Mavi Marmara'da tarihi karar

Mavi Marmara saldırıyla ilgili çok önemli bir gelişme daha yaşandı. Mahkeme gemide bulunanların yakınlarını dinleyecek.

Mavi Marmara'da tarihi karar
Mavi Marmara'da tarihi karar
GİRİŞ 06.05.2015 05:27 GÜNCELLEME 06.05.2015 07:07
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Mavi Marmara avukatlarının yaptığı başvuru üzerine bir ilke imza atan Uluslararası Ceza Mahkemesi, İsrail askerlerinin saldırısı sırasında zarar gören kişilerin yakınlarını veya vekillerini dinleme kararı aldı.

Bu kararın ardından Mavi Marmara davası avukatları, mağdurlar arasında belirleyecekleri bazı kişileri ifade vermek üzere Hollanda'nın Lahey kasabasındaki Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne götürmeye hazırlanıyor.

HUKUK MÜCADELEMİZ SÜRECEK

Mavi Marmara davasının avukatlarından Ramazan Arıtürk, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin konuyla ilgili yaptıkları başvuruda insanlığa karşı suç işlendiğini kabul etmesine rağmen, bizim başvurumuzu uygun bulmadı.

Bunun üzerine bir üst mahkemeye başvurduklarını ve başvurularının üst mahkeme tarafından kabul edildiğini ifade eden Arıtürk, ''Temyiz mahkemesi aldığı şaşırtan kararla İsrail saldırısından zarar görenlerin yakınları veya vekillerini dinleme kararı aldı'' dedi.

KARAR MAHKEME İÇİN BİR İLK

Arıtürk üst mahkemenin mağdur yakınlarını dinleyerek, Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcılığının kararının yerinde olup olmadığına ilişkin hüküm vereceğini söyledi.
Kararın Uluslararası Ceza Mahkemesi tarihinde bir ilk olduğunu vurgulayan Arıtürk, ''İyi bir noktaya geldiğimizi düşünüyoruz. Haklılığımızı ispatlayana kadar hukuki mücadeleye devam edeceğiz'' diye konuştu.

2011 yılında Gazze'ye insani yardım götüren ve içinde 800 aktivistin bulunduğu gemiye İsrail komandolarının düzenlediği saldırı sonucu 9 kişi şehit olurken 50 kişi de yaralanmıştı. Olaydan 3 yıl sonra Türk hükümetinden özür dileyen İsrail, geçtiğimiz aylarda İHH'ya gönderdiği bir aracı ile 1 milyon dolar teklif ederek, İHH'nın davadan vazgeçmesi talebinde bulunmuştu.

YORUMLAR 1
  • burak saglam 4 yıl önce Şikayet Et
    adalet uluslar arası arenada da yokki
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye'den çok sert tepki! 'Misliyle karşılık vereceğiz!'
YPG'li şahıs toplantıda Faik Öztrak'a hesap sordu!