Bin 680 tanesi Türk askerine teslim edildi!

Üretimi tamamen yerli imkanlarla yapılan milli piyade tüfeğinin 500 adetlik ön sevkıyatı sonrası bin 680 adetlik ikinci büyük sevkiyatı Kırıkkale’den TSK personeline gönderildi.

GİRİŞ 28.07.2017 09:41 GÜNCELLEME 28.07.2017 14:21
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

Teknolojinin sunduğu en gelişmiş imkanlarla üretilen ve uluslararası alanda ismini duyuran Milli Piyade Tüfeği (MPT)-76 silahının sevkiyatı Kırıkkale MKE Silah Fabrikasında düzenlenen törenle yapıldı. Düzenlenen sevkiyat, 500 adetlik ön sevkiyat sonrası hazırlanan ilk toplu gönderim olurken, bu sevkiyatla Türk Silahlı Kuvvetleri bin 680 adet daha MPT-76’yı envanterine katmış oldu.

Azami menzili bin 200 metre ve etkili menzili 600 metre olan, aynı zamanda 12 bin atıma kadar namlu ömrüne sahip olan MPT-76’nın özellikle terörle mücadelede Mehmetçiğin en önemli yardımcılarından olması bekleniyor.

“SENE SONUNA KADAR TOPLAM 19 BİN 500 ADET ÜRETİLECEK”

Ayrıca jandarma ve polis teşkilatı mensuplarına yönelik olarak geliştirilmiş yakın muharebe silahı olan MPT-55’in de üretimini yaptıklarını belirten Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) Silah Fabrikası Müdürü Mehmet Ocakçıoğlu, sene sonuna kadar toplam 19 bin 500 adet silah üretimi yaparak kolluk kuvvetlerinin hizmetine kazandırmak hedefinde olduklarını ifade etti. Ocakçıoğlu, “MPT-76 ilk milli piyade tüfeğimizdir. Yıllar süren AR-GE çalışmalarımız neticesinde seri üretimine geçerek daha önce ön kafile olarak teslim edilen 500 adet tüfeğimize ilaveten bugün üretimini tamamladığımız 1680 adet tüfeğimizi silahlı kuvvetlerimize göndermenin gururunu yaşamaktayız. Bilindiği üzere MPT-55 milli silahımız özel firmalara da sipariş ediliyor ancak AR-GE’sini de bizim yaptığımız, MPT-76 tüfeğimiz sadece bizim tarafımızdan üretilmekte ve teslimi yine MKE tarafından yapılmaktadır. Şu anki mevzuatımız gereği hızlı ve seçici hareket edememekteyiz. Makine Kimya Kurumunun yeniden yapılandırılması neticesinde yıllık üretimimizin en azından 3 katına çıkacağı ön görülmektedir. MPT-76 tüfeğimizin yapımında emeği geçen fabrika çalışanlarına üstün gayretlerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Makine Kimya olarak Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ve emniyet teşkilatımızın hafif silah ihtiyaçlarını karşılamak ana hedefimizdir” dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 30
 • NURUL İSLAM 1 yıl önce Şikayet Et
  Nerden nereye Gurur verici Rabbim VATANIMIZI daim eylesin. Asker Polisimizi muhafaza eylesin. HERŞEY TÜRKİYE İÇİN
  Cevapla
 • Nazım Zengin 1 yıl önce Şikayet Et
  inşallah bu silahlarla kadîm misyonuna bağlı, hür ve büyük bir medeniyet kurulacak... Rabb'im katkısı olan herkesten razı olsun...
  Cevapla
 • AYH 1 yıl önce Şikayet Et
  insallah en kisa zamanda ordan burdan aldigimiz dandik silahlardan kurtuluruz.
  Cevapla
 • Mahmut 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu rakam haftalik olmaliydi.
  Cevapla
 • Ekrem 1 yıl önce Şikayet Et
  Elbette
  Cevapla
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu silahın en büyük özelliği namlusunun dövme alüminyum alaşımdan ve kaplama yöntemi ile yapılıyor olması diye biliyorum, buda öyle seri üretim mantığından ziyade tek tek yapıldığı anlamına geliyor. Bu özel silahın hızlı üretilmesi kalitesini düşürür. Yorumların bilgi ve mantıktan uzak olması maalesef üzücü.
  Cevapla
 • mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  he canım he
  Cevapla
 • coşman 1 yıl önce Şikayet Et
  bende istiyorum kardeşim bu vatanın bir evladı olarak 1 tanede benim hakkım var sanırım parası neyse vermeye hazırım belki bize de iş düşer tsk nın yanında devletin yanında olduğumuzu görsünler hainlere karşı kullanmak şartıyla verin dursun bir kenarda kalışmaya yeltenenler olursa sıkarız gırtlağını ezeriz başını dağıtırız alayını
  Cevapla
 • AYH 1 yıl önce Şikayet Et
  merak etme koc evde kalip paslanmasina gerek yok, bize gerektiginde verilir. insallah hepimize gerektiginde verilecek olan yerli ve milli silah olur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye iki ülkede altın arayacak
Asker Diyarbakır'da buldu!