Kıdem Tazminatı gelişmeleri! Tam ödeme alabilmek için bunu yapın...

Birçok çalışan kişi kıdem tazminatı konusuna ilişkin eksik veya yanlış bilgilere sahip. Örneğin, çalışanlar kıdem tazminatının brüt ücretten ibaret olduğunu sanıyor. Hatta işten çıkarılınca hak ettiği tazminatı da buna göre hesaplıyor. Fakat işçi sadece bu ücreti kabul ederse eksik ödeme almış olacak. Aman dikkat!

Kıdem Tazminatı gelişmeleri! Tam ödeme alabilmek için bunu yapın...
Kıdem Tazminatı gelişmeleri! Tam ödeme alabilmek için bunu yapın...
GİRİŞ 25.06.2018 09:31 GÜNCELLEME 25.06.2018 09:31

Birçok çalışan kişi kıdem tazminatının brüt ücretten ibaret olduğunu sanıyor. Fakat ne yazık ki durum sandıkları şekilde işlemiyor. Çalışanlar işten isteği dışında ayrıldığı vakit hak ettiği tazminatı da buna göre hesaplayıp, ödenen tutarı kabul ediyor. Peki, kıdem tazminatınızı nasıl artıracaksınız? Örneğin; asgari ücret alan işçi bir yıl sonra işten çıkarılırsa eline 1764 TL kıdem tazminatı geçer. Tazminattan sadece Damga Vergisi kesiliyor. İşçi sadece bu ücreti kabul ederse eksik ödeme almış olur.

BRÜTÜ MUTLAKA KONTROL EDİN!

 

 

Brüt maaşa nelerin dahil olduğu çok önemli. Kıdem tazminatına esas olarak alınan brüt maaş çalışanların bordrolarında belirtiliyor ve  Sosyal Güvenlik Kurumu'na ( SGK) bildiriliyor. Birçok işyeri hile yaparak gerçek maaş yerine bordrolara asgari ücret yazıyor ve  SGK'ya bunun üzerinden prim ödüyor. Bu yolla çalışanın daha az tazminat almasına neden oluyor.

kıdem

BELGELERİ MUTLAKA SAKLAYIN!

Maaşlar düşükten gösteriliyorsa, bordroda gerçek maaşınız yoksa aldığınız fazla parayı gösterir belgeleri mutlaka saklayın. Bu belgelerle arabulucuya başvurup tazminatınızı artırabilir ve gerçek maaşınız üzerinden alabilirsiniz. İşçinin ücreti ne kadar olursa olsun tazminatın yıllık tutarı 5002 lirayı aşamıyor.

kıdem

HANGİ ÖDEMELER TAZMİNATA DAHİL?

Yemek yardımı, kasa tazminatı, gıda yardımı, yakacak yardımı, Ramazan kolisi, eğitim yardımı, konut yardımı, giyecek yardımı, erzak yardımı, sosyal yardım niteliğindeki ayakkabı ya da bedeli, unvan tazminatı, aile yardımı, temettü, havlu ve sabun yardımı, taşıt yardımı, yıpranma tazminatı, nitelik zammı, sağlık yardımı, mali sorumluluk tazminatı, bayram harçlığı, sağlık sigortası, lojman tahsisi, aydınlatma, yakıt, su bedeli, teşvik primi, devamlı ödenen primler tazminat için hesaplanan brüt ücrete dahil edilir.

kıdem

YORUMLAR 39
 • İsmail 2 gün önce Şikayet Et
  Merhaba ben 8 aydr çalışıyorum çıkartılcam tazminat alabilirmiyim
  Cevapla
 • Ali 1 hafta önce Şikayet Et
  Patron zamlarımızı vermiyor,tazminatımızı istiyoruz onu da kabul etmiyor,sendikalar istemiyor diye rafa kaldırılıdı denildi,bize ne sendikalardan Kıdem Tazminatı Fonu nun bir an önce çıkmasını istiyoruz
  Cevapla
 • Ryuio 1 ay önce Şikayet Et
  Tazminat yasası çadırı durum nedir
  Cevapla
 • Reis33 1 ay önce Şikayet Et
  Tazminat yasası unutuldu galiba işveren galip geldi???...
  Cevapla
 • M.Kemal 1 ay önce Şikayet Et
  Subat 2005'ten beri araliksiz calisiyorum kidem tazminatimi nasil alabilirim? Saygilar...
  Cevapla
 • Engin 1 ay önce Şikayet Et
  4senedir çalışıyom kendi isteğimle çıksam alabilirmiyim taminat
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Seçilir seçilmez Kılıçdaroğlu'nu istifaya çağırdı
HDP'nin oyları doğuda düştü