Maliye Bakanlığı'ndan Mavi Marmara açıklaması

Maliye Bakanlığı'ndan Mavi Marmara açıklaması geldi. Yapılan açıklamada, "Tazminatlar, ailelere en kısa sürede ödenecek" denildi.

Maliye Bakanlığı'ndan Mavi Marmara açıklaması
Maliye Bakanlığı'ndan Mavi Marmara açıklaması
GİRİŞ 09.06.2017 11:01 GÜNCELLEME 09.06.2017 11:02
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Bakanlık'tan yapılan açıklama şu şekilde;

"Dün sosyal medyada, bugün ise bazı gazetelerde yer alan ve Gazze halkına yardım malzemesi götüren Mavi Marmara gemisine yönelik İsrail birlikleri tarafından yapılan saldırı sonucu şehit olan vatandaşlarımızın yakınlarına verilecek tazminatın Bakanlığımızca ödenmediği ve devam eden davalarda hazine avukatları tarafından yapılan savunmalarda uygun olmayan ifadelerin kullanıldığı iddialarına ilişkin aşağıdaki açıklamaların yapılması zaruri görülmüştür.
Öncelikle Mavi Marmara gemisine yönelik saldırı sırasında hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı ve sabır diliyoruz. Ayrıca aynı saldırıda yaralanan vatandaşlarımıza da şifalar ve sağlık temenni ediyoruz. 

Hükümetimiz, Mavi Marmara gemisine yönelik saldırı karşısında uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımızı kararlılıkla savunmuş ve bu çerçevede ülke olarak belirlediğimiz şartların İsrail tarafından kabul edilmesi sağlanmıştır.
Nitekim Mavi Marmara gemisine yönelik İsrail birlikleri tarafından yapılan saldırı sonucu hayatını kaybeden vatandaşlarımızın ailelerine verilmek üzere İsrail tarafından 20 milyon dolar ödeme yapılması temin edilmiştir.
İsrail tarafından yapılan bu ödemenin ailelere aktarılmasını sağlamak üzere Adalet Bakanlığı ile çalışmalar müştereken yürütülmektedir. 

Ailelerce açılan davalarda farklı tutarlarda tazminat taleplerinde bulunulmuştur. Dolayısıyla, her bir aileye yapılacak ödeme tutarının belirlenmesi hususunda bir yandan açılan davalardaki talep ve isteklerin tek tek hukuki olarak değerlendirilmesi diğer yandan ailelerin bu husustaki görüşlerinin de istişare içinde alınıp nihai ortak bir çözüme kavuşturulması gerekmektedir. 

Çalışmaların yürütülmesinde ailelerin taleplerinin en kısa sürede karşılanmasına ve özellikle kendileri ile yakın bir istişare ve işbirliğine özel önem verilmektedir. Kendileri ile yakın bir zamanda yapılacak görüşmeler çerçevesinde çalışmaların tamamlanarak gerekli ödemelerin süratle yapılması temin edilecektir. 

Dolayısıyla, hiçbir şekilde tazminat ödemelerinin yapılmaması veya geciktirilmesi gibi bir yaklaşım asla söz konusu değildir.

Açılan tazminat davalarına ilişkin olarak gerekli savunmalar Bakanlığımız avukatlarınca yürütülmektedir. Çalışmalar, söz konusu davaların hassasiyeti ve özel önemi göz önünde bulundurularak yerine getirilmektedir. 
Açılan tazminat davalarında talep edilen hususlara ilişkin ilgili mevzuat çerçevesinde gerekli cevaplar ve açıklamalar yetkili mahkemelere sunulmaktadır. Tazminat hukukuna ilişkin temel yasal düzenlemeler ile bu konularda oluşmuş genel içtihatlar dikkate alınarak izahatlar hazırlanmaktadır. 

Kamuoyuna intikal eden savunmaya ilişkin cevap ve açıklamaların hukuki bir mülahaza amacı güdülerek hazırlandığı ancak maksadını aşan ve yanlış anlamaya mahal verebilecek bir sonucu da istemeden doğurduğu anlaşılmaktadır. Bakanlık olarak hiçbir şekilde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın ailelerini üzmek veya onları rencide etmek şeklinde bir amacımız asla söz konusu olamaz. Söz konusu olayla ilgili olarak görevliler daha dikkatli olmaları ve konunun hassasiyetine uygun şekilde hareket etmeleri konusunda uyarılmıştır. 

Dolayısıyla, kamuoyuna olayın çok farklı bir şekilde aksettirilmesi ve farklı manalara çekilerek Bakanlığımız aleyhine haksız bir kampanyaya dönüştürülmesi, hiçbir şekilde kabul edemeyeceğimiz bir husustur.
Netice olarak, Adalet Bakanlığı ile müştereken yürüttüğümüz çalışmalar süratle nihayete erdirilerek, tazminat ödemelerinin en kısa sürede yapılması sağlanacaktır. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • yavan 2 yıl önce Şikayet Et
  bu hesabö yapmak bir saatlik iş! anlaşamayan hakkına düşeni aldıktan sonra gitsin avrupa insan hakları mahkemesine. öyle bir şehit yakını olduğuna ihtimal dahi vermiyorum..
  Cevapla
 • Rıza Tekatan 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu para devletimizindir. Şehitler mükafatını orada aldılar.
  Cevapla
 • Muhterem Yurdatapan 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu para devletimizindir. Mavi Marmara şehidinin para ile ne işi olur. Yüzsüzler.
  Cevapla
 • yavan 2 yıl önce Şikayet Et
  Devletin o paraya ihtiyacı yok ama şehit yakınlarının çocukları dul kalmış eşleri var onların hakkıdır. şu konuştuğun lafa bak be!
  Cevapla
 • teyoemmi 2 yıl önce Şikayet Et
  İstemezük diyenler şimdi de paylaşımda mı anlaşamıyorlar :( , bir de bakanlığı mı suçluyorlar. Şehitlerin canını yakmayın :(
  Cevapla
 • KADER 2 yıl önce Şikayet Et
  İsrailin yaptığı her zamanki gibi yanına kaldı. Mavi marmarada ölenler ne uğruna öldüler. İsrailden kim yargılandı hepsi ellerini sallayarak geziyorlar.
  Cevapla
 • Anadolulu Müslüman 2 yıl önce Şikayet Et
  Onlar Allah yolunda öldüler. Karşılığını bu dünyada değil, ahirette almak üzere şehid oldular.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Erdoğan: Bu haberi yapan gazeteci kayıp, ispat et ya da...
Kılıçdaroğlu'na EYT resti! Varsa söyle tarihe geç