TEOG yerine yeni sistemin ayrıntıları

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Eğitim sistemi sınavdan ibaret değil. Amaç kaliteli ve fırsat eşitliği" diye konuştu.

TEOG yerine yeni sistemin ayrıntıları
TEOG yerine yeni sistemin ayrıntıları
GİRİŞ 01.10.2017 10:25 GÜNCELLEME 01.10.2017 10:28
Bu Habere 51 Yorum Yapılmış

Milli eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, katıldığı televizyon programında TEOG'un yerine getirilecek sisteme ilişkin açıklama yaptı.

"Eğitim sistemi sınavdan ibaret değil. Amaç kaliteli ve fırsat eşitliği" diyen Bakan Yılmaz'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

8. sınıfta girilecek bir sınav için çocuklar 6. sınıftan itibaren hazırlanıyor. Hayatlarının gelişme döneminde, fiziksel, sosyolojik olarak biz öğrencileri adeta bir yarış atına çevirdik dediğimizde biz doğruyu tespit etmiş oluyor muyuz? Hem çocukları strese sokuyorsunuz, bu lisede de böyle. Biz hayata hazır, kendisi ile mutlu olan gençler istemiyor muyduk? Sınav bölmünü nasıl daha az stresli hale getirebiliriz bütün kaygımız bundan. Eğitim sistemi sınavdan ibaret değil. Amaç kaliteli eğitim ve fırsat eşitliği. Bazı okullar notları şişiriyor eleştirileri vardı. 

MEB'İN YENİ SİSTEM ÇALIŞMALARI

Başarılı olan her noktaya girecek. 11 bin 57 okulumuz var. Biz arkadaşlarla bir çalışma yaptık. Üzerinde çalışılan sistemlerden biri her lisenin kendi sınavını yapması.  Okuldaki öğretmenlerle hazırlanan sınav soruları ile sınav yapılacak. Çok fazla soru çok fazla hata olabilir. Bir de her okul kendi sınavını yaptı, diyelim ki çocuk Van'da bir sınavı kazandı, 2-3 yıl sonra İzmir'e göç ettiğinde o çocuğu okul almayacak mı? O zaman ne yapalım? Öğretmenin değerini artıralım, okulun değerini artıralım. Okuldaki her dersten 3 sınav yapılıyor. Bu sınavların objektifliğini sağlamak lazım. Biz aslında yeni müfredata uygun bir soru bankası çalışmalarına da başlamıştık. Soru bankası test değildir. Kişiler adeta hem kursa yönlendiriliyor hem de hiç düşünmüyor çocuklarımız. Çocuğun yaptığı iyi bir şeyi takdir ederseniz çocuk o yoldan ilerler.

"ÖLÇME DEĞERLENDİRME OLMAYAN BİR SİSTEM OLMAZ"

Ölçme değerlendirme olmayan bir eğitim sistemi olmaz. Bizim öğretmenden istediğimiz her ders için kazanımları evlatlarımıza aktar diyoruz.  Sınavlar okullarda yapılacak. Ortaokul mezuniyet ortalamasına göre öğrenciler liselere yerleştirilebilir. 

ETİKETLER
ismet yılmaz
YAZDIR
YORUMLAR 51
 • turk 11 ay önce Şikayet Et
  Herhalukarda bir sinav olacak her senenin sonunda bir sinav olsun ortaokul bittiginde okul ortalamasiyla bu sinavlarin ortalamasi baz alinsin cocuk girecegi tek sinav stresinden de kurtulmus olsun
  Cevapla
 • memo. 11 ay önce Şikayet Et
  20 yıldır boşuna havanda su dövdük,haydi şimdi herkes eskisi gibi mahallesindeki liseye.
  Cevapla
 • gökhan 11 ay önce Şikayet Et
  Eğitimde her yeniliği olumlu buluyorum. Modüller güncellenmeli her sene. Hergün daha iyiye gidiyor 20 yıl sonra Türkiye süper güç olursa hiç şaşırmam. Her öğrenciye kod yazma eiçğitimi verilmeli
  Cevapla
 • SUTCU 11 ay önce Şikayet Et
  biri 5 de kızım öbürü 4 oğlum var hocalari birer ikişer test kağıdi veriyor hadi babaniz odevinizi yapsin diyor testleri mecburen ben yapiyorum arastirdim yanliz değilim coğu veli benim gibi cocuklar balik hafiza .okullarda değisiklik yapilsin iki tam gun matematik iki tamgun turkce vs cocuklar konulari iyice okulda ogrensinler biktik ders calismaktan ise gidecegiz aksamlari bire ikiye kadar ders calusiyoruz.
  Cevapla
 • Adil, liyakat 11 ay önce Şikayet Et
  Açık uçlu sınav olursa ne olur. Torpil olur, kim ister bunu parası olan, siyasette olan, torpil yaptırabilecek konumda olan , çocuğu zeki üst düzey başarılı olmayan herkes. Peki ülkemizi müreffeh ve 2071 hedeflerine kimler taşıyacak ? Ancak zeki, bilgili, becerikli vatan evlatları. Bu özelliklerdeki çocukları ülkenin geleceği için heba etmeyin. Onları bulun ve harcatmayın. Lütfen. Ayrıca her alanda torpili törpileyin. Lütfen. Torpil yapanlara sesleniyorum. Hak olmayan işlem yapanlar , hakkımı helal etmiyorum. Ahirette görüşürüz...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye harekete geçti!
Ve başlıyor! Türkiye'nin ayakları yerden kesilecek