Gülay Çokay (Aslıtürk) beraat etti

Eski Şişli Belediye Başkanı Gülay Çokay (Aslıtürk), belediyenin bazı işlemlerinde usulsüzlük yapıldığı ve zimmetine para geçirdiği iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti.

Gülay Çokay (Aslıtürk) beraat etti
Gülay Çokay (Aslıtürk) beraat etti
GİRİŞ 25.06.2007 14:35 GÜNCELLEME 25.06.2007 14:35
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi, yaklaşık 9 yıldır süren davayı karara bağladı. Söz konusu kararda, Gülay Çokay'ın 5 Haziran 2002 tarihli iddianamede yer alan "zimmet" suçunu işlemediğinin belirlendiğini ifade eden mahkeme heyeti, sanığın beraatını kararlaştırdı.


Eski Şişli Belediye Başkanı Gülay Çokay'ın (Aslıtürk), zimmetine para geçirdiği ve belediyenin bazı işlemlerinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla yargılandığı davada, Çokay'ın da aralarında bulunduğu 20 sanığın beraatına, 11 sanık yönünden davanın ortadan kaldırılmasına, ölen 3 kişi hakkındaki davanın düşürülmesine, 1 kişinin de dosyasının ayrılmasına karar verildi. İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, davanın sanıklarından katılan olmadı. Duruşmada sanıkları, avukatları temsil etti. Son savunmaları sorulan avukatlardan Gülay Çokay'ın avukatı Arif Sarıkaya, daha önce yaptığı yazılı ve sözlü savunmaları tekrar ettiğini ifade ederek, müvekkilinin beraatını istedi. Diğer sanıkların avukatları da ayrı ayrı söz alarak, müvekkilleri hakkındaki taleplerini bildirdi. Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Çokay'ın 5 Haziran 2002 tarihli iddianamede yer alan zimmet suçunu işlemediğinin belirlendiğini kaydederek, beraatını kararlaştırdı.


"Zimmet", "Zimmete iştirak" ve "irtikap' suçlarından yargılanan 19 sanığın da beraatına hükmeden mahkeme heyeti, Tanju Gürsu ile Gülay Çokay'ın da aralarında bulunduğu 12 sanığın "görevi kötüye kullanmak" suçunu oluşturan eylemlerine ilişkin de zaman aşımı süresinin dolması sebebiyle davanın ortadan kaldırılmasını kararlaştırdı.


Mahkeme heyeti, dava sürerken ölen Ebubekir Üçtepe, Mehmet Erdoğan Gülen ve Ahmet Ayan hakkındaki davaların da düşürülmesine karar verirken, gıyabi tutuklu olarak aranan Oğuz Öngen hakkındaki davanın da ayrılmasına hükmetti. Oy birliği ile verilen kararı okuyan Mahkeme Heyeti Başkanı Neylan Feke, "Dosyayı 3 defa bilirkişiye gönderdik. Sayıştay'dan bütün belgeleri getirttik. Bilirkişiler büyük bir mücadele sonucu belediyeden bazı belgeler aldı. Belediyeden belgeleri alamıyorduk. En sonunda belediye başkanının adına yazı göndererek, bazı belgeleri aldık. Topladığımız tüm evrakları değerlendirdiğimizde de zimmet suçunu oluşturan bir durum görmedik" diye konuştu. -


İDDİALAR...


 Dava dosyasında yer alan 1998 yılında hazırlanmış 3 ayrı iddianamede, Çokay ile belediyede görev alan kişiler hakkında çeşitli suçlamalara yer veriliyordu. İddianamelerden birinde, Şişli Belediyesi sınırları içindeki Milli Savunma Bakanlığı adına tahsisli hazine arazisinin, belediyeye devri konusunda görüşmeler yapıldığı belirtiliyordu. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyacı olan tesislerin yapılması karşılığında, arazinin Şişli Belediyesi'ne devredilmesi konusunda anlaşma sağlandığı kaydedilen iddianamede, belediyenin de bağlı kuruluşu ŞİPA A.Ş'ye yetki verdiği anlatılıyordu.


Arazi karşılığı yapılacak tesisler için 11 milyar lira harcanmasının karara bağlandığı, ancak ŞİPA A.Ş'nin yapılacak işleri, aralarında bir sözleşme olmadan, mali durumu iyi olmayan, hatta tasfiye halindeki Abaküs A.Ş'ye yaptırdığı belirtilen iddianamede, bu şirketin de 115 milyar lira harcama yaptığını bildirdiği kaydediliyordu. İddianamede, Abaküs A.Ş'nin 115 milyar lirayı ŞİPA aracılığıyla belediyeden tahsil ettiği, ibraz ettiği faturaların da bir kısmının sahte olduğu bildiriliyordu.


-FERİKÖY'DEKİ SAĞLIK OCAĞI-


Diğer bir iddianamede de, Feriköy'de açılan sağlık ocağına malzeme alımının, İhale Yasası'na aykırı olarak ŞİPA A.Ş'ye verildiği savunularak, bu şirketin de hayali şirketler vasıtasıyla parası ödenmiş görünen pek çok tıbbi malzemeyi teslim etmediği anlatılıyordu. İddianamede, fakir ailelere ve şehit ailelerine yardım amacıyla Göktuğ Turizm Yatırımcılık Şirketi'ne sermayesinin çok üzerinde harcamalar yaptırıldığı ifade edilerek, faturaların büyük meblağlarda düzenlendiği ve çek yoluyla yapılan ödemelerde sahte kimlik kullanıldığı anlatılıyordu.


Her iki iddianamede, Çokay ve bazı belediye görevlilerinin "ihtilasen zimmet" ve "zimmete iştirak" suçlarından cezalandırılması isteniyordu. Yine 1998'de hazırlanan ayrı bir iddianamede de, Şişli eski Belediye Başkanı Gülay Çokay ve 9 belediye encümen üyesinin, 1997 yılının Mayıs ayında Piyalepaşa Bulvarı'nda belediyeye ait 3 bin 100 metrekare arazinin gerçek değerinin çok altında bir fiyat olan 11 milyar liraya "ŞİPA"ya satmasına, ŞİPA'nın da aynı yeri 13 milyar liraya Mustafa Duran'a yasalara aykırı olarak satmasına izin verdikleri belirtiliyordu.


Söz konusu iddianamede, Gülay Aslıtürk ile 9 encümen üyesinin "Resmi kuruma ait malın satışına fesat karıştırmak suretiyle irtikap" suçundan cezalandırılması isteniyordu. Dava dosyasında yer alan 5 Haziran 2002 tarihli bir iddianamede ise Atılım İnşaat A.Ş.'nin ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak Güler'in görünmesine rağmen, gerçekte şirketin Şişli Belediyesi eski Başkan Yardımcısı Oğuz Öngen ile Hesap İşleri eski Müdürü olan eşi Nalan Öngen'e ait olduğu, şirketin belediyeden ihale işlerinin alınması için kurulduğu, Atılım İnşaat A.Ş. ile Kesin İnşaat Hafriyat Şirketi'nin hak edişlerinin de gerçeğe aykırı düzenlendiği anlatılıyordu.


Şirketlere 5-6 yıl öncesi rakamlarına göre 46 milyar 772 milyon lira ödendiği belirtilen iddianamede, bu ödemelerden sanıklar Gülay Çokay, Oğuz Öngen, Nalan Öngen, Altan Demirel, Faruk Akar, Ahmet Ayan, Yalçın Alpay ve Mehmet Erdoğan Güler'in sorumlu oldukları anlatılıyordu. İddianamede, tüm sanıkların "ihtilasen zimmet" suçundan 12'şer yıldan aşağı olmamak üzere ağır hapis cezasına çarptırılması isteniyordu. Halen yurt dışında bulunan Gülay Çokay hakkında İstanbul 2. ve 7. Ağır Ceza mahkemelerinde 2 ayrı dava bulunuyor.

YAZDIR
YORUMLAR 10
 • levent sinan 11 yıl önce Şikayet Et
  nasıloluyo. ya kadın bayabii dolndırdıydı zamanınıda kocasıyla hayret yaaaa
  Cevapla
 • salim gelen 11 yıl önce Şikayet Et
  ne oldu şimdi. suçlu kim ? ve bu hanım bişey yapmadıysa kı mahkeme kararı o yonde bu hanımın bu boşa gecen zamanını kim ödeyecek 9 sene bi kişi suçlanaak zan altında gezdirilmez bu hukukda ki zamanlara birilerinin acil çözüm bulması lazım
  Cevapla
 • dorucu davut 11 yıl önce Şikayet Et
  . bu hanimefendi yakinda gelir o zaman turkiyeye,hatta bazi yalakalarda cikar turkiye seninle gurur duyuyor sloganlari atarlar.
  Cevapla
 • Milli Irade 11 yıl önce Şikayet Et
  hukuksuzlugun daniskasi. Bu hukuk adamlarina sormak isterim: bu sizin zaman asimi dediginiz sey insanlari suc islemekten alami koyuyor yoksa tesvik mi ediyor? Lutfen kandinizi kandirmayin. Bulmus kendi asadamlariniz icin zaman asimi ama bu miklletin vicdaninda agir yaralar acmistir. Boyle hukuk olmaz olsun! Disarda tatil yap icerde sonra seni affetsinler. yaziklar olsun. Ayni zamanda kendini hukukcu sanan hocalar ve kanun hazirlayicilara!
  Cevapla
 • abdullah birisi 11 yıl önce Şikayet Et
  ne güzel işte. çağdaş türk kadını.ne güzel işte...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan'dan Taha Akgül'e: Artık 2 puan önde başlarsın...
Bakan'dan çifte müjde! Bayramdan önce ödenecek