Türkiye, Avrupa Birliği'ne karşı harekete geçti

Türkiye, AB’ye 10 yılda ödediği 500 milyon dolarlık vize ücretini geri almak için harekete geçti.

Türkiye, Avrupa Birliği'ne karşı harekete geçti
Türkiye, Avrupa Birliği'ne karşı harekete geçti
GİRİŞ 21.03.2017 07:56 GÜNCELLEME 21.03.2017 08:18

Türkiye, verdiği vizeleri kaldırma sözünü bir türlü tutmayan Avrupa Birliği'ne karşı atağa geçti. 10 yılda ödenen 500 milyon dolarlık vize ücretini geri almak için kolları sıvayan Türkiye, bu sayede özellikle Avrupa pazarına satış yapan ihracatçıların önündeki en büyük engeli kaldıracak. Bu süreçte daha önce bireysel olarak açılan ve kazanılan davaların yerini kitlesel davalar alacak. Sabah gazetesinin haberine göre  AB ile ilgili birçok konuda hukuki savaş veren Uluslararası Hak Arama Derneği Başkanı HASAN Fettah, bu kez yanına İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) ve Yurtdışı Türkler Bürosu'nu alarak harekete geçti. Davanın avukatı ise 2009'da TIR şoförü Mehmet Soysal'ın vize davasını kazanan Alman Avukat Dr. Rolf Gutman olacak.

DENEYİMLİ AVUKAT DEVREDE

Türkiye'nin AB hukuku konusunda en yetkin isimlerinden biri olan İKV'nin eski Başkanı ve şimdiki Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu, Hasan Fettah'la görüştüklerini ve dava açmalarının teorik olarak mümkün olduğunu belirtti. Kabaalioğlu, vize ücretlerinin Türkiye ile AB arasında yapılan anlaşmalara aykırı olarak alındığını belirtti. Fettah ise Rolf Gutman'ın da davayı üstlenmeyi kabul ettiği bilgisini verdi.

PAZARLIK GÜCÜNÜ KIRIYOR

İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu da, Türk işadamlarının vize nedeniyle büyük sıkıntılar yaşadığını anlattı. İşadamlarının vize almak için satış yapacakları şirketten onay belgesi getirmelerinin şart koşulduğu bilgisini veren Zeytinoğlu, şöyle devam etti: "Bu durum pazarlık gücümüzü kırıyor. Konu bize gelirse yönetim kurulunda görüşürüz." Fettah, söz konusu davanın Türkiye'deki mahkemelerde açılabileceğini ve kazanılması durumunda, vize paralarının AB ülkelerinin Türkiye'deki gelirlerinden el konularak alınabileceğini, bunun örneklerinin bulunduğunu söyledi. Avukat Rolf Gutman, "Yurtdışına hizmet sunumu için gidecek Türk vatandaşlarına vize uygulanamaz ve Schengen Vize Antlaşması Türkiye ile imzalanan katma protokolün gerisindedir" yönünde karar çıktığını söylemişti. Gutman, "Pasif hizmet alımı" çerçevesinde işadamlarının vizeden muaf olması gerektiğini belirtmişti.

AVRUPA'NIN TUTUMU KESİNLİKLE KEYFİ

Uluslararası Hak Arama Derneği'nin, İKV ile birlikte vize ücretleri konusunda çalışmaya başlamasını değerlendiren eski sağlık ve Turizm Bakanı Bülent Akarcalı, AB'ye ödenen 500 milyon dolarlık ücretin görünmeyen kalemlerle daha da arttığını söyledi. Vize için harcanan zaman ve ücretlerin de hesaba katılması gerektiğini belirten Akarcalı, "Türkiye'nin AB'nin yaptığı bu tür hukuksuz uygulamalarıyla davalarla mücadele etmesi gerekir. AB'nin Türkiye'den vize alması keyfi bir tutumdur. Sermaye, mal ve işgücünün serbest dolaşımı anlamına gelen AB'de Türkler'in serbest dolaşımına izin verilmemesi hukuksuzdur" dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 19
 • Mustafa Kral 1 yıl önce Şikayet Et
  En kısa zamanda ab ye üyelik denen illeti bitirip islam birliğini kurmamız lazım..
  Cevapla
 • yola getirmek 1 yıl önce Şikayet Et
  avrupa mallarına fazla vergi getirilsin en iyi yaptırım ekonomik yaptırımdır.devlet asla batı ülkelerine tahvil satmasın
  Cevapla
 • kadir 1 yıl önce Şikayet Et
  batıya dik olacaksın onların anladığı dılden konusacan
  Cevapla
 • Almanya 1 yıl önce Şikayet Et
  Eski hükümetler sanki çok mu iyiydi.. Dışarıya gögüs sermiyordu köle gibi eğiliyordu..tabi ozaman düşmanın olmaz.. O yüzden geri kaldık eli kolu bağlı..
  Cevapla
 • komik siniz 1 yıl önce Şikayet Et
  yorumları okurken dehşete düşüyorum kendini dev aynasında görüyor bu millet ekonomin ne senin hangi devletle aran iyi elin mahkum herkese ee şunu yapcaz bunu yapcaz ne yaptın şimdiye kadar söylese.hiç bir şey
  Cevapla
 • Zekeriya 1 yıl önce Şikayet Et
  Bekle, yakında ne kadar cüce düşündüğünü görecek ve bu sefer bunun için dehşete düşeceksin. Öğrenim hayatım oralarda geçti. Onlara karşı ne kadar cüce davranırsan seni o kadar aşağı görürler. Ne kadar şahsiyetlı davranırsan seni de o ölçüde sayarlar dikkate alırlar. Siyasi kadromuz bunu anladı ve ona göre racon kesiyor. Hiç korkma bize zarar veremezler. Bizimde elimizde önemli kozlar var
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Akşener'e Kocaeli mitinginde AK Parti şoku!
Dünyanın en pahalı askeri araçları