4B kadro statüsü tam olarak nedir? Hangi işçileri kapsamaktadır?

Geçtiğimiz gün taşeron işçilerine kadro müjdesi veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 4C statüsünde çalışanların 4B kadrosuna alınacağını açıkladı. Peki taşerona 4B kadro statüsü nedir? 4A ile arasındaki fark ne? İşte 4B grubu kadrosu ile ilgili tüm bilgiler...

 • GİRİŞ18.12.2017 09:46
 • GÜNCELLEME18.12.2017 09:46
4B kadro statüsü tam olarak nedir? Hangi işçileri kapsamaktadır?

2018 yılı itibariyle binlerce taşeronlu kadroya alınacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, taşeron açıklamasında 4C statüsünde çalışanların 4B kadrosuna alınacağını söylemesi ardından 4B grubu merak konusu oldu. Peki 4 B grubuna kimler girebiliyor? 4A ile arasındaki fark ne?

Devlet memurları yasasına göre 4A, 4B, 4C ve 4D olmak üzere dört ayrı kategoride çalışan bulunuyor. 4A'lılar iş garantisi bulunan klasik devlet memurlarını kapsıyor.  Devlet memurları yasasına göre 4A, 4B, 4C ve 4D olmak üzere dört ayrı kategoride çalışan bulunuyor. 4A'lılar iş garantisi bulunan klasik devlet memurlarını kapsıyor.  

4 A GRUBU KADRO VE 4 B GRUBU KADRO NEDİR?

• (A) grubu kadrolar; mesleğe KPSS’nin ardından kurumların kendi özel mevzuatları gereğince gerekli puanı almış adaylar arasında yapılan özel yarışma sınavı (yazılı ve/veya sözlü) ile yardımcı (stajyer) olarak girilen ve yetiştirme döneminin ardından yapılan yeterlilik sınavında başarı gösterilmesi üzerine asıl unvana ataması yapılan kadrolardır. (Müfettiş yardımcılığı, uzman yardımcılığı, kaymakam adaylığı vb) 

(B) grubu kadrolar ise; kariyer meslek olarak anılan meslekler dışında kalan diğer kadrolar olarak tanımlanmıştır. (Örneğin, mühendis, hemşire, sağlık memuru, teknisyen, veznedar, koruma ve güvenlik görevlisi, ambar memuru, VHKİ vb.) Bu kadrolara ilk defa atanacak personelin KPSS'ye girerek ÖSYM tarafından ilan edilecek KPSS Tercih Kılavuzunda yer alan kamu kurum ve kuruluşlarına ait boş kadrolardan durumlarına uygun olanları tercih etmeleri halinde, puanları ve tercihleri çerçevesinde bilgisayar ortamında yerleştirme işlemleri yapılmaktadır.

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar17

 • Metin 4 gün önce Şikayet Et
  Ya sıkıntı neden 18 yıldır taşorandayım hakkım değilmi
  Cevapla
 • delidolu 1 hafta önce Şikayet Et
  Lütfen bakana sorar mısınız . Yeni alınan işçiler var belediyelerde bunlar da kadro mu alacaklar. ?
  Cevapla
 • garip 1 hafta önce Şikayet Et
  verin kadroyu yesinler yatsınlar.kim çalışacak bundan sonra.
  Cevapla Toplam 7 beğeni
 • Osman 1 hafta önce Şikayet Et
  O senin içindir kardesim
  Toplam 2 beğeni
 • Kubra 1 hafta önce Şikayet Et
  Herhalde onlardan biri de sen oluyorsun
 • saçma 1 hafta önce Şikayet Et
  Arkadaş, bir işsiz üniversiteli olarak taşeronda çalışan işçilere imreniyorum , üstelik beleş kadro alacaklar iyi be ......
  Cevapla Toplam 6 beğeni
 • ümit 6 gün önce Şikayet Et
  bedavamı vay bee
 • rabia 1 hafta önce Şikayet Et
  Hayatta eğitim başarısı olmamış insanlar her zaman iyi pozisyonlarda kadro almıştır....
  Cevapla Toplam 6 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun