İşte Almanya'ya sığınan o generaller!

Almanya'dan sığınma isteyen iki general dahil yurtdışında firari durumda olan 8 general ve amiral bulunuyor.

 • GİRİŞ19.05.2017 08:15
 • GÜNCELLEME19.05.2017 12:32
İşte Almanya'ya sığınan o generaller!

Alt düzey rütbeli de 260’tan fazla askerin firari olduğu öğrenildi. Türk yetkililer, firarilerin önemli kesiminin AB üyesi ülkelerde olduğunu değerlendiriyor. Türkiye’nin ısrarına rağmen AB üyesi ülkelerin ilgili makamlarının Ankara’ya açık ve aydınlatıcı bilgi vermediği, bazı ülkelerin Türkiye’nin taleplerini işleme koymadığı öne sürüldü. Sağlıklı bilgi akışı olmadığı ve Schengen üyesi ülkeler arasında pasaportsuz seyahat edilebildiği için kimin hangi ülkede olduğunun tespitinde zorluk yaşandığı vurgulandı. FETÖ’nün ABD ve birçok Avrupa ülkesi bürokrasisinde hâlâ etkinliği olduğu için kimin sığınma talebinde bulunduğu veya sığınma taleplerinin hangilerinin kabul edildiğine dair sağlıklı bir bilgi yok.

YALINALP VE YEDİYILDIZ MI?

Yetkililer, Almanya’ya sığınanlardan birinin daha önce ABD’de ortaya çıkan NATO’da görevli tuğgeneral Mehmet Yalınalp olduğunu değerlendiriyor. Yalınalp’in Almanya’ya iltica başvurusu yapıp, kabul edileceğine dair mesaj aldıktan sonra Frankfurt’a gitmiş olabileceği de düşünülüyor. Diğer generalin de Güneydoğu Avrupa Tugayı’nda (SEEBRİG) görevli ve bir süre Yunanistan’da olduğu bilgisi alınan tuğgeneral Numan Yediyıldız olabileceği belirtiliyor. Bir yetkili, “Almanya’da, Yunanistan’da çok sayıdalar. İspanya’da da olduklarına dair bazı istihbarat bilgilerimiz var” dedi. 

KAYNAKHÜRRİYET

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar60

 • Yozgatlı 8 ay önce Şikayet Et
  Gezi parkındada gördük ,kimin vatan sever. Kimin ne yaptıgını klavye karşisında vatan severleri. Fırıldak gibi dönenleri. En iyi uyuyan Türkler uyanıyor gözünüz aydın.
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • uygurlu 8 ay önce Şikayet Et
  Baslik yanlis. Almanyaya siginan vatan hainleri olacak generaller degil.
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • yılmaz daşdemir 8 ay önce Şikayet Et
  söyleyecek bir şey bulamıyorum benim vergimle oku komutan ol kariyer kazan nihayetinde kiminiz dede ağaç kiminiz ferdinantın devleti hakkını helal etmiyorom
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • Murat 8 ay önce Şikayet Et
  Bunların yedi sülalesini de sınır dışı edin. Hepsine virüs bulaşmıştır, hiç birinden hayır gelmez. Sınır dışı edin hepsini Türkiye hiç olmazsa şöyle 50 yıllığına bir temizlensin.
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • HANS HANS 8 ay önce Şikayet Et
  Altin nesil mi bunlar simdi yoksa Alman nesilmi???
  Cevapla Toplam 2 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat