Taşeron kadroya geçerken (KPSS'ye) girecek sınav soruları?

Binlerce kişinin beklediği taşeron işçilerle ilgili sona gelindi. 12 Ocak'ta biten başvurular sonrası taşeron yazılı ve sözlü sınava girecek. Peki taşeronun sınavı nasıl olacak nerelerden sorulacak?

 • GİRİŞ10.01.2018 16:32
 • GÜNCELLEME10.01.2018 16:32
Taşeron kadroya geçerken (KPSS'ye) girecek sınav soruları?

Taşerona kadro için süreç başladı. 2 Ocak tarihinde başlayan taşerona kadro başvuruları 12 Ocak tarihinde sona erecek. Taşeron kadro için 3 Mart tarihinde sınava girecek. Peki taşeronun sınav soruları nasıl olacak kurumlar farklı sınav mı yapacak? 

Taşeron işçilerin kadroya geçiş için başvuruları 11 Ocak Perşembe günü sona erecek. İşçilerin toplu olarak sürekli işçi statüsüne geçirilmesi işlemleri en geç 2 Nisan'da tamamlanacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Eroğlu, taşeron işçilere yapılacak sınavın zor olmayacağını belirtmesine rağmen işçileri sınav heyecanı sardı. İşçiler, salı gününden itibaren kurumlarına başvurmaya başladı. Başvuruları devam eden taşeronla ilgili şu an en çok merak edilen, sınavın nasıl olacağı. Bakanlığın yayımladığı tebliğe göre, taşeron işçilerin sürekli işçi kadrosuna geçirilmesine ilişkin sınav yalnızca yazılı, sözlü veya uygulamalı olabileceği gibi, okuryazarlık durumuna göre yazılı-sözlü ya da sözlü-uygulamalı da yapılabilecek. Uygulanacak sınav yöntemi bakanlıklarda bakan, diğer idarelerde ilgili idarenin en üst yöneticisi tarafından belirlenecek. Sınava katılacakların görev yaptıkları alanlar dikkate alınarak farklı işlerde çalışanlara farklı yöntemde sınav uygulanabilecek.

TEBLİGAT YAPILMAYACAK

Sınavların yeri, günü ve saati idarelerin internet sayfasında ilan edilecek. Çalışanlara ayrıca tebligat yapılmayacak. Habertürk'te yer alan habere göre sınav soruları, çalışanların iştigal ettiği konulardan seçilecek. Yazılı sınav, sınav kurulu tarafından 100 üzerinden değerlendirilecek. Yazılı sınavda başarılı sayılmak için en az 50 puan almak gerekecek. Sözlü ve uygulamalı sınavlarda adaylar "başarılı" ya da "başarısız" olarak belirlenecek. Aynı anda hem yazılı hem sözlü sınav yapılması durumunda, yazılıdan 50 puan alınmasının yanı sıra sözlüden de "başarılı" olunması gerekecek. Sınavda başarılı veya başarısız olanlar, kurumun internet sitesinden duyurulacak.

YETKİNLİK ÖLÇECEK

Sınavlarda sorulacak sorular, çalışanların iştigal ettikleri görevlerle ilgili konularda, yürütmekle yükümlü oldukları vazifelerdeki yetkinliklerini ölçmeye yönelik ve eğitim düzeylerine uygun olarak sınav kurulu tarafından hazırlanacak. Sınavlarda başarılı olamayanlar, ilan tarihinden itibaren 4 gün içinde kuruma itiraz edecekler. İtirazlar, sınavı gerçekleştiren kurul tarafından değerlendirilecek.

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar2

 • Vatandaş 1 hafta önce Şikayet Et
  Kamuya iş yapan taşeron firmalar; çalışanların ücretleri idareler tarafından belirlendiği halde, bu firmalar tarafından belirleniyormuş şeklinde algı yetmedi, Kamu İhale Kurumu resmi istatistiki verilerine göre ortalama bu işlerin %1,75 kar oranı ile sözleşmeye bağlandığı halde, afaki karlar ediyorlarmış şeklinde bir algı, kimsede demezmi mademki böyle idi, o zaman bu hükümet 2002'den beri nerde idi?
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • ismali. Işık 1 hafta önce Şikayet Et
  Sınnav.
  Cevapla
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat