SGK erken emeklilik müjdesi: Bu durumlarda emeklilik öne çekilebilecek!

Çalışanların çoğu bir iş yerine girdiğinde aylarca sigortası yapılmıyor. Bu nedenle yasa, primi eksik yatana ya da sigortası yatırılmayana 'hizmet tespit davası' açabilme hakkı tanıyor. Bu sayede binlerce kişi emekliliğini öne çekebilme imkanı elde edebilecek.

 • GİRİŞ16.01.2018 09:20
 • GÜNCELLEME16.01.2018 09:21
SGK erken emeklilik müjdesi: Bu durumlarda emeklilik öne çekilebilecek!

Türkiye İstatistik Kurumu'nun ( TÜİK) son açıkladığı verilere göre çalışanların yüzde 35.2'si kayıtdışı. Yani 10 milyon kişi sigortasız olarak çalışıyor. Sigortasız çalışılan sürede, işveren  SGK'ya işe giriş bildirgesi vermiyor. Dolayısıyla prim yatmıyor veya eksik yatıyor. Asgari ücret üzerinden yatan primler de var. Bu nedenle yasa, primi eksik yatana ya da yatırılmayana 'hizmet tespit davası' açabilme hakkı tanıyor. Bu sayede binlerce kişi emekliliğini öne çekebilme imkanı elde edebilecek.

DAVA İÇİN SÜREYE DİKKAT!

Yasa, primi eksik yatana ya da yatırılmayana 'hizmet tespit davası' açma hakkı tanıyor. Bu yolla binlerce kişi emekliliğini öne çekti.  Yargıtay da  SGK'yı değil işçiyi haklı buluyor. Çalışan sigortasız çalışarak geçirdiği sürenin son yılından başlayarak 5 yıl içerisinde hizmet tespit davası açmalı. Çalışan ölmüşse, hak sahipleri de dava açabiliyor.

sigorta primi ile ilgili görsel sonucu

ŞAHİT VE BELGE YETER...

Elinizde sağlam belgeler, şahitler varsa 'iş mahkemesine' mutlaka tespit davası açın. Hizmet tespit davası açmak için delil olarak kullanılabilecek kalemler şunlar:  SGK işyeri dosyası, sigortalının işyeri sicil dosyası, işverenin mesleki kuruluş kaydı, esnaf sicil kaydı, ticaret odası kayıtları, vergi mükellefiyet kayıtları, ücret bordroları, tanık, bilirkişi.

İlgili resim

MUTLAKA SORGULATIN!

Hizmet tespit davasını kazandığınız halde  SGK, 'hizmet tespit davası ile kazandığınız günlerin primleri ödenmedi' diye emeklilik talebinizi reddederse, en yakın İş Mahkemesi'nde emeklilik talebiniz için dava açın. Davayı kazanınca birikmiş aylıklarınızı da alırsınız. Eksik prim yatıp yatmadığını  SGK'ya giderek ya da 'turkiye.gov.tr (e-devlet)' sitesine girerek kontrol edebilirsiniz.

İlgili resim

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar74

 • ÖMÜR 14 saat önce Şikayet Et
  Prim gününü dert etmiyoruz .Prim günü dolsa yine vatandaş 65 yaşını bekleyecek,oda ömrü yeterse tabi.diyelim ki ömrü yetti.bu sefer ağzında diş yok ki maaşını çatır çatır yesin :=)))))komik ama bunlar gerçek.
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • NE ZAMAN 1 gün önce Şikayet Et
  Sayın yetkililer STAJ MAĞDURLARINA NE ZAMAN MÜJDELİ HABER GELECEK??
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • Eyt mağdurları 2 gün önce Şikayet Et
  Tüm mağdurlar için 2018 umut yılı olsun.
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • m etin caliskan 4 gün önce Şikayet Et
  emeklilik
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • selda 1 hafta önce Şikayet Et
  eşim bi iş yerinde 20 yıl çalıştı ama sigortası bugün yarın yapıcaz deyip oyaladılar iş yeri 2010 da kapandı eşim noterde onayladı hala bekliyoruz sigorta davasını bi sonuç çıkarmı
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • Hasan 1 hafta önce Şikayet Et
  20 yıl SSK sız çalıtık denek için akıldan mahrum olmak gerek 3 ay 6 ay 1 sene falan ssksuz çaluştım demek saçma da. 20 yıl çalıştım demek tamamen kendi kendine ihanet. Aslında böyle çalıştım diyenede devlet ceza yazacak.
  Toplam 3 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat