlı
GİRİŞ 16.12.2014 06:40 GÜNCELLEME 16.12.2014 06:40

Filistin'in BM Daimi Gözlemcisi Riyad Mansur, Filistin halkının Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) katılmak istediğini söyledi.

UCM'nin temelini oluşturan Roma Statüsü'ne taraf 122 ülkenin katıldığı New York'taki zirveye ilk kez "gözlemci devlet" olarak davet edilen Filistin'in BM Daimi Gözlemcisi Riyad Mansur, toplantıda yaptığı konuşmada, Filistin'in UCM sürecine ilişkin bilgi verdi.

Mansur, UCM'ye katılmak için Filistin tarafında konsensüs olduğunu belirterek, mahkemenin İsrail'in Filistin halkına karşı işlediği suçların hesabının sorulması için önemli bir fırsat olduğunu söyledi.

UCM'yi adalet aramak için "barışçıl ve yasal bir mekanizma" olarak gördüklerini dile getiren Mansur, "Filistin halkı, işgalci İsrail'in işlediği savaş suçları ve insanlığa karşı suçların UCM'de yargılanmasını istiyor. Filistin belki Roma statüsüne taraf olan 123. ülke olabilir" dedi.

Mansur, UCM'ye katılım zamanını Filistinli liderlerin belirleyeceğini kaydederek, bu katılımın kısa sürede gerçekleşeceğini düşündüğünü ifade etti.

Son dönemde uluslararası arenada meşruiyetini ve tanınırlığını artıran Filistin, insanlığa karşı suçlar ve savaş suçları gibi eylemleri soruşturan UCM'ye üye ülkeler toplantısına ilk kez gözlemci devlet olarak davet edilmişti.

BM Genel Kurulu'nda 2012'de yapılan oylamada Filistin'in statüsü "gözlemci kuruluş"tan "gözlemci devlet"e çıkarılmıştı. Genel Kurul kararı uyarınca UCM de Filistin'in statüsünü yükseltmişti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Alanyaspor'u F.Bahçe de durduramadı! Namağlup lider...
Son Dakika Haberi: Tehdit dolu açıklama: Suudi Arabistan'ı vururuz