ABD vurmaya hazırlanıyor! Türkiye'den ilk hamle

ABD, İdlib'e 'El Kaide' bahanesiyle askeri müdahale için zemin oluştururken, Afrin operasyonuna hazırlanan Türkiye'den ilk hamle geldi.

GİRİŞ 10.08.2017 12:10 GÜNCELLEME 10.08.2017 12:24

ABD'nin PKK kontrolündeki Afrin'e operasyona hazırlanan Türkiye'nin önünü kesmek için İdlib'e müdahale sinyali vermesi Türkiye'yi harekete geçirdi. Hükümet, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki geçişlere sınırlama getirildiğini açıkladı.

ABD'DEN MÜDAHALE SİNYALİ

Çankaya Köşkü’ndeki güvenlik toplantısının ana gündem maddesi, Suriye’deki gelişmeler ve özel olarak İdlib’deki son durumdu. 

Astana sürecinde, çatışmasız bölgeler/kontrollü sahalar memorandumu ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kontrolüne bırakılan İdlib’de durum karışık. İdlib’in neredeyse tamamını terör örgütü El Nusra ve bağlı grupların ele geçirmesi üzerine, ABD’nin buraya müdahale ihtimali gündeme geldi.

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Michael Ratney’in “İdlib’de Nusra Cephesi’nin hâkimiyet kurması halinde, ABD’nin gerekli askeri önlemlere başvurmamaları konusunda uluslararası aktörleri ikna etmesi çok zorlaşır” sözleri, buraya askeri müdahalenin gerekçesi/bahanesi olarak değerlendiriliyor.

ABD'NİN AMACI AFRİN'E OPERASYONU ENGELLEMEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Çok yakında bu konuda yeni ve önemli adımlarımız olacak" sözleri ve bölgedeki askeri hareketlilik, gün geçtikçe Türkiye için büyük bir tehdit haline gelen Afrin bölgesine operasyon yapılacağını gösteriyordu.

ABD'nin İdlib'e askeri müdahale söylemlerinin temel amacı ise Afrin operasyonunun yapılmasını engellemek...

TÜRKİYE'DEN İLK HAMLE 

Çankaya'daki güvenlik toplantısında alınan kararı bugün Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci açıkladı. Tüfenkçi, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki geçişlere sınırlama getirildiğini açıkladı. 

YAZDIR
YORUMLAR 64
 • ortak ordu. 11 ay önce Şikayet Et
  abd teröristlere silah vererek bölgeyi daha da güvensizleştiriyor. abd nin amacı ortadoğuyu karıştırmak. iran rusya türkiye çin suriye ve ırak orduları ırak ve suriyeye ortak ordu gönderebilir.
  Cevapla
 • hsn 11 ay önce Şikayet Et
  neyi bekliyoruz anlamıyorum.
  Cevapla
 • erol 11 ay önce Şikayet Et
  beklenecek zaman değil, abd den önce girmeliyiz.
  Cevapla
 • hayirlisi 11 ay önce Şikayet Et
  turkiye kesinlikle ypd cembere alcak yardimleri kesek opereyon baslatmali, durmaksizin vurmali pyd yi, gerekirse amerkan teror egiten ajnalrini imha etmek zorunda kalabilri, amerikan uicakalrini turk sinirina yaklastigi an vurulmali, incirlik ustu deash tarafindan vurdurulmali cunku sen ypd vuruduryorsan bence desas vurudurum, turkiye allahin izniyle basarak bu operesyonu ypd seytanin askeri , biz ise allahin yolunda hareket eden bir orduya sahibiz,
  Cevapla
 • Memoral 11 ay önce Şikayet Et
  Allah ın izniyle biz kazanacağız. ABD ypgye silahları Türkiye'ye girmesi için vermiyor Türkiye'den kendini savunması veriyor yani ABD Türkiye'nin Suriye'ye gireceğini biliyor ama nafile. Biz ypg yi havada karada ..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Android ücretli olabilir
Ece Erken'den 'Adnan Oktar' açıklaması