Muhtara albay üniforması giydirmişler

Hatay'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimiyle ilgili hazırlanan iddianamede, önemli bir ayrıntı ortaya çıktı.

Muhtara albay üniforması giydirmişler
Muhtara albay üniforması giydirmişler
GİRİŞ 12.01.2017 11:34 GÜNCELLEME 12.01.2017 11:34

Hatay Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında  aralarında asker ve polislerin de olduğu 44'ü tutuklu biri firari 45 şüpheli  hakkında 112 sayfalık iddianame hazırlandı.

Darbe gecesi yaşananlar ve sonrasındaki planlananların yer aldığı  iddianamede, adı geçen şüphelilerin FETÖ/PDY'ye üye oldukları, darbe girişimi  içerisinde bizzat yer aldıkları, darbe girişiminde bulunan ve TSK içerisinde  yuvalanan terör örgütü mensuplarınca hazırlanarak kuvvet komutanlarına gönderilen  "Sıkıyönetim Direktifi" adlı belgeyle sözde Hatay Sıkıyönetim Komutanı olarak  dönemin 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hasan Polat'ın belirlendiği  ifade edildi.

İddianamede, şüphelilerin, emniyet birimlerinde görev alan personele  darbe girişiminde bulunan askerlerin emniyet kurumlarına gelmeleri halinde  çatışmaya girmemeleri yönünde talimatlar verdikleri ve bu yönde telkinde  bulundukları, "Asker gelirse kafalarına mı sıkacağız, devletin polisi devletin  askerine sıkar mı?" şeklinde söylemlerde bulunarak darbe girişiminin başarılı  olması için mensubu oldukları FETÖ/PDY'ye zemin hazırladıklarının görüldüğü  belirtildi.

"BEN ÇOK ADAM VURDUM"

İddianamede, 15 Temmuz 2016'da gündüz saatlerinde Serinyol Jandarma  Alay Komutanı olarak göreve başlayan tutuklu şüphelilerden Albay Etem Metehan  Yaşar'ın o gece neler yaptığı da detaylı olarak anlatıldı.

Yaşar'ın tüm birlikleri akşam saatlerinde "Herkes silah ve teçhizatını  alsın, içtima alanında toplansın" diyerek topladığı, burada toplananlara da  "Arkadaşlar şu anda bir durum var, ne olduğunu ben de bilmiyorum, Genelkurmay  Başkanlığından gece 03.30'da gelecek olan emri bekliyorum, gelen emrin gereğini  yapacağım, sizi de ayrı ayrı yerlere görevlendireceğim. Görevlendirdiğim personel  görevli olduğu yerde görevini yapmazsa, aksama olursa gelip sizi orada vururum,  ben çok adam vurdum." şeklinde konuşma yaptığı bilgisine yer verildi.

Alayda görevli askerlerin darbe girişimi gecesi yaşanan hareketlilikle  ilgili verdikleri bilgilerin de yer aldığı iddianamede, tutuklu şüphelilerden  alayda görevli Albay Kadir Ayhan'ın Yaşar ile hareket ettiği ifade edildi.

MUHTARA ALBAY KIYAFETİ

Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığında 15 Temmuz gecesi ildeki darbe  girişimiyle ilgili askeri planlamalar yapıldığı, tutuklu şüphelilerden bir  mahallenin muhtarı olan Mehmet Ali Dik ve kardeşi Cabir Dik'in de darbe  planlaması yapan Yaşar ve Ayhan ile hareket ettikleri belirtildi.

İddianamede, Albay Yaşar'ın yanında görev yapan askerlerden alınan  bilgilere de yer verildi.

Görevli askerler, ifadelerinde, o gece Yaşar'ın yanına elindeki  poşette viski ve çikolata olan iki kişinin girdiğini, bunların muhtar Dik ve  kardeşi olduğunu aktardı.

Albay Yaşar'ın yanına gelen muhtar Mehmet Ali Dik'e kendi kışlık albay  üniformasını giydirdiği bilgisi de iddianamede yer aldı.

İddianamede, Yaşar'ın muhtar Dik'ten silahlı sivil kişiler bulmasını  istediği, bunun üzerine de muhtarın silahlı 300 kişi bulabileceğini söylediği  aktarıldı.

Emniyet Müdürlüğünde bilgisine başvurulan bir askerin, muhtarın albay  üniforması giymesiyle ilgili verdiği bilgiler de iddianamede yer aldı.

YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Hatay 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu adamarın hepsi şuan içerde arkadaşlar vatana ihanetten yargılanıyorlar ve muhtarın albay kıyafeti giydiği doğrulandı
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  dua edin Reis meydanlara inin dedi. Bir savaşın kelle alın deseydi görürdünüz doğum görevlinizi.
  Cevapla
 • kazımaya hazırız 1 yıl önce Şikayet Et
  siz ve sizin gibilere öyle Giydireceğizki ,Reis bir göz yumsa mahallelerden ,sokaklardan kazıyacağız Reis'e dua edin
  Cevapla
 • nuri 1 yıl önce Şikayet Et
  bunlar hala mağaş alıyormu? bilgisi olan varmı?
  Cevapla
 • Aşağılayan 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu iki yüzlüler hala aynı yerlerinde, şimdi senden, benden daha Erdoğan'cı oldular.
  Cevapla
 • qwert 1 yıl önce Şikayet Et
  ssk ları bile yok. bütün malvarlıklarıda donduruldu
  Cevapla
 • Hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  Temmuz ayında Hatay da kışlık kamuflaj giymiş. İLGİNÇ
  Cevapla
 • birisi 1 yıl önce Şikayet Et
  üstündekinimi çıkarıp verecekti, yedektekini vermiştir...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ve kuruldu! İsrail'den hesabı sorulacak
Bakir İzetbegovic'ten tarihi sözler