ABD'nin hamlesi TSK'yı harekete geçirdi!

ABD’nin PYD/YPG’yi ‘sınır muhafızı’ olarak eğitmeye başlaması, bölgedeki güvenlik riskini yükseltti.

 • GİRİŞ13.01.2018 06:24
 • GÜNCELLEME13.01.2018 11:22
ABD'nin hamlesi TSK'yı harekete geçirdi!

Suriye’nin İdlib kentinde aralık ayının son günlerinden itibaren peş peşe yaşanan gelişmeler, bölgeyi yeniden barut fıçısına çevirdi. Hmeymim Hava Üssü’ndeki Rus uçaklarının insansız hava aracıyla vurulması, Astana mutabakatını tehdit eden bir diğer gelişme oldu.

Gazete Habertürk'ten Murat Gürgen'in haberine göre, Moskova yönetiminin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a mektup göndermesinin ardından, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov Türk Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak Esad rejiminin sivillere yönelik saldırılarından duyulan endişe dile getirildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı aradı ve Rus uçaklarına yönelik saldırıdan Türkiye’yi sorumlu tutmadıklarını vurguladı.

17 OCAK’TA KRİTİK MGK

İdlib’de sıcak çatışma ortamına dönülmesi ve Türkiye’ye yönelik PYD/YPG tehdidinin yeni bir boyut kazanması üzerine, Ankara, Suriye topraklarında Fırat Kalkanı ile başlattığı askeri harekâtı genişletmeyi gündemine aldı. Bu çerçevede, 17 Ocak’ta toplanacak Milli Güvenlik Kurulu (MGK) kritik önem taşıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri ( TSK), İdlib’deki birliklerini bölgeye hafta başında ulaşan konvoylarla takviye etti ve 4’üncü gözlem noktasını kurma aşamasına geldi. Böylece Afrin tam anlamıyla kuşatma altına alındı. TSK, Afrin’e yönelik operasyonu siyasi karar alındığı anda zaman kaybetmeden başlatmaya yönelik hazırlıklarını tamamladı.

Esad güçlerinin İdlib’in doğusunda ve güneyinde kara ve hava operasyonları gerçekleştirmesi nedeniyle, 200 binin üzerinde sivil Hama ve Humus’tan İdlib merkezi ve Türkiye sınırına doğru göç etmeye başladı. Cilvegözü Sınır Kapısı’na yaklaşan Suriyelilerin sayısının 25 bini aştığı belirtiliyor.

Yorumlar56

 • t.c. 2 ay önce Şikayet Et
  Tarihten bu yana kafire kafa tutan tek millet
  Cevapla
 • Birdost 2 ay önce Şikayet Et
  Birileri bizi oyaliyor ama... Hayırlısı inşallah !
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • abdulhamithan 2 ay önce Şikayet Et
  FIRAT KALKANI BİTİŞİ bunları önümüze getirdi...operasyon genişletilerek devam etseydi ne 10 tır silah gelirdi pkk itlerine nede bugün bunlar yaşanır olucaktı..ateş çemberi sardı etrafımızı.görelim mevlam neyler neylerse güzel eyler...biz burdayız girecek olan varsa gelsin
  Cevapla Toplam 7 beğeni
 • Ortadirek Şaban 2 ay önce Şikayet Et
  Biz konuştukca teror destekcisi amerika ve teroristleri daha cok yiginak yapiyor Atalarımız su uyur dusman uyumaz demiş
  Cevapla Toplam 12 beğeni
 • Bursalı Ali 2 ay önce Şikayet Et
  Dogru tespit
  Toplam 5 beğeni
 • Dervaz 2 ay önce Şikayet Et
  Biz anca izleyelim
  Cevapla Toplam 6 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat