İBB Başkanı açıkladı! Dev proje iptal

İstanbul'da Sefaköy-Başakşehir Havaray Sistemi iptal edildi. Bu sistemin yerine metro ve hafif raylı sistem hayata geçirilecek.

GİRİŞ 14.11.2017 13:22 GÜNCELLEME 14.11.2017 15:03
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Sefaköy-Başakşehir Havaray Sistemi'nin iptal edildiğini, yerine metro ve hafif raylı sistemin hayata geçirileceğini belirtti.

Küçükçekmece Belediyesi yanındaki Zemin Otoparkı ve Meydan Düzenleme Projesi'ni denetleyen ve yetkililerden bilgi alan Uysal, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Küçükçekmece için önemli kararlar aldıklarını dile getiren Uysal, eski Küçükçekmece Belediye Binası'nın bulunduğu yerden, yani Sefaköy'den Başakşehir Fatih Terim Stadyumu'na kadar sürecek 15 kilometrelik havaray sisteminin projesi ve ihalesinin yapıldığını hatırlattı.

 

 

Havaray insanlara çok cazip gelse de projelendirip ihalesi yapıldıktan sonra özellikle Sefaköy bölgesindeki esnaf ve vatandaşın çok ciddi rahatsızlığı olduğunu anlatan Uysal, şunları kaydetti:

"Havaray, dar bir alandan geçmek zorunda kalacağı için kamulaştırma olacağı, binaların önünden geçeceği için görüntü kirliliğine yol açabileceği şeklinde şikayetler aldık. İlçe belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi olarak, vatandaşlarımızın bu rahatsızlıklarını dikkate alarak, her ne kadar maliyet biraz artmış olsa bile artık havarayı iptal ediyoruz. Onun yerine metro ve hafif raylı sistemi hayata geçiriyoruz. O projeyi revize edip kısa zamanda buranın yeniden ihaleye çıkmasını sağlayacağız.

Metro ve hafif raylı sistemin özellikle Beşyol bölgesinde metro olarak geçmesi gerekir. Orada hem Büyükşehir adına ciddi bir kamulaştırma yükü hem de vatandaşımız adına onları rahatsız edici bir yapı vardı. Gerekirse daha sonraki yerlerde işi hızlı ve çabuk bitirme adına bazı yerlerde yol üstünde, bazı yerlerde ise yol altında yapılacak. Bunun örnekleri var. Daha önce Aksaray-Esenler ve Vezneciler-Sultançiftliği'nde olduğu gibi. İnşallah yeni bir planlama ile bunu yapacağız."

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 16
 • laedri 1 yıl önce Şikayet Et
  şu mevcut işleri bir an önce bitirin de havarayiniz kalsın..
  Cevapla
 • Ramo 1 yıl önce Şikayet Et
  Tebrikler sayın Başkan. Eski Edirne Asfaltı trafiği ; 4 koca ilçenin ( Bayram Paşa. Gazi Osman Paşa, Sultan Gazi, Arnavut köy) felç durumda iken prestij olsun diye hava ray sistemine para akıtılarak İBB nin kaynakları ve enerjisi harcanmamalı.
  Cevapla
 • kayserili 1 yıl önce Şikayet Et
  olmadı başkan havaray gerekli zaten yol yok.
  Cevapla
 • Adımız Soyadımız 1 yıl önce Şikayet Et
  Yerinde bir karar olmuş
  Cevapla
 • muallim 1 yıl önce Şikayet Et
  metrobüs rezaletine ne zaman son verilecek,burada artık raylı sistem şart,kaza riski olmayan doğayı koruyan ve daha az maliyetli raylı sisteme geçmekten sizi alıkoyan nedir?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Çinli mühendis tahta parçasıyla bamın ne yaptı
Gazze'de askeri geçit!