PKK'ya Türkiye ve İran'dan ateş

Türkiye-İran-Irak sınırlarının kesiştiği Irak topraklarındaki Hakurk Kampı'nda üslenen PKK'lı teröristlere karşı Türk ve İranlı askerlerin topçu ateşi açtığı öne sürüldü.

PKK'ya Türkiye ve İran'dan ateş
PKK'ya Türkiye ve İran'dan ateş
GİRİŞ 13.08.2006 15:35 GÜNCELLEME 13.08.2006 15:35

İhsan Dörtkardeş, Ferit Aslan'ın haberi

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin lideri olduğu Kürdistan Yurtsever Birliği'nin resmi internet sitesinde yer alan bir haberde, Türk ve İran topçu birliklerinin PKK kamplarının bulunduğu bölgeyi dünden bu yana ateşe tuttuğu öne sürüldü. Topçu birliklerinin Türkiye-İran-Irak sınır üçgeninde bulunan Hakurk, Kebri Zahir, Curcan, Lolan ve Nazdari Dağlık bölgelerine sürekli ateş açtıkları iddia edildi.

İran ordusunun top atışlarına eş zamanlı olarak Türk ordu birliklerinin de yoğun bombardımanı sürdürdüğü belirtilirken, iki ülke askerlerinin sınırı aşabilecekleri öne sürüldü. Irak Kürdistan Demokrat Partisi ve 'Kürdistan Bölge Başkanı' Mesut Barzani, Perşembe günü yaptığı açıklamada Türk topçusunun 1 ay içerisinde 4'üncü kez sınırlarına topçu ateşi açtığını, bunu kınadıklarını söylemişti.


Öte yandan Irak Parlamentosu'ndaki PKK yanlısı açıklamalarıyla tanınan Kürt milletvekili Mahmut Osman, Irak'taki PKK bürolarının kapatılması ile ilgili kararı eleştirirken, 'konunun Kürtlerle doğrudan ilişkili olmasından dolayı bu kararların mutlaka Kürdistan Bölge Hükümeti ve Irak Parlamentosu tarafından onaylanması gerektiğini ' öne sürdü.


Osman, sınır güvenliği konusunda Türk hükümetinin sadece Irak hükümetini muhatap almasını eleştirirken, 'Irak'ın Türkiye ile olan bütün sınırları Federal Kürdistan bölgesinde; dolayısıyla sınır güvenliğiyle ilgili yapılacak görüşmelerin doğrudan Kürdistan hükümetiyle yapılması gerekir. Ben sorunun savaşla çözülemeyeceğine inanıyorum. Kürt tarafların Irak hükümetinin PKK konusunda aldığı karara destekte bulunmamaları çağrısında bulunuyorum' dedi.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan TBMM'de konuştu
Binali Yıldırım'a yoğun ilgi!