Ne çekiyorsun? Terörist mi var?

Adana'nın Aladağ ilçesinde 11'i öğrenci toplam 12 kişinin hayatını kaybettiği kız yurdu yangını faciasıyla ilgili ikinci duruşma Kozan ilçesinde başladı.

GİRİŞ 17.07.2017 11:20 GÜNCELLEME 17.07.2017 11:25

Aralarında yurt müdürü ve yurdun bağlı bulunduğu dernek yöneticilerinin de olduğu tutuklu 7 sanık duruşma salonuna getirildi. Sanıklardan birisi kendisini görüntüleyen basın mensuplarına, “Ne çekiyorsunuz, karşınızda terörist mi var? Çekin çekin iyi çekin” diyerek tepki gösterdi. 

29 Kasım 2016'da ortaokulda okuyan kız öğrencilerinin kaldığı özel kız öğrenci yurdunda, elektrik sisteminin kısa devre yapması sonucu yangın çıktı. Yangında 10 öğrenci, 1 çocuk ile 1 eğitmen yaşamını yitirdi. Olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında yurt müdürü Cumali Genç, yurt çalışanı Mahmut Deniz, Aladağ Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği Başkanı İsmail Uğur ile dernek yöneticileri Ramazan Keleş, Ramazan Dede, Mustafa Öztaş, Mahir Kılınç tutuklandı. Sanıkların bazıları ara kararla tahliye edilip, itiraz üzerine tekrar tutuklandı.

Yangın faciasıyla ilgili ilk duruşma geçen 30 Mayıs tarihinde Kozan Adliyesi'ndeki yer darlığı sebebiyle Kozan Ticaret Odası'nın konferans salonunda görüldü. 2'şer yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan sanıkların tutukluluk hallerinin devam etmesine karar verilmişti.

Kozan Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ikinci duruşması ailelerin de katılımıyla başladı. Duruşma öncesi tutuklu 7 sanık ise yoğun güvenlik önlemleri altında duruşmanın görüleceği Kozan Ticaret Odası’na getirildi. Bu sırada tutuklu bir sanık ise kendisini görüntüleyen basın mensuplarına, “Ne çekiyorsunuz, karşınızda terörist mi var? Çekin çekin iyi çekin” diyerek tepki gösterdi.

Mahkemeye Sosyal Haklar Derneği üyeleri ile birlikte ellerinde “Adalet mücadelemiz başka canlar yanmasın diyedir. Aladağ’ı unutma unutturma” pankartı ve yangında hayatını kaybeden çocuklarının isimlerinin bulunduğu dövizleri taşıyarak aileler de katıldı.

Kozan Adalet Sarayı önünde basın açıklaması düzenleyen, yangında kızı hayatını kaybeden Zeliha Avcı'nın annesi Sultan Avcı, "Sofulu Mahallesi Muhtarı Adem Aktaş bize davamızdan geri çekmemiz için para teklif etti. Dilekçe yazdırın dedi. Güvencemiz yok korkuyoruz. Adalet istiyoruz" diye konuştu. Soma maden faciasında yakınlarını kaybeden Elmas Kaya ise, "Buradaki insanların da benim gibi evlatlarını kaybettikleri için acılarını paylaşmak için Manisa Soma'dan geldim" ifadelerini kullandı.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Fevzioğlu da duruşmaya katıldı. Duruşma öncesi açıklamalarda bulunan Fevzioğlu, "Türkiye Barolar Birliği olarak bu davaya sonuna kadar müdahil olacağız. Yangın zaten benzin dökülerek çıkmadı. Fakat çok fazla ihmal var. Biz bunu biliyoruz ve şikayetçiyiz" diye konuştu.

ETİKETLER
Adana cenaze
YAZDIR
YORUMLAR 19
 • Ramazan Vural 9 ay önce Şikayet Et
  Tesisat işleri ile ilgilendiğimizden bu gibi tipleri iyi bilirim bu tipleri..ucuzun da ucuzunu isterler,,ceplerinden 1 lira masraf çıksın istemezler,Onlara göre yangın tesisatı ve otomasyon tesisatı için harcanan her kuruş angaryadır, gereksizdir.
  Cevapla
 • Vatandaş 9 ay önce Şikayet Et
  Olen cocuklarada soylesene bunu
  Cevapla
 • bence komplo!!! 9 ay önce Şikayet Et
  Yangının başlangıç yeri olarak gösterilen sayacı kısa süre önce değiştren elektik idaresi incelemeye alınmalı! Olay öncesi ve sonrası bölgede benzer birkaç yangının daha çıkması da mı yurt idaresinin ihmali!!!
  Cevapla
 • soru işaretleri??? 9 ay önce Şikayet Et
  EĞER İDDIA EDİLDİĞİ GİBİ: Yangın elektrik sayacından başladıysa; Sayaç birkaç gün önce xedaş tarafından yenilenmişse; olaydan önce ve sonrasında -hatta yangınla ilgili haber yapan bir canlı yayın sırasında- elektrik idaresinin yenileme çalması (!) Yaptığı o bölgede birden fazla evde de elektrik kaynaklı yangınlar olmuşsa. BU İŞ YURT GÖREVLERİNİ LİNÇ EDİNCE ÇÖZÜLMÜŞ OLACAK MI? Yine "altta kalanın canı çıksın" mı oynayacağız???
  Cevapla
 • muratti 9 ay önce Şikayet Et
  önlem alma ondan sonra kader de...ihmali olan kimse hesap vermeli...ezberci müslüman dan fayda gelmez...müslüman sorumlu hareket eder her zaman...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Van'da bulundu! PKK özel kıyafetler kullanmış...
İran resti çekti! 'Yeniden başlarız'