60 bin tutuklu ve hükümlü tek tip kıyafet giyecek

KHK’da yer alan ‘tek tip kıyafet’ düzenlemesi, Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren yaklaşık 60 bin tutuklu ve hükümlüyü ilgilendiriyor. Bunların 50 bini FETÖ davalarından.

60 bin tutuklu ve hükümlü tek tip kıyafet giyecek
60 bin tutuklu ve hükümlü tek tip kıyafet giyecek
GİRİŞ 26.12.2017 06:16 GÜNCELLEME 26.12.2017 06:18
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

OHAL kapsamında yayımlanan son iki kanun hükmünde kararname (KHK) ile önemli değişikliklere imza atıldı. KHK’lardaki tartışma yaratan düzenlemelerden ‘Tek tik kıyafetuygulamasına göre, Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar nedeniyle tutuklu veya hükümlü bulunanlar, duruşmaya sevk nedeniyle cezaevi dışına çıkarılmaları durumunda, ceza infaz kurumu idaresince verilen giysileri giyecek. Gazete Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre darbeye teşebbüs suçlarından tutuklu ve hükümlü olanlar “badem kurusu”; diğer terör suçlarından tutuklu ve hükümlü olanlar “gri” renkte göğüs ve pantolon bölümü bitişik tulum giyecek.

 

ÇOCUKLAR UYGULAMANIN DIŞINDA
Kadın tutuklu ve hükümlülerin giyecekleri elbiselerin renkleri erkek tutuklu ve hükümlülerle aynı olmakla birlikte, durumlarına göre kadınların elbiseleri farklı şekilde olabilecek. Kadınların elbiselerinin ayrıntıları bir ay içinde yayımlanacak yönetmelikte düzenlenecek. Çocuklar ile hamileler, bu uygulamanın dışında tutuldu.

Tek tip kıyafeti giymeyi reddeden veya kıyafete kasten zarar verenlere, ziyaretçi kabulünden yoksun bırakma disiplin cezası verilmesi hükme bağlandı. Hücre hapsi de verilebilecek. Düzenlemeye ilişkin yönetmelik bir ay içinde çıkarılacak. Düzenlemenin 60 bin dolayında tutuklu ve hükümlüyü ilgilendirdiği öğrenildi. Bunların 50 bini FETÖ’den tutuklu ya da hükümlü. Söz konusu kıyafetler tekstil atölyesi bulunan cezaevlerinde mahkûmlarca üretilecek. Düzenlemeye yönelik tepkilere karşı cezaevlerinde güvenlik önlemlerinin artırıldığı öğrenildi.

YAZDIR
YORUMLAR 12
 • Gardian 1 yıl önce Şikayet Et
  Hepsine değil ama. Sadece cinayet işleyen, öldürmeye teşebbüs gibi suçlar olmalı. Bir de firar edenler. Bu konu, kimlere giydireleceği iyi analiz edilmeli
  Cevapla
 • bay x 1 yıl önce Şikayet Et
  oradanda idam inşallah
  Cevapla
 • sercan sevenk 1 yıl önce Şikayet Et
  dogru karar tek tip kıyafet bu karar yanlis diyen vatan hain
  Cevapla
 • hıdır kurt 1 yıl önce Şikayet Et
  pekı kardelşm adam yargılandı sucsuz oldugu anlaşıldı sen bu kıyafetı adama gıyıttın sonra ne olacak
  Cevapla
 • adalet değil bu 1 yıl önce Şikayet Et
  50 bin kişinin hepsi ffili suça karışmış mı ? gerçekten suçlular mı ? ben ve binlerce vatandaşımız gibi biliyoruzki bizim evlatlarımız hiç bir suça karışmamaış ve masumlar ama sizler kendi koltuğunun derdinde olanlar masum evlatlarımızı suçlamaktan geri kalmıyor. .. hak burda olmayacak ise ahirette elbet hesap soracağız. ozaman karşınızdaki bu klabalıktan korkacaksınız.
  Cevapla
 • vatan 1 yıl önce Şikayet Et
  bence geç kalmış bir karar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türk savaş gemileri 7 gemiyi durdurdu
Gıdada rant zinciri! 7 katı fiyat