Cumhuriyet altınında akıl almaz 'pirinç' hilesi!

Cumhuriyet altınının piyasa fiyatı 1000 TL’yi bulunca dolandırıcılar da sahtekârlık için akla ziyan bir yol buldu.

Cumhuriyet altınında akıl almaz 'pirinç' hilesi!
Cumhuriyet altınında akıl almaz 'pirinç' hilesi!
GİRİŞ 23.10.2017 06:13 GÜNCELLEME 23.10.2017 06:13
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Her türlü altının sahtesini üretmeyi başaran dolandırıcılar, özellikle fiyatı 1000 lirayı bulan Cumhuriyet altınına yönelik akla gelmeyecek yollar deniyor. Sahtekârlar iki yöntemle sahte altın üretiyor. İlki ‘kalıp çıkartma.’ Cumhuriyet altınının bire bir kalıbını üreten kalpazanlar, kaplamada biraz altın kullanıp içini ise çeşitli madenlerle dolduruyor.

İkinci yöntem olan ‘oyma’da ise dolandırıcılar gerçek Cumhuriyet altınının içini oyup, altın rengine yakın olan pirinç madeni ya da gümüşle dolduruyor. Her iki yöntemde de 7.2 gram gelen Cumhuriyet altınının, yaklaşık 6 gramı çeşitli madenlerle dolarken sadece 1 gramlık kısmı gerçek altın kalıyor. Sahte altını anlamanın 2 yolu var. Ya altını keseceksiniz ya da mihenk taşına sürteceksiniz. Gazete Habertürk'ten Hasan Örnekoğlu, Anadolu’da son dönemde yaygın olarak yapılan sahteciliği çeşitli illerde kuyumcu odası yetkililerine sordu.

‘FARKLI BİR TINI VARDI’

Piyasadaki Cumhuriyet altınlarının % 2-3’ünün sahte olabileceğini belirten Kocaeli Kuyumcular Başkanı Nuri Koç, temmuz ayında yaşadıkları olayı şöyle anlattı: “Altından şüphelendim. Cama atıp sesi dinledim. Normal gibi gözüküyordu ama beni rahatsız eder bir tını vardı. Mihenk taşına sürdük. Kaplaması çok iyi yapılmıştı, keserek emin olduk. İçi garip bir maddeyle doluydu. Şu an piyasaya binlerce sahte altın sürülmeye çalışılıyor.”

Konya Kuyumcular Odası Başkanı İsmail Karagöz bu işi yapanların çete olduğu görüşünde. Yakalanan kişilerin “Düğünde takıldı, arkadaşımdan aldım” gibi bahanelere sığındığını kaydeden Karagöz “10-20 tane satıyorlar. Gramı ayarlamak için pirinç veya gümüş kullanıyorlar. Çok iyi kaplama varsa mihenk taşında da anlaşılmaz. En iyi yol kesmek” dedi.

Antalya Kuyumcular Odası Başkanı Ferda Erdem, sahtecilikte özellikle son birkaç aydaki artışa dikkat çekti. Erdem “Vatandaşın anlaması imkânsız. Anadolu’yu gezerek satmaya çalışıyorlar. Altını muhakkak belgesiyle beraber alın” dedi.

‘BİLEZİKTE BİLE VAR’

İstanbul Kuyumcular Odası Başkan Yardımcısı Mustafa Tiryaki ise Türkiye genelinde ‘whatsApp’ gruplarının olduğunu ve tüm kuyumcuları haberdar ettiklerini söyledi. Sahte Cumhuriyet altınının yanı sıra bilezik ve zincirlerin bile içlerinin doldurulduğunu anlatan Tiryaki şunları söyledi: “Şikâyetler arttı. 10-15 gün önce Çukurova bölgesinde, aynı yöntemle imal edilen 15 kilo İngiliz altını ele geçirildi. Bölgede son 2 yılda toplam 70 kilo sahte altın yakalandı. Piyasaya sürülmeye çalışılan binlerce altın var.”

YAZDIR
YORUMLAR 19
 • arif 11 ay önce Şikayet Et
  Kuyumcu bunu yutmaz. Ancak vatandaş aldanır. Eğer altını tanıdık kuyumcudan alırsan bir sorun olmaz. Altının özgül ağırlığı pirincin iki katı. Sahte altın gerçeğinden hafiftir. Altının özgül ağırlığı 24 ayar için cm3ü 17 gram princin 8.5 gram. Cumhuriyet altınının ise 15.5 gramdır.
  Cevapla
 • orhan 11 ay önce Şikayet Et
  bu meslek zortladı artık altının ayarını bulamazlar çakmasınıda anlayamazlar
  Cevapla
 • mahmut 11 ay önce Şikayet Et
  altinda hic bi denetim yok cogunda ayar sikintisi var bilezik olsun trabzon olsun set yuzuk vs dusuk ayar cok piyasada
  Cevapla
 • salim keklikoglu 11 ay önce Şikayet Et
  gercekmi diyorsun yemin et
  Cevapla
 • Mustafa Yılmaz 11 ay önce Şikayet Et
  Ortasını kesip doldurdukları veya kaplama ysptıkları durımda mihenk taşına sürmek yanıltabilir.. Kesmek ise başka bir sorun.
  Cevapla
 • ali 11 ay önce Şikayet Et
  iyede kardeşim vatandaş hangi birine dikkat edecek devletin görevi bunlara engel olmak değilmidir ne yapar maaş alan devlet görevlileri
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünya devlerinden Suudi Arabistan kararı
'Uçan Baluk'un kanatları takıldı