Ülkelerine gidebilmek için birbirlerini ezdiler

Kilis’in Öncüpınar Sınır Kapısı üzerinden ülkelerine gitmek için kuyruğa giren Suriyeliler, birbirlerinin önüne geçmeye çalışmaları nedeniyle izdiham yaşandı.

GİRİŞ 19.06.2017 12:35 GÜNCELLEME 19.06.2017 13:37

Kilis’in Öncüpınar Sınır Kapısı üzerinden ülkelerine gitmek için kuyruğa giren Suriyeliler, birbirlerinin önüne geçmeye çalışmaları nedeniyle izdiham yaşanırken, ülkelerine giden Suriyelilerin sayısı 30 bini aştı.

Polis ve asker, tedbir alarak izdiham yaşanması için dev çadırlar kurarak, 5 ayrı toplanma noktasından gruplar halinde Suriyeliler’in gidişini sağlamasına karşın zaman zaman Suriyelilerin birbirlerinin önüne geçmek için hamle yapmaları yüzünden az daha bariyerler yıkılıyordu.

Suriyeliler, Fırat Kalkanı Harekatı ile güvenlik, huzur ve barışın geldiği topraklardaki köyleri ve şehirlerine dönüyor. Halep’in, Azez, Çobanbey, El Bab, Carabulus ilçeleri ile Mare, Soran, Aktarin kasabaları ve köylerine Ramazan bayramı için gidecek Suriyelilerin sayının 30 bini aştığı öğrenildi.Ramazan bayramını ülkelerinde geçirmek isteyen Suriyeliler yanlarında getirdikleri eşyaları taşımakta zorlandıkları gözlenirken, yaşlılar ve çocuklar,40 dereceye yaklaşan sıcaklar nedeniyle zor anlar yaşadı. Bayram için ülkelerine giden Suriyelilerin 14 Temmuz tarihinden itibaren Türkiye’ye dönmeye başlanacağı bildirildi.

Suriyeli Mustafa Celil, 4 yıldır Türkiye’de yaşadığını ifade ederek, “Gaziantep’te ayakkabı işi ile uğraşıyorum. 4 Yıldır Suriye’ye gelmiyorum. Allah razı olsun Türk devletinden bize böyle bir imkan sağladılar. Allah razı olsun Recep Tayyip Erdoğan’dan, bize böyle bir imkan verdiği için çok teşekkür ediyorum. 3 çocuğum var özellikle Öncüpınar’dan geçişimize izin verdikleri için, çünkü Cilvegözü'nden geçmemiz büyük sıkıntı oluyordu, Afrın bölgesinden bizi koymuyorlar” dedi.

ETİKETLER
öncüpınar
YAZDIR
YORUMLAR 55
 • harun 10 ay önce Şikayet Et
  ne memleket sevgileri varmış bee..
  Cevapla
 • orhan3755 10 ay önce Şikayet Et
  artık sıkıntı olmaya başladılar.bırakın gitsinler,yerlerinde savaş yoksa geride alınmasın.
  Cevapla
 • Cihad Demir 10 ay önce Şikayet Et
  Hem ülkeden kaç hem geri dönmek için koş değişik
  Cevapla
 • Misafir 10 ay önce Şikayet Et
  memleketlerine rahatca gidebiliyorsalar sorun yok demektir birakin orda kalsinlar geri almayin
  Cevapla
 • Şaban 10 ay önce Şikayet Et
  ''Bayram için ülkelerine giden Suriyelilerin 14 Temmuz tarihinden itibaren Türkiye’ye dönmeye başlayacağı bildirildi.'' BAYRAM İÇİN GİTTİĞİNİZ ÜLKENİZDE KALIN VE ÜLKENİZ İÇİN SAVAŞIN.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail gazetesinde yayınlanan 24 Haziran analizi
Gomis çocuklar için dünyaya seslendi!