Bakımevi değil dehşet evi!

Konya’daki özel bir engelli bakımevinde personelin, hastaların vücutlarında sigara söndürüp dövdüğü öne sürüldü.

Bakımevi değil dehşet evi!
Bakımevi değil dehşet evi!
GİRİŞ 13.08.2017 06:40 GÜNCELLEME 13.08.2017 06:40

KONYA Merkez Selçuklu İlçesi Sancak Mahallesi’nde yaklaşık 150 engellinin kaldığı özel bakım ve rehabilitasyon merkezindeki işkence ve yolsuzluk iddiaları, bir çalışanın şikâyetiyle ortaya çıktı.

Kurucu başkanı M.N.V. olan ve yaklaşık 60 çalışanla 8 yıldır hizmet veren bakımeviyle ilgili ilk iddia yöneticiler hakkında oldu. M.N.V.’nin, devletin hastalara verdiği engelli harçlıklarına sahte faturalandırmayla el koyduğu ileri sürüldü.

ZORLA ÇALIŞTIRMA

Şikâyetçi personel, merkezde zihinsel engelli hastaların da zorla çalıştırıldığını, işkence yapıldığını şöyle anlattı: “Personel kendi yapması gereken bazı işleri hastalara zorla yaptırıyor. Hastalar çöp atma, temizlik ve eşya taşıma gibi işlerde düzenli olarak çalıştırılıyor. İşi yapmak istemeyen hastaya eziyet ediliyor.

Sözde yaramazlık yapanlar dövülüyor. Vücutlarında sigara söndürülüyor. Bu olay diğer hastaların önünde özellikle yapılarak ‘Yaramazlık yapar sözümüzü dinlemezseniz sizin de başınıza bu gelir’ mesajı veriliyor.

150 hasta kimi zaman 10’arlı kimi zaman 5’erli gruplara ayrılarak banyoya götürülüyor. Çırılçıplak soyulan hastaların üzerine sabun dökülüp araba yıkar gibi fırçalarla yıkanıyor.

Hastalar belli zamanlarda grup faaliyet odalarına alınıyor. Bu sırada hastaların başında mutlaka 1 bakıcı, 1 sağlıkçı ve 1 uzman bulunması gerekiyor. Ama bu çoğu zaman yapılmıyor. Kendi başlarına kaldıkları bir zaman diliminde bir hasta diğer hastanın kulağını ısırıp kopardı.”

Skandalı ortaya çıkaran ihbarcı personel, engellilerin çalıştırıldığı ve dövüldüğüne ilişkin fotoğrafları da paylaştı

‘YOLSUZLUK KANITLANDI’

KORKUNÇ iddialar üzerine Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bakım merkeziyle ilgili soruşturma başlattı. İşlemle ilgili bilgi veren Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilal Erdoğan şunları söyledi: “Görevlendirdiğimiz muhakkik arkadaşımızın yaptığı incelemede yolsuzluk kesin olarak tespit edildi. Bakanlığımızdan gelen müfettiş arkadaşımız muhakkikin raporunu tamamlamasını bekliyor. Müfettişimiz inceleme yapacak. Tüm iddiaları titizlik içinde değerlendiriyoruz. Soruşturmanın tamamlanması ile birlikte ortaya çıkanlar değerlendirilip gereken yapılacaktır.”

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • kul 11 ay önce Şikayet Et
  bu adilere ne iş nede ekmek vereceksin
  Cevapla
 • vatan perest 11 ay önce Şikayet Et
  sonuc
  Cevapla
 • Misafir 11 ay önce Şikayet Et
  Hayvanlar sizden daha merhametli. İnsan olmamışlar
  Cevapla
 • Yakub 11 ay önce Şikayet Et
  Ya cehalet Ya vicdansızlık! Allah cc aşkına çocuğunuzun aşkına değil lütfen insana saygı ve sevgi gösterin. Belki deli biri senden daha değerli. Senin elinde belgeli garantin mi var?
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Kılıçdaroğlu: 15 Temmuz bir destandır
Dakika dakika 'Darbe Girişimi'