Bugün dünyanın gözü Ankara'da olacak

ABD Savunma Bakanı James Mattis'in beraberindeki heyetiyle birlikte bugün Türkiye’ye gelecek.

GİRİŞ 23.08.2017 06:10 GÜNCELLEME 23.08.2017 14:26

Mattis'in Ankara'da kuracağı resmi temaslarda ele alınması öngörülen konular arasında 'PKK/PYD'nin faaliyetleri ve ABD'nin örgüte verdiği destek', 'Kuzey Irak'taki referandum', 'Rusya'dan alınması planlanan S-400 savunma sistemi' ve 'Suriye'nin geleceği' gibi başlıklar yer alıyor.

ABD Savunma Bakanı James Mattis, 23 Ağustos Çarşamba günü Türkiye’ye geliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Savunma Bakanı Nurettin Canikli ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşecek olan Mattis’in, günübirlik Ankara ziyareti sırasında çantasında kırmızı dosyalar bulunacak. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Telafer operasyonunun hemen sonrası gerçekleşmesiyle dikkat çeken ziyarette, görüşmenin ana başlıkları şunlar olacak:

REFERANDUM: 25 Eylül’de Kuzey Irak’ta referandum yapacaklarını açıklayan Kürtlerin, ABD’nin onayı olmadan böyle bir adım atmayacağı kamuoyunda sık sık dile getiriliyor. Kuzey Irak’ın bağımsızlığını kazanması durumunda, Suriye’nin kuzeyinde PYD kontrolündeki kantonlarda da ekim ayında yerel seçim yapılacak. Bu iki kritik gelişme, bölgede fiili bir Kürt bölgesi kurulmasını gündeme getirecek. Ankara, Mattis’e, bunun kabul edilemez olduğunu ve bunun güvenlik çıkarlarına aykırı olduğunu anlatacak. Bölge ülkelerinin buna karşı olduğu vurgulanacak ve bağımsızlığın iç savaşı tetikleyeceği vurgusu yapılacak.

PYD RAPORLARI: ABD, her ay Türkiye’ye, YPG’ye Suriye için verdiği silahların raporunu gönderiyor. Son raporda, YPG’ye sadece zırhlı araçlar ve teçhizat sağlandığı, silah ve mühimmat verilmediği belirtildi. Mattis’in Ankara ziyaretinde PYD krizi ile ilgili kapsamlı bir rapor sunacağı ifade ediliyor.

HEYET TAHRİR ŞAM: ABD’nin Suriye’de Fırat’ın batısına geçip güneye doğru PYD ile inerek hâkimiyet alanını genişletmesi, gerek Rusya gerek Türkiye açısından rahatsızlık yaratmıştı. Özellikle El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir Şam’ın (HTŞ) İdlib’deki dengeleri değiştirmesi ve İdlib’e yönelik operasyon sinyali vermesi, yeni bir krize neden olmuştu. ABD medyasında öne çıkan haberlerde HTŞ’nin yükselişini önlemek için Türkiye’nin askeri operasyon yürütmesinin şart olduğu yorumları, "Türkiye, sahada kara gücü olarak öne mi sürülüyor?" eleştirilerine neden olmuştu. Mattis ile görüşmede, olası İdlib operasyonu da değerlendirilecek.

S-400 MESELESİ: Türkiye’nin Rusya’dan alacağı S-400 füzeleri ABD ve NATO ülkelerinde rahatsızlık yaratmıştı. Mattis, "Bu sistemler NATO’nunkilerle hiçbir zaman uyumlu olmayacak. Türkler gerçekten S-400 füzeleri alacak mı?" demişti. Mattis’in, ABD hükümetinin bu konudaki görüşlerini aktarması bekleniyor.(Haberturk)

YAZDIR
YORUMLAR 39
 • Pkk ya şu kadar 8 ay önce Şikayet Et
  Silah verdik ama sizinle alakalı değil geri alacaz diye söyleyip menbic sözü gibi yani
  Cevapla
 • bana sor 8 ay önce Şikayet Et
  Doğmamış çocuğa don biçme,niyet okuma,müneccimlik.Daha adam görüşmeye bile başlamadı ama adamın neler konuşacağını şaaak diye bulmuş yazarımız.
  Cevapla
 • semih 8 ay önce Şikayet Et
  bu adamın geldiği gün s 400 ler türkiye ye girse ne güzel olurdu ha
  Cevapla
 • inanan 8 ay önce Şikayet Et
  s400 Türkiye için 1 elzemdir. amerika bizim hava savunma sistemine karışamaz bu sistemle biz gelecekte milli sistemler geliştirebiliriz. Amerika Türkiyenin güçlenmesini istemiyor her tür engel çıkartıp tehdit edecektir. önemli olan bizim durusumuz. eğer s400 iptal edilirse dünyaya rezil oluruz
  Cevapla
 • Paşa 8 ay önce Şikayet Et
  Ne mal olduklarını tüm dünya öğrendi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
AK Parti'de aday gösterilmeyen 149 vekil
Müjde üstüne müjde gelecek! Gözler Erdoğan'da