ABD büyükelçilikleri casus yuvası mı?

ABD’nin Türkiye’deki FETÖ casusları enseleniyor. FETÖ’cü casusların adresi ise ABD elçilikleri.

ABD büyükelçilikleri casus yuvası mı?
ABD büyükelçilikleri casus yuvası mı?
GİRİŞ 13.10.2017 10:11 GÜNCELLEME 13.10.2017 13:52
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Haber7.com/ Taha Dağlı

Washington inkar etse de dünya genelinde ABD elçilikleri bir anlamda CIA üssü gibi kullanılıyor. İşte örnekleri.

2014 BERLİN ELÇİLİÇİĞİNDE ABD İÇİN ÇALIŞAN ALMAN CASUS ÇIKTI

ABD’nin Almanya Başbakanı Merkel’i dinlediği ortaya çıktıktan sonra CIA devreye girdi. Amaçları Merkel’i dinlediklerine dair oluşturulan Almanya Meclis komisyonunda olup biteni öğrenmekti. Alman Bunun için Alman istihbaratından bir ajanla irtibata geçildi. Alman ajanı ABD için casusluk yapmaya başladı. Dinleme skandalını soruşturan komisyondan bilgi sızdırdı, casus 218 dokümanı ABD’nin Berlin büyükelçiliğine sattı, Amerikalılar bu iş için Alman casusuna 25 bin Euro ödedi. Temmuz 2014’te Alman istihbaratı, ABD’ye casusluk yapan ajandan şüphelenip, evine baskın gerçekleştirdi. ABD hesabına çalışan Alman istihbaratçı Alman polisi tarafından yakalanıp, tutuklandı. Almanların muhatabı Berlin’deki ABD büyükelçiliğiydi, büyükelçi John B. Emerson Almanya Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı ve iki ülke arasındaki dinleme skandalına ABD büyükelçiliği merkezinde yürütülen casusluk skandalı eklenmiş oldu.

AVRUPA’DAKİ ABD ELÇİLİK BİNALARI DİNLEME MERKEZİ OLARAK KULLANILDI

Dinleme skandalında ortaya çıkan ilginç bir detay vardı. Önce Fransızlar uyandı. ABD’nin Paris büyükelçilik binasının çatı katında sonradan eklenen bir yapı fark edildi. Burası dinleme istasyonuydu.

Elektromanyetik dalgaların geçişine imkan tanıyan özel materyallerden yapılmış ve boyayla üzerine pencere resmi çizilip kamufle edilen bir oda tespit edildi. CIA ve NSA elemanlarının Fransa’daki dinleme operasyonlarını Paris büyükelçilik binasının çatı katındaki bu üsten yürüttüğü ortaya çıktı.

AYNI YÖNTEM ABD’NİN DİĞER BÜYÜKELÇİLİKLERİNDE DE UYGULANDI

ABD büyükelçiliklerinin casus üssü olarak kullanılması sadece Fransa’ya özel bir durum değil. Almanya dinlenirken Berlin’deki ABD büyükelçiliği, İspanyollar dinlenirken Madrid’deki ABD büyükelçiliği, Hırvatlar dinlenirken Zagreb büyükelçilikleri dinleme üssü olarak kullanılmıştı. Avusturya, Nijerya, Küba, İsviçre, Venezuela, Meksika, Bulgaristan, Bosna, İsveç, Polonya ve hatta İsrail’deki ABD büyükelçiliklerinin de CIA ve NSA’in dinleme operasyonlarında üs olarak kullanıldığı öğrenilmişti.

OSLO’DAKİ ABD BÜYÜKELÇİLİĞİNDE ORTAYA ÇIKAN CASUSLUK SKANDALI

2010 yılında Norveç’te ABD kaynaklı bir casusluk skandalı ortaya çıktı. Adres Oslo’daki ABD büyükelçiliğiydi. ABD’nin Oslo büyükelçiliğinde yuvalanan CIA ajanları, 2000 yılından itibaren 20 kadar Norveçli eski asker ve polisi casus olarak kullanmaya başlamıştı. Emekli asker ve polisler, Norveç’te 10 yıl boyunca ABD büyükelçiliğine bilgi sattı. Oslo büyükelçiliğindeki Norveçli casuslarla ABD’li ajanlar, 10 yıllık süreçte on binlerce Norveçlinin fişlendiği özel bir sistem oluşturdu. Skandal Kasım 2010’da ortaya çıktığında ABD büyükelçiliğinin casusluk faaliyetindeki rolü de deşifre oldu.

DANİMARKA VE İSVEÇ’TEKİ ABD BÜYÜKELÇİLİKLERİNDEKİ CASUSLUK SKANDALI

ABD, 2000 yılında Norveç’te fişleme için başlattığı operasyonun benzerini Danimarka ve İsveç’te de yürüttü. Casusluk üssü olarak ABD’nin Kopenhag ve Stockholm büyükelçilikleri kullanıldı. Binlerce Danimarkalı ve İsveçli, Danimarka ve İsveç vatandaşı olan ama ABD adına çalışan casusların getirdiği bilgilerle fişlendi.

FETÖ CASUSU ABD ELÇİLİĞİNDE SAKLANIYOR

Yıllarca Almanya, Fransa, Avusturya, İsveç, Norveç, Danimarka ve daha bir çok ülkedeki büyükelçiliklerini casusluk üssü olarak kullanan ABD’nin Türkiye’deki elçilikleri şu an FETÖ casuslarına ev sahipliği yapıyor. Bundan önce de bir çok işbirlikçi casus ABD adına ABD’nin Türkiye’deki büyükelçilik ve konsolosluk binalarında gizlenmişti. Mesela 1982’de yıllarca ABD hesabına çalıştıktan sonra yakalanan emekli NATO askeri Turan Çağlar gibi.

KAYNAK: HABER7
ETİKETLER
terör örgütü
YAZDIR
YORUMLAR 22
 • ANALİZ 11 ay önce Şikayet Et
  Abd ajanlarını anında ortadan kaldıramazsak, BÜYÜK ÜLKE olamayız.
  Cevapla
 • Anadolu 11 ay önce Şikayet Et
  bu şahıs hala gitmedi mi
  Cevapla
 • Kavganin Sebebi 11 ay önce Şikayet Et
  Irak, Suriye, İran, Libya bu 4 ülkenin dördü de gizli nükleer silah programı geliştiriyorlardı. Irak tesisi vuruldu önce ABD müttefiki saddama suç uydurup devirdi. Suriyeye CIA ajanları gönderdiler İsrail el-kibar nükleer santralini 2007 de vurduktan sonra. Kaddafi pakistantan aldığı nükleer materyali teslim etti ama gene de canını kurtaramadı. İran gizliden atom bombası yaptı zaten veya yapmak üzere onu durdurmak dertleri şimdi de Netenyahunun hergün ısrarı ile. Türkiye ise İrana yapılan baskıları halk bankası ve gaz alımıyla boşa çıkardı. Kinlerinin nedeni bu. İran nükleer ve suçlusu Türkiye onlara göre.
  Cevapla
 • narcosu izleyin 11 ay önce Şikayet Et
  Narcos dizisini izlerseniz orada nasıl CIA ABD ordusu ve DEA ın koskoca ülkeyi elçilikteki 3-4 adamla istediği gibi parmağında oynattığını, Ülke kan gölüne döndükçe heyecan ve keyif yaptıklarını görürsünüz. 3-4 kişi etkili istihbaratla binlerce kişilik körlerin olduğu bir şehirdeki gören 3-4 kişi gibi istediği gibi at koşturup hesap da vermezler. Çin rusya bunlara nefes aldırmadıkları için huzurlu ve müreffeh oldular. Elbette ajanlar en ufacık ABD ve İsrail çıkarı için bile tüm ülkeyi yoketmekten falan dahi çekinmezler üstelik. KGB ve çindeki ABD li casus süikastlarını yapacak cesaretiniz yoksa en baştan ABD ye diklenmeyecektiniz. Kavga başladı çoktan.
  Cevapla
 • selami 11 ay önce Şikayet Et
  rusya abd de elçilikleri casus yuvası olarak kullanıyordu sonra abd de bu işe soyundu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Binlerce kişiyi ilgilendiriyor! Emekliliğe etkisi var
HSK Yetki Kararnamesi yayınlandı!