10 il mercek altında!

Referandum sonuçlarını mercek altına alan Ak Parti’nin “Oyumuzu en çok artırdığımız 10 il” başlıklı sunumunda, Hakkâri, Şırnak, Muş ve Ağrı ilk dört sırada yer aldı.

10 il mercek altında!
10 il mercek altında!
GİRİŞ 21.04.2017 09:07 GÜNCELLEME 21.04.2017 09:09

Ak Parti’de önceki gün gerçekleştirilen il başkanları, MYK ve MKYK toplantılarında referandum sonuçları ele alındı. Referandumdan çıkan, “evet” oyları, 1 Kasım, 7 Haziran seçimleri ve 2014’teki Cumhurbaşkanlığı seçimi ile kıyaslandı. Karşılaştırmada, oyların en çok arttığı 10 ilden 9’unun Doğu ve Güneydoğu’da olması dikkat çekti. Başbakan Binali Yıldırım’ın bu artışı “Doğu ve Güneydoğu’da izlenen politikaların olumlu yansıması” olarak niteledi. 

Ak Parti’nin önceki günkü MYK ve MKYK toplantılarında referandum sonuçlarına ilişkin il il değerlendirmeler yapıldı. İl ve ilçelerden gelecek raporlara göre daha sonra detaylı bir analiz yapılması kararlaştırıldı. Kurmaylar, bu seçim sonuçlarının 2019 için bir uyarı olduğunu ve iyi analiz edilmesi gerektiğini ifade etti.

BAŞBAKAN MEMNUN

Başbakan Binali Yıldırım, Doğu ve Güneydoğu’da çıkan “evet” oylarının özel bir anlamı olduğunu belirterek, bölgedeki Ak Parti teşkilatlarına özel olarak teşekkür etti. 65. Hükümet’in kurulmasının ardından teröre karşı yürütülen operasyonlar ile başlatılan cazibe merkezleri projesi ve yatırımlara değinen Yıldırım, izlenen bu politikaların “evet” oylarının bölgede beklenenden yüksek çıkmasında etkili olduğunu kaydetti. Yıldırım, hem terörle mücadelenin hem de bölgeye dönük yatırımların devam edeceği mesajını verdi.
Toplantıda referandumdan çıkan “evet” oyları, 1 Kasım, 7 Haziran ve 2014’teki Cumhurbaşkanlığı seçiminde alınan oylar ile kıyaslandı. Yapılan karşılaştırmada, oyların en çok arttığı iller 1 Kasım seçimlerine bakılarak sıralandı. “Oyumuzu en çok arttırdığımız 10 il” başlıklı sunumda, Hakkâri, Şırnak, Muş ve Ağrı ilk dört sırada yer aldı. Bu illeri Bitlis, Kars, Van, Mardin, Siirt ve Osmaniye izledi. MHP lideri Devlet Bahçeli’nin memleketi ve seçim bölgesi Osmaniye’nin de, “oyların en fazla artırıldığı” iller arasında yer alması dikkati çekti. Doğu ve Güneydoğu’da oyların artış trendinin devam edeceği beklentisi de toplantıda ifade edilirken bu artışın süreceği tüm kurmaylar tarafından savunuldu. Toplantıda MHP’nin güçlü olduğu yerlerde beklenen desteğin alınamadığı da vurgulandı. 

SİNCİK'TEN HARRAN'A

İlçe bazlı değerlendirmede Şanlıurfa’nın Harran ve Akçakale ile Adıyaman’ın Sincik ilçesinin ilk üçte yer alması toplantıya katılanlar tarafından alkışlarla karşılandı. Toplantılarda bir sunum yapan Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, önceki seçimlerde Sincik’in şampiyon olduğunu ancak bu sefer Harran’ın birinciliği ele geçirdiğini söyledi. Ataş, ‘evet’e Adıyaman Samsat, Elazığ Palu, Malatya Kale, Muş Hasköy gibi ilçelerden de yüzde 90’ın üzerinde oy çıktığını kaydetti.

ETİKETLER
Türkiye
YAZDIR
YORUMLAR 28
 • güneydoğulu 1 yıl önce Şikayet Et
  bir kürt olarak doğuda halen uyanmamış kardeşlerim var çünkü onları kandırıp kulanarak ölüme günderen şar odaklar onların sırtından servetine servet katarak iyi bir yaşam sürdürdüklerini güremiyorlar selo gibi figo gibi ve diğerlerın arkasından koşanlar artık uyanın en büyük zararı onlar size vurmaktadır selo madem çok seviliyorsan gendi memleketinden niye olmiyorsun bir tane oy
  Cevapla
 • hira 1 yıl önce Şikayet Et
  birde kutahya ya analiz yapsanız her secimde yuzde 65 in altında oyu olmayan bir ile yatırım yok yatırım yapılan yerler hayır diyor oralardan alında birazda destek veren illere verin
  Cevapla
 • MilleT 1 yıl önce Şikayet Et
  Öyle gözüküyorki doğudaki halk halen ermeni çetelerin, batılı uşakların peşinden koşuyor. Bunlar Türk halkına halen düşmandır.
  Cevapla
 • hmd 1 yıl önce Şikayet Et
  İlk ve orta dereceli okullarda adrese dayalı otomatik kayıt sistemi bir felaket. Vatandaşlar mahallesindeki okullarla ilgili olumsuzluklardan dolayı başka mahallelere kayıt yaptıramıyor. Bu yüzden evini bile taşımak zorunda kalıyor. Özel okullar da ateş pahası. Kayıt dönemlerinde Nüfus Müdürlüklerinde vatandaşlar akla karayı seçiyor. Bunun da 2019 seçimlerine çok büyük zararı olacaktır. Mahallesindeki okulda güvenlik gerekçesiyle evini taşımak zorunda kalan çok insan vardır. Bu konu hakkında inşaallah serbestlik getirilir
  Cevapla
 • gayet açık 1 yıl önce Şikayet Et
  Kürtlerin, PKK nın zulmünden ve baskısından kurtuldukça daha serbest oy kullandıklarını gösterir. Kürtler diğer iller kadar refah ve iş imkanına kavuştuğu sürece terör örgütleri oralarda barınamayacaktır. PKK lıların en istemediği şey kürtlerin fakirlik ve yoksulluktan kurtulmasıdır. Öyle olursa onları kandıramayacağını ve sindiremeyeceğini bilir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
HDP'nin cumhurbaşkanı adayı belli oldu!
TFF olaylı derbi kararını açıkladı!