Uşak’ta 200 bin yıllık insan izleri bulundu

Uşak’ın Banaz ilçesinde ‘Paleolitik’ yontma taş çağı olarak adlandırılan dönem insanı ‘Neandertal’ insanların 200 bin yıl önce su kenarlarında yaşadıklarını gün yüzüne çıkardı.

GİRİŞ 17.07.2017 11:43 GÜNCELLEME 17.07.2017 17:11

Uşak Kültür ve Turizm İl Müdürü Buğra İnal yaptığı açıklamada, Genel Müdürlüğün, Uşak Üniversitesi’nin ve Ankara Üniversitesi ile koordineli olarak çalışmanın yapıldığını, çalışmalar sırasında Paleolitik yontma taş çağına ait birçok eserin bulunduğunu söyledi.

Çalışmalara devam edeceklerinin altını çizen İnal, Uşak’ta 200 bin yıllık geçmiş döneme ait bulunan kalıntıların gün yüzüne çıktığını kendileri için ayrıca heyecan verici olduğunu dile getirdi. Döneme ait insan kemiklerine ve kalıntılarına ulaşıp net bir şekilde o deneme ışık tutacak bir sayfa açmak istediklerini kaydeden İnal, "Sürmecik bölgesinde yapmış olduğumuz kazı çalışmalarımızda 200 bin yıl öncesine ait birçok eser bulduk. Yontma taş çağı dediğimiz Paleolitik döneme ait hayvan kalıntıları ve burada yaşayan 'Neandertal' dediğimiz insanların o dönemde kullandıkları birçok kalıntıları da gün yüzüne çıkardık. Bunların en başında bölgede bulduğumuz ok uçları, balta, hayvan derisini yüzmekte kullandıkları taşlar bizleri oldukça heyecanlandırdı. Çalışmalarımıza devam edip yakın tarihte açılışını yapacağımız Uşak Müzemizde yontma taş çağına ait bu buluntuları sergileyeceğiz" dedi.

Uşak Müze Müdürü ve Sürmecik Bölgesi Kazı Başkanı Şerif Söyler, bölgede yapılan kazı çalışmalarının önemine değinerek Uşak’ın Banaz ilçesi Sürmecik bölgesinde bulunan 200 bin yıllık fosil ve kalıntıların gün yüzüne çıkartılmasının heyecan verici olduğuna dikkat çekti. Keşif sayılabilecek bir çalışmanın olduğunu kaydeden Söyler, "Yontma taş çağına ait 80 bin parça aletler bulduk. Bölgeden çıkan kalıntı buluntu ve aletler Ankara Üniversitesinde inceleme altında. Döneme ait insanlar avlanmak için birçok aletler yapmışlar. Ok ucu el baltası gibi aletlerle su kenarlarında avladıkları hayvanları yiyerek hayatlarını sürdürmüşler. Bölgede ne kadar konakladıklarını tam olarak söyleyemiyoruz. Çevrede herhangi bir mağara ile karşılaşmadık. Bu da açık alanda yaşadıklarını gösteriyor" dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 46
 • H.B.V 11 ay önce Şikayet Et
  ...ve Zaten çürütülmüştü şimdi Evrim teorisi tamamen çürüdü? .. Uşakda Darwinin Primatları değil İnsan kalıntıları bulunmuş :))
  Cevapla
 • Adem baykal 11 ay önce Şikayet Et
  Karbon testi diye birşey var test etsinler
  Cevapla
 • Merhaba 11 ay önce Şikayet Et
  Ilk insanlar Kudüs ve Mekke arası yaşadılar . Uşak a gelene kadar artı geçen zaman, yeni binler ekle .
  Cevapla
 • Saçmasapan 11 ay önce Şikayet Et
  Arkadaşlar kutsal dinimiz ve bilim birbirinden ayrıştırılamaz Lütfen yapmayın komik oluyor İmkansız mı hayır
  Cevapla
 • Görele 11 ay önce Şikayet Et
  Yahu adem aleyyiselamın yaşı 7200 cıvarlarında nasıl oluyor da bunları söğliyor sununuz.
  Cevapla
 • murat 10 ay önce Şikayet Et
  demekki adem a.s. dan önce de insan nesli vardı. ama vahşi ve kan döken bir nesildi. kuran da da öyle demiyor mu. melekler yeryüzünde kan dökecek birini mi yaratacaksın demişlerdi. demekki insan nesli kan döken bilinen bir nesildi. ama Allah hz. ademi onlardan farklı bir yaratılışla yarattı diyebilir miyiz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Çöküşün fotoğrafı! Yüzde 70 oy almışlardı
19 Haziran 2018 gazete manşetleri