Yeni Torba yasasının içerisinde ne var? Bu sene af çıkacak mı?

Binlerce vatandaşı yakından ilgilendiren "Yeni Torba Yasası" ile ilgili detaylar gelmeye devam ediyor. Peki 2017 yılı itibariyle yeni torba yasasında neler olacak? Özellikle asgari ücret maaş alanları ilgilendiren torba yasası ile ilgili tüm gelişmeler haberimizin detayında...

 • GİRİŞ23.10.2017 15:31
 • GÜNCELLEME23.10.2017 15:32
 Yeni Torba yasasının içerisinde ne var? Bu sene af çıkacak mı?

Son dakika Yeni Torba Yasası gelişmeleri gelmeye devam ederken binlerce vatandaşı ilgilendiren detaylarda ortaya çıkmaya başladı. 2017 yılı itibariyle hazırlanan "Yeni Torba Yasası" kapsamında özellikle asgari ücret maaş alanlar ve işsizlik maaşı alanlar için düzenleme geliyor. Peki yeni torba yasasında neler olacak? Yasa ne zaman çıkacak? Aflar yeni torba yası ile birlikte gelecek mi? İşte tüm detaylar...

Çıkacak yeni torba yasasında hüküm giymiş mahkumlar için Af söz konusu olmayacak. Resmi bir açıklama yapılmaması ile birlikte 2017 yılı itibariyle borç ve hüküm Afları çıkması beklenmiyor.

İŞTE YENİ TORBA YASA İLE NELER DEĞİŞECEK

(-) Asgari ücretin 1404 liranın altına düşmemesi için çalışanlara ilave geçim indirimi sağlanacak.
(-) Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanların alacakları yetki belgesi için yapacakları harcamalar 2020 yılına kadar İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak.
(-) Taşeron işçilerin maaşlarını Maliye Bakanlığı belirleyecek.
(-) Ay sonları ödenen işsizlik maaşı her ayın 5’inde ödenecek.
(-) Terörle mücadelede yaralanan vazife malulleri ile 15 Temmuz Darbe Kalkışmasının bastırılması sırasında yaralananlar memur olabilecek.
(-) Terörle Mücadele Kanununa göre istihdam hakkı bulunanlarda yaş sınırı kalkıyor.

2017-torba-yasa-meclis

ASGARİ ÜCRET ALANLARIN MAAŞI DÜŞMEYECEK

Asgari ücretli çalışan açısından bakacak olursak; bu düşüş nedeniyle aylık 1404 lira maaş alan çalışanların eline, Ekim ayında 1374 lira, Kasım-Aralık aylarında da 1328 lira geçecekti. Torba yasa ile Ekim-Kasım-Aralık aylarında ücretleri 1404 liranın altına düşecek olan tüm çalışanların net ücretleri, 1404 liraya tamamlanacak şekilde ilave geçim indirimi sağlanacak. Böylece, asgari ücretli çalışan, senenin son üç ayında da 1404 lira almaya devam edecek.

 Bu da şu anlama geliyor ki, devlet, sene sonuna kadar asgari ücretliye 76 lira destek sağlayacak.

İŞSİZLİK MAAŞININ TARİHİ DEĞİŞİYOR

Torba yasa ile getirilen bir başka önemli düzenleme de işsizlik maaşı ile ilgili. Mevcut durumda işsizlik ödeneği her ayın sonunda yapılıyor. Torba yasa ile bu durum değişecek ve işe giriş, emeklilik gibi durumların tespit edilerek, fazladan yapılan ödemelerin önüne geçmek için işsiz maaşları her ayın beşinde ödenecek. Halen işsizlik ödeneği alanlar da torba yasanın çıkması sonrası maaşlarını ayın 5'inde alacak.

1 DAKİKADA 7 GÜNDEM

Yorumlar25

 • osman kaya 17 saat önce Şikayet Et
  adalet bakanı sayfasına yazsın herkez burası normal site
  Cevapla
 • Zeyne 2 gün önce Şikayet Et
  Ya yeter ne olursunuz vicdan merhamet kalmadimi bu insanlardaa yete su ceza indirimi ciksin yoruldum YORULDUKK BİTİKK TÜKENDİK
  Cevapla Toplam 5 beğeni
 • ahmet taş 3 gün önce Şikayet Et
  ceza indirimi değil genel af istiyoruz 5000 hakim savcı ihraç edilmiş durumda bunlar ne kadar adaletli davrandı acaba . genel af çıkmalıdır ülkede suçsuz yere yatan bir çok insan olduğunu ülkenin başındaki cumhurbaşkanımız dahi söylüyorsa genel af çıkmalıdır.
  Cevapla Toplam 4 beğeni
 • mesut kalkan 3 gün önce Şikayet Et
  mahkumların aileleri perişan durumda lütfen duyarlı olun ve bu işe bi çare bulun en azıdan cezalarda indirim yapılsın
  Cevapla Toplam 5 beğeni
 • mehmet 3 gün önce Şikayet Et
  fetöcü savcıların hakimlerin ismi geçen dosyalarda adalet ne kadar dağıtıldı ? abi imam abla vs. talimatı ile iş yapmadıkları nereden belli ? genel af çıkarılmalıdır .
  Cevapla Toplam 4 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun