Filistin'in UCM dahil 20 uluslararası anlaşma için imza atması

İsrail Başbakanı Netanyahu: "Filistin otoritesi bir devlet niteliği taşımadığı için, UCM'nin Filistin yönetiminin yapacağı başvuruyu reddetmesini bekliyoruz"

Filistin'in UCM dahil 20 uluslararası anlaşma için imza atması
Filistin'in UCM dahil 20 uluslararası anlaşma için imza atması
GİRİŞ 01.01.2015 22:09 GÜNCELLEME 01.01.2015 22:09

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM), Filistin yönetiminin yapacağı başvuruyu reddetmesini beklediklerini açıkladı.

Netanyahu, Tel Aviv'deki ofisinde kurmaylarıyla Filistin'in uluslararası arenadaki başvurularını değerlendirmesinin ardından yaptığı açıklamada, "Filistin otoritesi, savaş suçu işleyen Hamas terör örgütüyle ilişkisini sürdürmektedir. İsrail ise bir hukuk devletidir" ifadesini kullandı.

İsrail askerlerinin haklarını uluslararası arenada koruyacaklarını belirten Netanyahu, "Filistin otoritesi bir devlet niteliği taşımadığı için, UCM'nin Filistin yönetiminin yapacağı başvuruyu reddetmesini bekliyoruz" diye konuştu.

İsrail'in 1967 öncesi sınırlara çekilmesi ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulmasını öngören BM Güvenlik Konseyi karar tasarısı için dün oylama yapılmış, ancak konseyin daimi üyesi ABD'nin ret oyu verdiği oylamada tasarı kabul edilmemişti.

Buna karşın Abbas, dün akşam saatlerinde UCM'nin kurucu temel anlaşması Roma Sözleşmesi'nin de arasında bulunduğu 20 uluslararası anlaşmaya katılma talebini imzalamıştı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Anne babalar dikkat!  Ödemek zorunda değilsiniz
Bu nasıl buluşma! Saadet Partili isim de orada