Saatler geri alınacak mı? İlk işaret MEB'den geldi

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin gün aydınlanmadan yola çıkmasının engellenmesi için bir genelge yayınladı. İllerdeki okul başlama saatleri buna göre ayarlanacak.

GİRİŞ 14.09.2017 09:10 GÜNCELLEME 14.09.2017 10:35

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 8 Eylül tarihinde, yeni öğretim yılında okul servislerini ilgilendiren bir genelge yayınladığı ortaya çıktı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz adına Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu imzasıyla yayınlanan genelgenin 4. maddesinde, “2017/2018 eğitim-öğretim yılında kış saati uygulamasına geçilemeyeceğinin göz önünde bulundurulması” istendi.

Bundan dolayı, “Taşımalı sistem ve özel öğrenci servisiyle taşınan öğrencilerin gün aydınlanmadan yola çıkmalarına müsaade edilmemesi” talimatı verildi. Tüm valiliklere gönderilen genelgede her ilin kendi iklim ve coğrafi koşullarının dikkate alınması ve ilk ders başlama saatinin gün ışığından daha fazla yararlanılmasını temin edecek şekilde belirlenmesi istendi. Okula giriş ve servis saatlerinin valilikler tarafından belirlenmesi gerektiği vurgulandı. Genelgede akşam çıkış saatiyle ilgili herhangi bir bilgi yer almadı.

KAYIT PARASI İSTEYENE İŞLEM YAPILACAK

Genelgede, ayrıca velilerden kayıt ücreti adı altında ücret talep edilmemesi gerektiği hatırlatılarak, isteyen okul yöneticileri hakkında işlem yapılacağı kaydedildi.

İSTANBUL’DA 08.00’DEN ÖNCE ZİL ÇALMAYACAK

Geçen yıl sabahın erken saatlerinde öğrencilerin yollara düşmesi yoğun eleştirilere neden olmuştu. Uykulu gözlerle dersbaşı yapan öğrenciler için İstanbul Valiliği bu seneye yönelik yeni bir adım atarak, ilçe milli eğitim müdürlükleri yanında kaymakamlıklara ve ilçe emniyet müdürlüklerine de gönderilen yazıyla ikili eğitim yapan okullarda derslerin saat 08.00’den önce başlatılmaması talimatı verdi. Yeni uygulama tekli eğitim yapan okulları memnun ederken ikili öğretim olan kurumlarda ders çıkış saati 19.00’u bulacak. İstanbul Valiliği’ndeki yetkililerden alınan bilgilere göre, geçen sene başlanan yaz saati uygulaması ardından velilerin isteği üzerine bu karar alındı.

HÜRRİYET

YAZDIR
YORUMLAR 30
 • misafir 9 ay önce Şikayet Et
  Saatleri güneş saatine göre düzenleyin. Bütün güneş sistemi, Dünya ve canlılar bu saate göre yaşar, hareket eder. Güneşin doğuşu ile batışı arasındaki zamanı 12 saate bölün, gündüz saatleri olsun. Güneşin batışı ile doğuşu arasındaki zamanı da 12 saate bölün, gece saatleri olsun. Ezan vakitleri bu saate göre hesaplanır. Hayatımızı da buna göre düzenlersek daha doğal olur, daha sağlıklı oluruz.
  Cevapla
 • Türk! 9 ay önce Şikayet Et
  sadece istanbul mu tum Türkıye ıcın bı cozum gerek
  Cevapla
 • vatandaş 9 ay önce Şikayet Et
  Kış saati çok güzel oldu sabah namazlarını rahatlıkla kılabiliyoruz. Yaz saatlerini de bir saat ileri alsanız çok iyi olacak çünkü kalktığımızda güneş çoktan doğmuş oluyor.
  Cevapla
 • emekli 9 ay önce Şikayet Et
  aklın yolu bir. her bölge kendi şartlarına göre saat ayarlasın. edirne ile kars bir mi. sabah namaza giderken okula giden çocukları görüyordum.
  Cevapla
 • türk 9 ay önce Şikayet Et
  Allah için şu saatleri geri alın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan rekor oy aldı, telefona sarıldı...
Fazladan oy atıldığı iddiasına YSK'dan açıklama!