İran'dan gösterilerle ilgili son dakika açıklaması

İran Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi, ülkesinde son günlerde gerçekleşen "rejim karşıtı" gösterilerin sona erdirildiğini iddia etti.

 • GİRİŞ03.01.2018 16:57
 • GÜNCELLEME03.01.2018 17:12
İran'dan gösterilerle ilgili son dakika açıklaması

İran devlet televizyonuna konuşan Caferi, "Bugün fitnenin sona erdiği gündür." ifadesini kullandı.

Ekonomik sebeplerle geçen hafta perşembe günü başlayan eylemlerin, cuma günü ve sonrasında rejim karşıtlığına dönüştüğünü vurgulayan Caferi, "Cuma günü ve sonrası gösteriler fitne merkezli olmaya başladı. Bunlara katılan devrim karşıtları ve münafıklar gözaltına alındı." dedi.

ABD, İSRAİL, SUUDİ ARABİSTAN

Caferi olaylardan ABD, İsrail ve Suudi Arabistan'ı sorumlu tuttu.

İran yönetiminin çağrısıyla, rejim yanlıları bugün Ahvaz, Abadan, Gorgan, İylam, Erak, Hurrem Abad, Kirmanşah, Buşehr gibi kentlerde "rejime destek" mitingi düzenlemişti.

İran'daki olaylar, 28 Aralık'ta Meşhed'de bir grup göstericinin, ülkedeki hayat pahalılığı, işsizlik, yolsuzluk gibi sorunları protesto etmesiyle başlamıştı. Kısa sürede rejim karşıtı gösterilere dönüşen protestolar, Tahran, Kirmanşah, Senendeç, Zencan, Şiraz, Kum, Şiraz, Ahvaz, Zahidan, Erak, Hurrem Abad gibi pek çok kente yayıldı.

Ülke genelindeki olaylarda şu ana kadar en az 24 kişinin hayatını kaybettiği, binden fazla göstericinin gözaltına alındığı bildirildi.

KAYNAKAA

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar35

 • Avrupa 2 hafta önce Şikayet Et
  Cumhurbaskanimiz Islam ülkelerini bir araya getirip beraber hareket edilirse ortadoguda ve Islam ülkelerinde at oynatamazlar bence. Denizdeki binlerce kücük baliklar bir arada hareket edince büyük baliklar birsey yapamiyor.
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • Almuslu 2 hafta önce Şikayet Et
  ABD nin ülkemize uyguladığı vizenin kaldırılması ile İran da meydana gelen protestoların aynı hafta içinde olması sadece tesadüf mü acaba
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • Hakkarili 2 hafta önce Şikayet Et
  Bazı yorumcuların gerici oldukları için yazılarıda safsata ve boş..Ben bu yazıda Iran rejimin gitmesi bölgeye faydası mı, yoksa zararı mı olur?Konusunu deyinmeyeceğim.Sadece Irannın kendi halkına yaptığı zulümden,stratejik planlarından ve"ŞİİZM DOKTRİNİ" uğruna halkını nasıl aç bıraktığından bahsedeceğim.
  Cevapla Toplam 9 beğeni
 • Hasan 2 hafta önce Şikayet Et
  Özgürlük demek başkalarından direktif almadan hareket etmek demektir islam şeriatını uygulamak bir yönetim biçimidir özgürlüğün kısıtlanması demek değildir. İran'da abd ingiliz israil üslerini ürünlerini bulamazsın. Kendi halinizi düşününüz önce
 • doğru söz 2 hafta önce Şikayet Et
  Hadi ordan.Anlaşılan emperyalist güçler istediğini elde edemeyince,beyağı bi zoruna gitmiş.
  Toplam 9 beğeni
 • mamelesiyapmamali 2 hafta önce Şikayet Et
  iyran olaylari bastirsin bastirmasina bizler istemek bir musluman ulkenin abd israile yem olmasini ama bundan sonrada iyran icindeki axinliklari razi etmeli onlara ikinci sinif vatandas
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • Hamza 2 hafta önce Şikayet Et
  Iran bitti
  Cevapla Toplam 5 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat