Sicil affı çıktı mı? Bu haktan kimler yararlanabilecek?

Kara listede olan milyonlarca kişi gözünü sicil aflarına çevirdi. Peki sicil affı ne zaman gerçekleşecek? Geçmişte çeşitli nedenlerle bankalara olan borcunu ödeyemeyen ya da geciktiren vatandaşları kapsayan uygulamanın detayları gelmeye başladı

 • GİRİŞ21.02.2017 15:55
 • GÜNCELLEME21.02.2017 15:55
Sicil affı çıktı mı? Bu haktan kimler yararlanabilecek?

16 Şubat perşembe günü itibariyle Sicil aflarıyla ilgili son dakika gelişmeler gelmeye devam ediyor. Geçmişte çeşitli nedenlerle bankalara olan borcunu ödeyemeyen ya da geciktiren vatandaşla  'Sicil affı çıktı mı?' 'Sicil affı yürürlüğe girdi mi?' sorularının cevabını arıyordu. Ve nihayet sicil affıyla ilgili tasarı onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlandı. Peki sicil affından kimler yararlanabilecek? İşte genel aflarla ilgili tüm detaylar

2017 Sicil affı kimleri kapsıyor?

Geçmişe dönük borcunuzu ödedikten ancak 5 yıl sonra kara listeden çıkabilirsiniz. Daha önceki süreçte kara listeden çıkma şansınız bulunmuyor. Kara listeden çıkmanın en kolay yöntemi ise hükümet tarafından affedilmeniz gerekiyor. Bu konuda sevindirici haber geçtiğimiz günlerde Başbakan Binali Yıldırım’dan geldi. 2017 sicil affı Bakanlar Kurulu’nun da onayıyla Resmi Gazete’de yayımlandı. Böylece milyonlarca kişinin adı kara listeden çıkarılacak. Kredi ve kredi kartı borçlarını gününde ödemeyen kişiler bu uygulamanın ardından rahat bir nefes alabilecek. Borçlarından ötürü Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi'nde adı bulunan kişiler 6 ay içerisinde borcun tamamını ödedikten sonra bankacılık faaliyetlerine dair olumsuz bir durumla karşılaşmayacaklar.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, düzenlemeyle işletme sahiplerinin beyaz bir sayfa açarak, yeni kredi imkanı bulacaklarını, bu ivmeyle yeni iş yeri açabileceklerini söylemişti. Tüfenkci, "Sicil affından yaklaşık 1 milyon 500 ile 1 milyon 600 bin arasında esnafımızın yararlanacağını düşünüyoruz" demişti.

Sicil Affından Yararlanmanın Şartları Nelerdir?

- Yasanın Resmi Gazete’de yayınlanmasından itibaren, ilk 6 ay içinde mevcut kredi borçlarının tamamını ödeyen kişiler bu yasadan yararlanabilecek.

- Resmi Gazete’de yasanın yayınlanmasından itibaren 6 ay içinde borçlarının tamamını yeniden yapılandırma yapan kişilerde bu yasa kapsamına girecektir.

Borcunu ödeyenlerin kredi notu artacak

Kara listeden çıkıp kredi kullananlar, bankaya olan borcunu düzenli ve yasal süresinde öderse kredi notu yükselecek. Böylece dilediği zaman bankalardan zorlanmadan kredi çekebilecek.

Sicil affı uygulaması esnafa ve işverene can suyu olacak

Geçmişte çeşitli nedenlerle bankalara olan borcunu ödeyemeyen ya da geciktiren vatandaşları kapsayan ve Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren sicil affı, işveren ve esnafa can suyu olacak. Anamur Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ahmet Çetin, uzun süredir beklenen sicil affının Anamur esnafını rahatlatacağını söyledi. Eskiye ait kara listeye düştüğünde oluşan borcunu tamamen ödeyenler ya da yapılandıranların kredi sicil affından yararlanacağını ve kara listeden çıkarılacağını belirten Çetin, bu kişilerin işlemlerini yaptıktan sonra banka kredilerinden yararlanabileceğini dile getirdi.

Bankalara sicil affı ile ilgili tebliğ gitmedi

Sicil Affı sonrası bankalara giden binlerce insanın yaşadığı en büyük sıkıntı bankalara Sicil Affı ile ilgili bir düzenleme ve bilgilendirme içerikli tebliğ metninin gitmemesi. Bu metin içinde bankaların yönetimlerine ve gerekli  Kredi Kayıt Bürosuna ilgili yazının gönderilmesi ve Sicil Affı sonucunda yapılması planlanan değişikliğin detayları ile tanımlanması. 

Yorumlar65

 • Ersin 8 saat önce Şikayet Et
  Bir bildiginiz mi var arkadaslar mart ayı. Mi olucak bşr aöıklama yaparmısınız
  Cevapla
 • tufan 10 saat önce Şikayet Et
  Mart ayinda
  Cevapla
 • serkan 10 saat önce Şikayet Et
  neye dayanarak mart ayın diyorsunuz acaba ?
 • uğur 10 saat önce Şikayet Et
  bir kaç kişi daha gördüm mart ayında diyen. bir bildiğiniz mi var bizimle de paylaşsanız bizde umutlansak
 • Abdullah 11 saat önce Şikayet Et
  Arkadaşlar tamam heryere yazdık ama sonuç yok yukarıya sesimiz gitmedikten sonra boş ben telefon ekranından bakmaktan bıktım sicil sicil yani boş bukadar şikayate ramen boş evet di hayır oldu
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • sahin 13 saat önce Şikayet Et
  yalannnn
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • özge 17 saat önce Şikayet Et
  Sadece esnafa değil bu yasaa fakattt zaten sorun yasanin gündeme gelmemesi bankalar böyle bir bilgi gelmedi deyipp sanki bizler kendimiz uyduruyormuscasina yüzümüze bakıyorlar.isin ilginç yanı şu an hicbirsekilde bu yasaya ilişkin tek.bir cevap verilmemesi.bimere yazı yazın tv kanallarinin whtsap tlfn.mesaj yazın arkadaslar.en azından ne durumda yasa ciktimi çıktı eeeee yanii..bunun üzerine kaç yasa cikarttilar ve gündeme koyup gerceklestirdiler.en azından insanlar umutlanmasin.
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • Abdullah 11 saat önce Şikayet Et
  Ama sonuç yok bimer wasat cumur başkanlıgi yani ocak ayından berri yaziyoruz sonuç yok allah yardimcimiz olsun
  Toplam 1 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun