Türkiye'ye 2 milyonluk göç dalgası!

Hama ve İdlib'e yönelik yoğun bombardıman yüzbinlerce Suriyeliyi yollara düşürdü.

Türkiye'ye 2 milyonluk göç dalgası!
Türkiye'ye 2 milyonluk göç dalgası!
GİRİŞ 10.01.2018 07:17 GÜNCELLEME 10.01.2018 07:18
Bu Habere 200 Yorum Yapılmış

Hama kırsalında Rusya destekli hava saldırılarını sürdüren Suriye rejimi, 10 gün içinde 100’den fazla yerleşim birimini ele geçirdi. Bir yandan hava saldırılarından kurtulmak diğer yandan ise rejimin ele geçirdiği köylerden kaçan 300 bin Suriyeli, muhaliflerin kontrol ettiği İdlib bölgesine yöneldi. Soğuyan hava ve devam eden bombardımanlar nedeniyle şartlar her geçen gün daha fazla ağırlaşıyor. İdlib Yerel Meclisi, mevcut durumun devam etmesi halinde 2 milyondan fazla sivilin Türkiye sınırına sığınmaktan başka çaresinin kalmayacağı uyarısı yapıyor.

OKUL, CAMİ, HASTANELER

Olağanüstü şiddetlenen rejim bombardımanı sebebiyle sınıra giden yollarda izdiham yaşanıyor. Daha iç bölgelerden Maaret el-Mısriyn ile sınır kasabası Sermede arasındaki 22 kilometrelik yol, mülteci izdihamı ve rejim uçaklarının tacizlerinden ötürü araçla 4 saatte alınabiliyor. 7 yıllık katliam serisini sürdüren Rusya ve İran destekli Esed rejiminin 10 günlük katliam bilançosu ise 170 sivilin öldürülmesi oldu. Suriye’nin birçok bölgesinde ABD, Rusya, Esed ve İran destekli Şii milisler tarafından gerçekleştirilen geçmiş katliamlarda olduğu gibi gibi Hama kırsalı ve İdlib’de de vurulan yerler arasında birçok hastane, okul, cami, pazaryerleri bulunuyor. Morek, Han Şeyhun, Serakıp, Resmel Abiyd, Cebriyye bölgelerinde 3 hastane, 2 cami ve 1 pazaryeri son saldırıların hedefi oldu.

100 BİN SİVİL AÇIKTA

Türkiye sınırına akın eden 100 bin kişi 3 gündür açıkta. Suriye Yardım Koordine Birimi Derneği Başkanı Muhammed Hasno, yardım kuruluşlarının sivillere çadır yetiştirmek için büyük çaba sarf ettiğini ancak sınırda kamp alanı kalmadığını söyledi. Yerlerinden ayrılamayan mağdurların ise başta gıda ve tıbbi ihtiyaçlar olmak üzere büyük sorunlarla baş etmeye çalıştığını kaydeden Hasno, “İnsanlar çarşı pazara çıkamıyor. Okullar kapalı. Yerleşim birimleri yanında lojistik yolları da sürekli bombalanıyor” diye konuştu.

KAYNAK: YENİŞAFAK
ETİKETLER
idlib
YAZDIR
YORUMLAR 200
 • hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  bir gün suriye sordum esad seviyormusun diye seviyorum dedi neden dedim onun sayesinde türkiye toprak ediniyoruz dedi bende suratına bitane koydum yere yapıştı ermeni arabı
  Cevapla
 • hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  gelmeyin türkiye ermeni arapkökenli namussuzlar
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  nedir bu ya.sınırdan avrupaya geçişleri serbest olsun.bırakın gitsinler. yeterince asalak var ulkemizde zaten.güvenliğimiz öncelikli olmalı.
  Cevapla
 • serhat 1 yıl önce Şikayet Et
  yokmu bu Esad alcagini gebertebilecek bi guc ya
  Cevapla
 • iLERLEYELiM 1 yıl önce Şikayet Et
  Kolay degil.su elbiselerle yolda izde,düsündükce bunalima giriyorum.Yani aynisini ailem yasasa köylüm komsum akrabam.düsünülecek gibi degil vallahi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
'Yetişmez' denilen Sivas'ta, 150 ton karpuz hasadı
Cumhurbaşkanlığı'ndan kayyum kararıyla ilgili ilk açıklama