Vatikan’ın kararı İstanbul’u karıştırdı

Yaklaşık 50 yıldır Türkiye’de görev yapan Latin-Katolik kilisesinin rahibi Felice Suriano, Vatikan tarafından İsrail’de bir kiliseye tayin edildi

Vatikan’ın kararı İstanbul’u karıştırdı
Vatikan’ın kararı İstanbul’u karıştırdı
GİRİŞ 15.11.2017 08:46 GÜNCELLEME 15.11.2017 08:46
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

İtalyan rahip Felice Suriano yaklaşık 50 yıldır Türkiye’deki kiliselerde görev yapıyordu. Osmanlı zamanında ticaret ve çeşitli amaçlarla İngiltere, İtalya, Fransa gibi ülkelerden gelen ve “Levanten” olarak adlandırılan kişilere hizmet veren kilisenin Türkiye’deki en eski isimlerinden olan rahip Suriano, son olarak Harbiye’de Dame de  Sion Kilisesi’nin yanındaki Saint Esprit Kilisesi’nde (Saint Esprit Katedrali olarak da biliniyor) görev yapıyordu. 1846’da Papa tarafından yaptırılan ve yüksek mimari değeri haiz kilisenin cemaati, Vatikan’ın bu tayini durdurması için imza kampanyası başlattı. Bu kampanya Papa’yı veya Türkiye’den sorumlu kardinallerini ikna etmeye yeter mi bilinmez ama Milliyet.com.tr’nin yakınlarına ulaştığı ancak herhangi bir açıklama yapmak istemediği belirtilen Rahip Suriano yeni görev yeri İsrail’e gitmek için hazırlıklara başladı.

PAPA FRANCİSCUS AYİN YÖNETMİŞTİ

Papa Franciscus, 2104 Kasım ayındaki İstanbul ziyaretinde Sultanahmet Camii ve Ayasofya Müzesi ziyaretinin ardından  Harbiye'deki  Vatikan Temsilciliği gitmiş, buradan da Saint Esprit Kilisesi'ne geçerek akşam ayinini yönetmişti.

KAYNAK: MİLLİYET
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Ahmet 11 ay önce Şikayet Et
  2104 ne kardeşim yazdıklarınıza lütfen biraz dikkat.
  Cevapla
 • azeri 11 ay önce Şikayet Et
  ajandır. Turkiyeden 50 yılda topladığı bilgileri israile vermek için gönderilmiştir
  Cevapla
 • Atama Şube 11 ay önce Şikayet Et
  Emekli kadrosu yokmu. Bizde emekli bir vaiz var da.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Bodrum'da facia! Ölü ve yaralılar var
S.Arabistan konsolosluğunda dikkat çeken görüntü