ABD'den Kerkük iddiası! Süleymani bunun peşinde!

ABD eski Bağdat Büyükelçisi Zalmay Halilzad, İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin Kerkük'e saldırmak için Haşdi Şabi'yi teşvik ettiğini söyledi.

 • GİRİŞ12.10.2017 10:01
 • GÜNCELLEME12.10.2017 10:01
ABD'den Kerkük iddiası! Süleymani bunun peşinde!

Barzani'ye yakınlığıyla bilinen Rudaw'ın haberine göre, ABD eski Bağdat Büyükelçisi Zalmay Halilzad, İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin Kerkük'e saldırmak için Haşdi Şabi'yi teşvik ettiğini söylerken, bu bölgede çatışma olasılığının yüksek olduğunu aktardı. Öte yandan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi merkezi hükümetle sınır kapıları ve bankalar konusunda yaşanan konuları müzakere etmek istediğini açıkladı.

Zalmay Halilzad, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, İran'a sert eleştiride bulundu. Kasım Süleymani'nin Irak'ta olduğunu dile getiren Halilzad, İranlı komutanın Kerkük'e saldırmak için Haşdi Şabi'yi teşvik ettiğini belirtti.

"ÇATIŞMA İHTİMALİ GİDEREK ARTIYOR"

ABD'li diplomat, “Irak ve Kürdistan güçleri arasında çatışma olasılığı gittikçe artıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Washington'ın bu duruma karşı sessiz kalmaması gerektiğini kaydeden Zalmay Halilzad, çatışmanın çıkmaması için Amerika'nın doğrudan rol oynaması gerektiğini vurguladı.

Yorumlar12

 • Osman 5 ay önce Şikayet Et
  IKB ye yapilan ekonomik baskilar yeterli olacaktir, sicak catismaya gitmek isteye tarafa Türkiye dur demeli.
  Cevapla Toplam 6 beğeni
 • Taci 5 ay önce Şikayet Et
  Ulan, bizi birbirimize vurdurmak istiyorsunuz Jonniler, biz sizi muhatap almiyoruz !
  Cevapla Toplam 13 beğeni
 • misafir 5 ay önce Şikayet Et
  Kerkükte haşti şabi kuvetleri türkmen kuvetleri lideri türkmen komutan kerkük için türkiyeden yardım istedi kerkük için bir çatışma çıkacaksa burayı Türkmenler savunacak adı ne altında olursa olsun.
  Cevapla Toplam 9 beğeni
 • Oktay 5 ay önce Şikayet Et
  Yılan .
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • tersinim gerçeği 5 ay önce Şikayet Et
  İran - Türkiye hiç olmadıkları kadar birbirlerin yakınlar. Bu birilerini rahatsız ediyor. Arayı bozmak gerekiyor. Bu haber SANKİ provokasyon kokuyor..
  Cevapla Toplam 24 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat