Afrin Operasyonu'nu yöneten komutan İsmail Metin Temel kimdir?

Afrin Operasyonu'nu, bir diğer adıyla Zeytin Dalı Harekatını 2.Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Metin Temel yönetiyor. Daha öncesinde Fırat Kalkanı Harekatı'nı da yöneten İsmai Metin Temel'in kim olduğu merak edilerek detaylı bir şekilde sorgulamalara başlandı. Peki, askerlerimiz tarafından tüm hızıyla yürütülen Afrin Operasyonu'nda gündemdeki yerini alan İsmail Metin Temel kimdir?

 • GİRİŞ21.02.2018 09:54
 • GÜNCELLEME21.02.2018 09:54
Afrin Operasyonu'nu yöneten komutan İsmail Metin Temel kimdir?

Tüm Türkiye'nin gözü kulağının orada olduğu, her an meydana gelen tüm gelişmeleri yakından takip ettiği Afrin Operasyonu'na (Zeytin Dalı Harekatı) kumanda edecek isim belli oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından başlatılan Afrin Operasyonu'nu 2.Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Metin Temel yönetiyor. Afrin Operasyonu (Zeytin Dalı Harekatı) gibi son derece mühim bir operasyonun komutalığını İsmail Metin Temel üstlenerek gündemde en çok merak edilen ve araştırması sürdürülen bir isim haline geldi. Peki, Afrin Operasyonunu yöneten 2.Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Metin Temel kimdir? Fırat Kalkanı Harekatında başarısından söz ettiren İsmail Metin Temel aslen nereli ve kaç yaşındadır? İşte, İsmail Metin Temel'in detaylı biyografisi...

Afrin komutanı İsmail Metin Temel kimdir işte o şehit hikayesi

 

 

İSMAİL METİN TEMEL KİMDİR?

İsmail Metin Temel, Bayburt'un taht köyünde 1958 yılında doğdu.

İsmail Metin Temel, aslen Bayburt'ludur. 

Ailesi köyden Adana iline yerleşmiştir, Temel'de dolayısıyla bu kentte eğitimine devam etmiştir.

ismail metin temel ile ilgili görsel sonucu

FETÖ'yle mücadelede ön saflarda yer alan bir isim olarak karşımıza çıkmaktadır.

YAŞ'ta Korgeneral rütbesindeyken 3 yıl erken Orgeneral yapıldı. Bununla birlikte İsmail Metin Temel, 2. ordu komutalığına getirildi.

İSMAİL METİN TEMEL O SÖZÜ 11 YILDIR YERİNE GETİRİYOR...

2. Ordu komutanı Orgeneral İsmail Metin Temel, Şırnak'ta çatışırken kendini feda eden bir askere verdiği sözü 11 yıldır yerine getiriyor. Şehit asker son nefesinde karşısında bulduğu komutanından 'annesine bakılmasını' istemişti. İşte o şehidin fedakarlığı ve İsmail Metin Temel'in unutmadığı ailesi;

Afrin komutanı İsmail Metin Temel kimdir işte o şehit hikayesi

Tarih: 8 Nisan 2007... Bolu’daki Komando Tugayı’na bağlı birlikler Şırnak’ın Küpeli Dağı’nda operasyon yapıyor. Daha doğrusu, bugün olduğu gibi, kalleşçe saldırılar düzenleyen PKK’lıları etkisiz hale getirmek için iz sürüyor. Dağ taş, mağaralar didik didik aranırken, gece yarısından sonra teröristlerle sıcak temas sağlanıyor.

KENDİNİ FEDA EDEN ASKER…

Saatlerce süren çatışmada silahlar ölüm kusarken, PKK’lıların attığı bir el bombası komandoların bulunduğu mevziye düşüyor. Bombayı gören Şırnaklı 21 yaşındaki Şeref Bulut hiç tereddüt etmeden arkadaşlarının üzerine kapaklanıp vücudunu siper ediyor.

KOMUTANDAN SON İSTEĞİ…

 Ağır yaralı olarak Şırnak’taki askeri hastaneye kaldırılan Şeref Bulut son nefesini verirken de yanı başındaki Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Metin Temel’e şu sözleri fısıldıyor:

“Komutanım, anam, ailem sizlere emanet.”

Şırnaklı Şeref ertesi gün bütün komutanlarının ve hemşerilerinin katıldığı bir törenle doğduğu topraklarda sonsuzluğa uğurlanıyor. Ay yıldızlı bayrağa sarılı tabutunun başındaki komutanı da onun 21 yıllık özgeçmişini okudu. Kendini feda eden Şehit Şeref Bulut 1986’da Şırnak’ın Uludere İlçesi Şenoba beldesinde dünyaya gelmişti. 30 Kasım 2006’da asker olmuş 2007 yılında şehit düşmüştü.

Afrin komutanı İsmail Metin Temel kimdir işte o şehit hikayesi

ŞEHİDİN ANNESİNİN KÜRTÇE DUASI

Orgeneral İsmail Metin Temel şehide son nefesinde verdiği 'anam size emanet' sözünün gereğini 11 yıldır yerine getiriyor. En osn 2011 yılında şehidin annesi Hatun Bulut'un evine gitmişti. Oğlunun komutanına sarılarak ağlayan anne Hatun Bulut, Kürtçe olarak “Allah sizleri bu topraklardan eksik etmesin” diye dua etmişti.

KOMUTAN BİZİ HEP ARADI

Şeref Bulut’un Uludere’deki ağabeyi Sadık Bulut da komutanı bir ağabey ve baba gibi gördüklerini belirterek, şöyle konuşuyor : -“Kardeşim komutanını çok severdi ve bize hep anlatırdı haklıymış. Kardeşim şehit düştükten sonra komutanı bizi hiç yalnız bırakmadı, gittiği her yerden aradı, ‘eksiğiniz, ihtiyacınız var mı’ diye sordu. Biz de onu bir ağabey, baba gibi bildik.

Afrin komutanı İsmail Metin Temel kimdir işte o şehit hikayesi

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar10

 • Komando bolu 1 hafta önce Şikayet Et
  Komutanımla Lice’de 2005 de görevlere çıktık. Babacan bir adam.bütün komutanlar böyle olsun inşallah.er olarak yaptım.böyle komutanlarla ölüme oynayarak giderim.bizden biri yerli ve milli..
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • Vatandaş 3 hafta önce Şikayet Et
  Bu zamanda neden böyle teşhirler yapılır.Kişi çok önemli değil.Yapılanların doğruluğu önemli.Bırakın insanların kimliğini ,Avrupa yada A.B.D böyle kimlik bilgileri açıklanıyor mu ?
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • murat gūnvar 3 hafta önce Şikayet Et
  Bolu komando birliğinde komutanım la görev yaptım. korkusuzca çatışma mevkisine helikopterle inerdi. Şırnak ikizcede bize hep derdi kelle istiyorum diye hale kulaklarımda yankılanır .Allah sizi ve ordumuzu korusun Komutanım Allaha emanet olun.
  Cevapla Toplam 5 beğeni
 • Orhan 3 hafta önce Şikayet Et
  Bizim ordumuzun komutanları böyle olmalıdır.Allah razı olsun.
  Cevapla Toplam 5 beğeni
 • Rotterdam 4 hafta önce Şikayet Et
  Hic sasirmadim Bayburt has insanlardir, insanlari merttir sozleri senettir. Yaradana kurban. 29 Kelkit Allah sizleri basimizdan eksik etmesin devletimize zeval vermesin. Amin
  Cevapla Toplam 12 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat