Belçika yargısından skandal PKK kararı!

Belçika mahkemesi PKK davasıyla ilgili kararını açıkladı. Mahkeme 36 PKK'lı teröristin, terör kanunu çerçevesinde yargılanmayacağına hükmetti.

Belçika yargısından skandal PKK kararı!
Belçika yargısından skandal PKK kararı!
GİRİŞ 14.09.2017 16:24 GÜNCELLEME 14.09.2017 22:09

İstinaf Mahkemesi, Brüksel Soruşturma Dairesinin "PKK'nın terör örgütü olmadığı" yönünde geçen yıl aldığı karara yapılan itirazı değerlendirdi. 

REMZİ KARTAL, ZÜBEYİR AYDAR

Kararda, terör örgütünün Avrupa'daki elebaşlarından Remzi Kartal ve Zübeyir Aydar'ın da aralarında bulunduğu 36 kişinin terörle mücadele kanunu çerçevesinde yargılanamayacağı, PKK'nın uluslararası silahlı mücadele yürüttüğü savunuldu. 

Geçen yıl alınan kararın onanmasıyla bu kişilerin Belçika'da terörle mücadele kanunları çerçevesinde yargılanması şimdilik engellenmiş oldu. Federal savcının, karara karşı Yüksek Mahkemeye itiraz etme hakkı bulunuyor. 

İDDİANAME

Savcılık, 2010'da başlayan soruşturmanın ardından Ekim 2015'te iddianamesini sunmuştu. İddianame, PKK üyeleri, Belçika ve diğer Batı Avrupa ülkelerinden genç ve çocuk yaştakileri ailelerinden koparttıktan sonra Belçika'nın yanı sıra Yunanistan ve Irak'taki kamplarda eğitim vermekle suçlanıyordu. Sanıklara yönelik suçlamalar arasında sahte evrak düzenlemek ve haraç toplamak da bulunuyordu. 

Brüksel Soruşturma Dairesi, geçen sene kasım ayında bu suçlamalar kapsamında yapılanların "terör eylemi" olmadığına hükmederek davanın ceza mahkemesine sevkine yönelik talebi reddetmişti. Kararın gerekçesinde, "silahlı mücadele, terör suçlaması kapsamında değerlendirilemez" denilmişti. Türkiye'nin de tepki gösterdiği karara federal savcı itiraz etmişti. 

YAZDIR
YORUMLAR 65
 • ali 9 ay önce Şikayet Et
  besleyin kargayı oysun gözünüzü
  Cevapla
 • islamc 9 ay önce Şikayet Et
  çumkü kedileride terorıst
  Cevapla
 • ali 9 ay önce Şikayet Et
  çok bağımsız yargıları var o kadar bağımsız ki ağzımız açık kalıyor resmen.
  Cevapla
 • sefim 9 ay önce Şikayet Et
  ibişler verin silahi sizin ülkenizde de silahlı mücadele yapsinlar terör değil size göre toprakta verin kimsenin başına bela olmasınlar.Turk Silahlı Kuvvetlerinin mermisine yazık parasına yazık.ama bunkar size dönecek fazla ileride değil yakındır.
  Cevapla
 • bayburtlu ethem 9 ay önce Şikayet Et
  pkk lılar terörden yargılansa belçika hükümetide yargılanması gerekiyo oyüzden yargılanamaz diye yasaçıkarmak gerektiğine karar vermişler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan'a dünyadan tebrik yağıyor!
İşte parti ve ittifakların oy oranları...